Panorāma

Covid-19 atbalstam – nevienlīdzīgi kritēriji

Panorāma

ES iesaka atvērt robežas visiem vakcinētajiem

Valdība atbalsta priekšrocības vakcinētajiem un Covid-19 izslimojušajiem

Grupā līdz 20 vakcinētiem un Covid-19 pārslimojušiem cilvēkiem darbā, sporta komandās un amatierkolektīvos nebūs jālieto maskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Cilvēki, kas vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19, varēs brīvāk pulcēties slēgtā un kontrolētā vidē pastāvīgos kolektīvos grupā līdz 20 cilvēkiem, otrdien lēma valdība. Grozījumi noteikumos attieksies uz darba kolektīviem darba telpās un sanāksmēs, amatiermākslas kolektīviem, sporta komandām.

ĪSUMĀ:

  • Covid-19 pārslimojušie cilvēki pastāvīgos kolektīvos līdz 20 cilvēkiem varēs nevilkt maskas un neievērot distanci.
  • VM norāda, ka pastāvīgi kolektīvi ir darbā, amatiermākslas kolektīvi un sporta komandas.
  • Koptelpās maskas jālieto; tās jāliek arī, ja grupā kaut viens nav vakcinēts.
  • Vakcinācija un izslimošana jāpierāda ar izrakstu; to plāno ieviest elektroniski.
  • Atvieglojumus vakcinētajiem turpinās.
  • Diskutē, vai atvieglojumi vakcinētajiem nenozīmē diskrimināciju citiem.
  • Maskas ļauj nevilkt arī potētiem, izslimojušiem TV raidījumu vadītājiem un dalībniekiem vai arī, ja viņi uzrāda negatīvu Covid-19 testu.

Izmaiņas paredz, ka, nelietojot mutes un deguna aizsegus un neievērojot distancēšanās prasības, darba vietā vai vienā telpā varēs tikties ne vairāk kā 20 cilvēku, kuri ir vakcinēti vai ir pārslimojuši Covid-19.

Izņēmums attieksies tikai uz pastāvīgiem kolektīviem, kas var uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas apliecinājumus. Koplietošanas telpās arī turpmāk būs jālieto mutes un deguna aizsegi un jāievēro distancēšanās.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") valdības sēdē paskaidroja, ka pastāvīgi kolektīvi paredzēti, lai varētu kontrolēt, ka cilvēki ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19.

Ja grupā ir savstarpēji nesaistīti cilvēki, kontroles mehānisms nestrādā, viņš norādīja.

Prasības lietot maskas, distancēties un ievērot citus epidemioloģiskās drošības pasākumus tiks saglabātas vietās:

  • kurās vienlaikus uzturas gan vakcinēti vai pārslimojuši, gan nevakcinēti cilvēki;
  • kurās nav viegli pārliecināties par personas statusu, piemēram, veikalos, sabiedriskajā transportā un citās publiskās vietās.

Valdība gan nav noteikusi mehānismu, kā, piemēram, darba vietās, kur vakcinētie maskas varēs nelietot, par darbinieka vakcināciju vai Covid-19 izslimošanu pārliecināties.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts
00:00 / 01:02
Lejuplādēt

"Atvieglojumu politiku vakcinētiem cilvēkiem sākam no organizētas vides, kur cilvēki viens otru pazīst. Tātad tā nav gadījuma rakstura satikšanās.

Tas acīmredzot šajā gadījumā ir darba devēju, sporta kolektīvu un amatierkolektīvu vadītāju, organizētāju rokās. Viņu rīcībā ir vairāki rīki.

Tās var būt ģimenes ārstu vai ārstniecības iestāžu izsniegtās izziņas par vakcināciju, informatīvās kartītes, kas tiek izsniegtas vakcinācijas brīdī ar norādēm par vakcīnas veidu un vakcinēšanas datumiem. Tāpat ir iespējams Latvijas iekšējos apstākļos rādīt e-veselības izdruku. Mēs tātad esam centušies lieki neformalizēt šo procesu," pastāstīja Pavļuts.

Atvieglojumus potētajiem turpinās

Veselības ministrija turpinās papildu atvieglojumus pret Covid-19 vakcinētajiem vai izslimojušajiem. Pavļuts norādīja, ka nākamnedēļ valdībā varētu lemt par to, ka no 1. jūnija, palielinoties vakcinācijas aptverei, vakcinētie vai Covid-19 pārslimojušie kosmetologi, masieri un citi pakalpojumu sniedzēji varētu atsākt darbu, ievērojot atbilstošas epidemioloģiskās drošības prasības.

Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas vadītāja Sabīne Ulberte gan uzskata, ka datums tiks pārcelts, jo nav nekādas skaidrības par to, kā pārliecināties, ka pakalpojuma sniedzējs ir vakcinēts. Ekonomikas ministra pienākumu izpildītājs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) gan mierināja, ka darbs pie veida, kā par vakcināciju pārliecināties, jau notiekot: "Es esmu pārliecināts, ka nākamajā valdības sēdē mēs šos noteikumus pieņemsim un no 1. jūnija varēs vakcinētie skaistumkopšanas speciālisti strādāt. Pie tā mēs visi strādājam."

Veselības ministrs tikmēr atzīst, ka vēl nav skaidrs, kam un kā par pakalpojuma sniedzēja vakcināciju pārliecināties.

Veselības ministrijā informēja, ka līdz 1. jūnijam slēgtos un kontrolētos ne vairāk kā 20 cilvēku lielos kolektīvos apliecināt vakcinācijas un Covid-19 pārslimošanas faktu varēs, uzrādot vakcinācijas kartīti, e-veselības izdruku vai izziņu no ģimenes ārsta vai vakcinācijas iestādes.

Paralēli norit darbs pie iedzīvotājiem daudz ērtākiem gan nacionāliem, gan Eiropas līmeņa risinājumiem.

No 1. jūnija apliecinājumu lietošanai Latvijā vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie iedzīvotāji varēs iegūt tiešsaistē, bet no 15. jūnija šie apliecinājumi jau kļūs par daļu no ES digitālā zaļā sertifikāta.

Diskutē par iespējamu diskrimināciju

Eksperti un uzņēmēji gan valdības lēmumu pret Covid-19 vakcinētajiem vai pārslimojušajiem sniegt plašākas iespējas pulcēties vērtē gan atzinīgi, gan kā uzpirkšanu, kā vietā vajadzētu vakcīnas nozīmi skaidrot plašāk un aktīvāk veicināt tās pieejamību. 

Arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns akcentēja diskriminācijas risku pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem, aicinot atvieglojumus paredzēt arī tiem, kas var uzrādīt negatīvu testu.

Viņam iebilda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!"), sakot: "Cilvēktiesības nosaka arī tiesības uz dzīvību, un tas mums šajā pandēmijas laikā jāņem vērā."

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) uzsvēra, ka arī pusaudžiem un bērniem vecumā līdz 16 gadiem, kuri netiek vakcinēti, būtu jānosaka atvieglojumi, piemēram, par masku nenēsāšanu jaunākajā vecumposmā. Ministre sacīja, ka rosinās maskas nevalkāt vecumā no 7–12 gadiem.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā vienotība") viņai iebilda, sakot, ka tas nav pašu bērnu interesēs:

"Ja mazu bērnu nevar vēl vakcinēt, tad cīnīties, lai šiem bērniem nav maskas, ir tas pats, kas cīnīties, lai šie bērni inficētos."

Atļauj TV raidījumos nevilkt maskas

Valdība arī lēma, ka plašsaziņas līdzekļu raidījumu vadītāji un dalībnieki var nelietot maskas, ja visi ir vakcinēti pret Covid-19, izslimojuši slimību vai arī ir pēdējo 72 stundu laikā veikts Covid-19 tests/Covid-19 antigēna noteikšanas tests.

Noteikts, ka raidījuma filmēšanā studijā ir ne vairāk kā 20 dalībnieki. Ja to ir vairāk, tad uz katru jānodrošina 10 kvadrātmetru platība.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) pastāstīja, ka ierosinājumu izmaiņām saņēmis no žurnālista Jāņa Dombura. Tādēļ ir izsvērti viņa sniegtie argumenti, operatīvās vadības grupā pieņemot iepriekš minēto variantu. Bordāns uzsvēra, ka izmaiņas ir svarīgas, lai nodrošinātu komunikāciju sabiedrībā, palīdzot medijiem darbā.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina valdības sēdē pastāstīja, ka medijiem ir nozīmīgi pildīt savu darbu. Viņa norādīja, ka vājdzirdīgiem cilvēkiem ir svarīgi, lai varētu redzēt cilvēku sejas. Tāpat arī tas, ka var redzēt sejas mīmiku un grimases, ļauj veidot pilnvērtīgāku diskusiju. Vēl arī uzsvērts, ka attālinātas diskusijas nevar būt pilnvērtīgas – signāla aiztures, dalībnieku repliku atspoguļošanas ierobežojumu, ierobežotas ķermeņa valodas, situativitātes kopiespaida trūkuma un tamlīdzīgu šķēršļu dēļ.

Premjers pievienoja lēmumam savu viedokli, ka nesaprot, kāpēc Covid-19 tests varētu būt ekvivalents vakcinācijai vai izslimošanai. Viņš uzsvēra, ka iepriekš kopīgā grupā ir iekļauti tikai vakcinētie un Covid-19 izslimojušie. Vienlaikus viņš neiebilda, ka izmaiņas tiek pieņemtas, ja tās ir atbalstījusi Veselības ministrija.

Par vakcinētu personu šajos gadījumos tiks uzskatīti tie, kas pirms vismaz 15 dienām pabeiguši vakcinācijas kursu. "AstraZeneca" ražotās vakcīnas gadījumā vakcinētā statuss pienāksies arī laika periodā no 22 dienas līdz 90 dienai pēc pirmās devas saņemšanas, kā arī uzreiz pēc otrās devas saņemšanas.

Savukārt par Covid-19 izslimojušu personu tiks uzskatīti tie, kam infekcija apstiprināta ne senāk kā pirms 180 dienām jeb sešiem mēnešiem un kuriem ārsts atļāvis pārtraukt izolāciju.

KONTEKSTS:

Jau šobrīd pret Covid-19 vakcinētie var neievērot mājas karantīnu un pašizolāciju, kā arī var neveikt rutīnas testus darba vietās. Tāpat 15 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas var neievērot pašizolāciju, ierodoties Latvijā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, Šveices Konfederācijas vai Apvienotās Karalistes.

Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši aptuveni 25% pieaugušo. Šonedēļ sāka vakcinēt arī 16 gadus sasniegušus jauniešus. Kopš 3. maija vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 vakcinācijai varēja pieteikties visi 18 gadus sasnieguši iedzīvotāji,  bet pirms tam, organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā bija plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas un līdz maija sākumam bija pieņemti lēmumi atvērt 6 no 8 prioritārajām grupām.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti