Pret Covid-19 vakcinētie drīkstēs Latvijā neievērot pašizolāciju pēc ieceļošanas no Eiropas valstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Personas, kuras ir vakcinētas pret Covid-19, pēc ieceļošanas Latvijā no Eiropas valstīm drīkstēs neievērot pašizolāciju neatkarīgi no tā, vai konkrētā valsts ir “pašizolācijas sarakstā” vai nav, ceturtdien, 13. maijā, vienojās valdība.

Pašlaik, ieceļojot no valstīm, kur saslimstība ir lielāka par 50 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā, ir jāievēro 10 dienu pašizolācija. 

Dokumenti

Veidlapa: APLIECINĀJUMS PAR PERSONAS VAKCINĀCIJU PRET COVID-19”

Lejuplādēt

13.79 KB

Līdz ar valdības lēmumu pašizolāciju drīkstēs neievērot vakcinētās personas, kas ieceļo no ES, Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, Šveices un Lielbritānijas. Izmaiņas noteikumos stāsies spēkā tuvākajā laikā, pēc to publicēšanas oficiālajā vietnē. 

Pašizolācija atgriežoties Latvijā, joprojām būs jāievēro cilvēkiem, kuri būs bijuši trešajās valstīs.

Pret Covid-19 vakcinētie drīkstēs Latvijā neievērot pašizolāciju pēc ieceļošanas no Eiropas valstīm
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Šāds valstu saraksts noteikts, ņemot vērā, ka dažādās valstīs šobrīd ir izplatīti dažādi Covid-19 paveidi, kas ir daudz infekciozāki un pret kuriem vakcīnas iedarbība ne vienmēr ir pietiekami efektīva.

Pētījumi par vakcīnu pret Covid-19 efektivitāti liecina, ka cilvēki, kas ir vakcinēti ar Covid-19, inficējas ļoti reti un, ja šie cilvēki inficējas, tad vīrusa koncentrācija ir zemāka, un ir zemāks risks izplatīt to apkārtējā vidē, anotācijā norādīja Veselības ministrija.

Par pilnu vakcinācijas kursu uzskatīs vakcināciju atbilstoši vakcinācijas instrukcijai 15 dienas pēc abu vakcīnas devu saņemšanas (“Pfizer”, “Moderna” un “AstraZeneca” vakcīnām) vai vienas devas “Janssen” vakcīnu.

Lai gan “AstraZeneca” nodrošina zināmu imunitāti 22 dienas pēc pirmās devas, šobrīd nav pierādījumu tam, ka “AstraZeneca” vakcīnas ir pietiekami efektīvas pret dažādiem vīrusa paveidiem pēc vienas vakcīnas devas. Tāpēc pašizolāciju varēs neievērot ieceļotāji 15 dienas pēc otrās “AstraZeneca” devas saņemšanas.

Vakcinētām personām arī paliek spēkā nosacījumi testēšanai,

proti, personai pirms iekāpšanas transporta līdzeklī ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas transporta līdzeklī. 

Lai nodrošinātu iespēju ārstniecības personām pēc iespējas ērtākā veidā izsniegt apliecinājumu par vakcināciju, kamēr valstī nav ieviests elektroniskais sertifikāts, noteikumu projektā ir iekļauta izziņas veidlapa par vakcinācijas faktu latviešu un angļu valodā.

Pēc personas pieprasījuma ārstniecības iestādei būs pienākums aizpildīt šo veidlapu, tajā iekļaujot informāciju, kas reģistrēta Veselības informācijas sistēmā par personas vakcinācijas faktu. 

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/”Par!”) skaidroja, ka šāds neērts papīra formāts ir pārejas posms, līdz ieviesīs digitālo risinājumu, kas apliecinās vakcināciju, izslimošanu un Covid-19 testu.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) pēc valdības sēdes jautāts, vai atvieglojumi vakcinētajām personām nebūs diskriminējoši pret pārējiem, sacīja, ka, “protams, diskriminācija ir kaut kas, no ka mums jāizvairās”.

Tajā pašā laikā viņš norādīja, ka jau šobrīd  Latvijā un citās Eiropas valstīs ir prasības bērniem vakcinēties pirms sāktas skolas gaitas, lai slimības nesāktu izplatīties un visi bērni būtu pasargāti, un līdzīgi jāskatās uz šo pandēmiju, ka šī ir nāvējošā slimība, pret kuru šobrīd ir vakcīnas un ir svarīgi, lai cilvēki piesakās tām brīvprātīgi un saredz sabiedrībai kopumā un individuālā līmenī zināmus labumus, pauda Kariņš.  

Priekšrocības vakcinētajiem piešķir gan tādēļ, lai mudinātu ļaudis potēties, gan tāpēc, ka pēc vakcinācijas iespēja pārnēsāt vīrusu ir ļoti zema, skaidroja infektoloģe Dace Zavadska.

“Visiem vakcinētajiem, arī ar asimptomātisku slimības gaitu, kad viņš pats nezina, viņam nav simptomu, bet kaut kāda iemesla dēļ nosaka, ka ir vīruss – tad tikai 10% šis vīruss ir atklāts. Sākotnēji pirmsreģistrācijas posmā mēs cerējām, ka varētu būt 60%, 70%, pat 50% [efektivitāte]. Bet rezultāti ir daudz labāki. Un tie tiešām ir dati, kas mums ļauj izdarīt objektīvus zinātniskus secinājumus,” norādīja Zavadska.

Šie dati iegūti no valstīm, kurās vakcinēts liels iedzīvotāju skaits – Izraēlas, ASV, Lielbritānijas un citām.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši aptuveni 22% pieaugušo. Maija vidū plānots sākt vakcinēt arī 16 gadus sasniegušus jauniešus. Kopš 3. maija vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 vakcinācijai varēja pieteikties visi 18 gadus sasnieguši iedzīvotāji,  bet pirms tam, organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā bija plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas un līdz maija sākumam bija pieņemti lēmumi atvērt 6 no 8 prioritārajām grupām.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti