Jūnijā pakalpojumus drīkstēs sniegt visi pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie; būs arī citi atvieglojumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vakcinētu vai Covid-19 pārslimojušu cilvēku risks saslimt ar Covid-19 ir pietiekami zems, tāpēc jūnijā līdz ar lielāku vakcinācijas aptveri viņiem piemēros izņēmumus no vispārējās epidemioloģiskās kārtības – par plašākām iespējām pulcēties ceturtdien, 27. maijā, lēma valdība. Veselības ministrija informēja par priekšlikumu ļaut jau no 1. jūnija strādāt skaistumkopšanas nozarei un sniegt citus pakalpojumus, kas saistīti ar labsajūtu un izklaidi.

Savukārt jūnija vidū vakcinētiem vai Covid-19 pārslimojušiem cilvēkiem plāno ļaut apmeklēt publiskus pasākumus.

Pret Covid-19 aizvien nav pieejama vakcīna bērniem, kas jaunāki par 15 gadiem, bet valdība pagaidām nevienojās par regulējumu, kādas būtu prasības bērniem, vai viņi varētu piedalīties pasākumos, vai šādā gadījumā viņiem būtu nepieciešams uzrādīt negatīvo Covid-19 testu. Šo jautājumu plānots vēl izdiskutēt darba grupā un izlemt nākamajās valdības sēdēs, jo plašākus atvieglojumus vakcinētajām un izslimojušajām personām plāno no 15. jūnija.

Kādas izmaiņas paredzētas vakcinētajiem un Covid-19 pārslimojušajiem?

Ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinējies pret Covid-19 vai pēdējā pusgada laikā pārslimojis Covid-19, no 1. jūnija varēs individuāli klātienē sniegt visa veida skaistumkopšanas pakalpojumus, sporta nomas un fotopakalpojumus, kā arī saimnieciskos pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Tas nozīmē, ka telpā atrodas tikai pakalpojuma sniedzējs un viens klients (pirts, saunas un fotopakalpojumu gadījumā viens pakalpojumu sniedzējs un viena mājsaimniecība). Šajā gadījumā klientiem nav jābūt vakcinētiem.

Izmaiņas no 1. jūnija attieksies arī uz sociālās aprūpes centriem – būs iespējams uzņemt vakcinētus vai Covid-19 pārslimojušus apmeklētājus no vienas mājsaimniecības.

No 15. jūnija 

drīkstēs tikties no vairākām mājsaimniecībām līdz 20 cilvēkiem. Tās varēs būt gan tikšanās telpās, gan ārpus tām, un nebūs nepieciešams lietot sejas maskas un ievērot distanci.

Cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, varēs piedalīties publiskos pasākumos, profesionālās pilnveides kursos, piedalīties laulību ceremonijās, apmeklēt kafejnīcas, kino, teātra izrādes, koncertus, klubus, arī amatiermākslas kolektīvu mēģinājumus vienas grupas ietvaros, izglītojošās muzeju grupu ekskursijas gidu pavadībā un saņemt citus līdzīgus pakalpojumus, nelietojot sejas maskas un neievērojot 2 metru distanci.

Lai šādus pakalpojumus sniegtu, arī visiem darbiniekiem jābūt vakcinētiem vai izslimojušiem Covid-19, kā arī jānodrošina kontrole, lai neielaistu cilvēkus, kas neatbilst prasībām.

Cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, no 15. jūnija varēs apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības. Telpā nedrīkstētu atrasties nevakcinēti cilvēki vai tādi, kas pēdējā pusgadā nav slimojuši ar Covid-19. 

Pasākumu organizatoriem papildus būs jānodrošina kontrole, lai tajos neielaistu apmeklētājus, kas neatbilst minētajām prasībām.

 

“15. jūnijā jūs varat savu ģimeni, draugus, ja visi ir vakcinēti vai pārslimojuši, satikt, organizēt telpās svinēt savu dzimšanas dienu. Ja visi viesi vai pakalpojumu sniedzēji ir vakcinēti vai pārslimojuši. Svētku vakariņas iekštelpās vai ārtelpās, kādā slēgtā terasē – nav problēmu,” uzsvēra Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Jau šobrīd cilvēki, kuri ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, darba vietā un amatiermākslas kolektīva mēģinājuma laikā drīkst pulcēties līdz 20 cilvēkiem, nelietojot sejas maskas un neievērojot distanci. Tāpat nav jāveic Covid-19 rutīnas skrīninga testi darba pienākumu veikšanai. Ja ir bijusi saskarsme ar Covid-19 saslimušo, var neievērot mājas karantīnu (nedēļas laikā jāveic Covid-19 tests). Pašizolācija nav jāievēro, atgriežoties Latvijā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, vai Šveices Konfederācijas, kā arī Apvienotās Karalistes.

Kā varēs pārliecināties par vakcinācijas un Covid-19 izslimošanas faktu?

No 1. jūnija ikvienam būs iespēja elektroniski vietnē www.Covid19sertifikats.lv iegūt digitālu sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas faktu.

Informācija par to, vai persona ir vakcinēta pret Covid-19, pēdējā pusgada laikā pārslimojusi Covid-19 vai ir veikta Covid-19 testēšana, būs pieejama digitālā formātā vietnē www.Covid19sertifikats.lv. Līdz ar to arī pakalpojuma sniedzēji varēs ērti pārliecināties par cilvēka statusu, izmantojot speciālu aplikāciju ar QR koda lasītāju. 

No 15. jūnija iekšzemes sistēma vakcinācijas vai Covid-19 izlimošanas fakta pārbaudei iekļausies kopīgajā Eiropas digitālā zaļā sertifikāta sistemā. Veselības ministrijas ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) pēc valdības sēdes medijiem pastāstīja, ka līdz ar laiku, kad Covid-19 būs vienoti pieejami visā ES, arī Latvijas lietotnē varēs elektroniski uzrādīt negatīvo Covid-19 testu. Viņš gan norādīja, ka tas nenozīmēs, ka personām ar negatīvo testu būs arī atvieglojumi neievērot kādus ierobežojumus, jo pašlaik atvieglojumi paredzēti pārslimojušajiem un vakcinētajiem cilvēkiem.

Kas varēs izmantot ieviestās izmaiņas?

Plānotās izmaiņas attieksies uz vakcinētiem cilvēkiem divas nedēļas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja ''AstraZeneca'' vakcīnas "Vaxzevria" devas (pēc 90 dienām jāsaņem otrā deva), kā arī uz cilvēkiem, kuri pēdējā pusgada laikā ir pārslimojuši Covid-19. Savukārt, lai neievērotu pašizolāciju, cilvēkam jāsaņem arī otrā "AstraZeneca" ražotāja vakcīnas deva un no tā brīža jāpaiet divām nedēļām.

Ja cilvēkam nav iespējas sertifikātu iegūt elektroniski, to papīra veidā pēc pieprasījuma izsniegs ārstniecības iestāde vai kādā no vienotā valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas tīkla centriem (https://www.varam.gov.lv/lv/vpvkac).

Aicinām ikvienu, kurš to vēl nav izdarījis, pieteikties savai vakcīnai pret Covid-19 vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Klikšķināt, lai palielinātu:

Avots: Veselības ministrija

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti