Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 9. jūnijam; bet pulcēties ļaus līdz 25 cilvēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ārkārtējā situācija Latvijā Covid-19 dēļ pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. Ierobežojumu atvieglojumi stāsies spēkā no 12. maija.

ĪSUMĀ:

  • Ārkārtas situācija pagarināta līdz 9. jūnijam.
  • Atļauts pulcēties līdz 25 cilvēkiem, ievērojot distancēšanos un drošību.
  • Organizētie pasākumi iekštelpās nevarēs ilgt vairāk par 3 stundām.
  • Pasākumos, kur apmeklētājs atrodas vieglajā transportlīdzeklī, nav cilvēku skaita ierobežojumu.
  • Ievērojot nosacījumus, varēs rīkot nekontakta sporta nodarbības grupās līdz 25 cilvēkiem.
  • Sabiedriskajā transportā obligāti jālieto deguna un mutes aizsegs.
  • Atļautas klātienes konsultācijas izglītības iestādē, gatavojoties valsts pārbaudījumiem.
  • Atļautas klātienes konsultācijas izglītības iestādē 9. klašu skolēniem.
  • Ievērojot drošību, atļautas sporta profesionālās ievirzes un sporta interešu izglītības mācības klātienē.
  • Bērnudārzi tiks atvērti piecgadniekiem un sešgadniekiem, kuri apgūst pirmsskolas izglītību.
  • Atpūtas un izklaides vietas, tostarp restorāni, drīkstēs strādāt no plkst. 7.00 līdz 24.00.
  • Atļauts organizēt tūrisma pakalpojumus ceļošanai tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.
  • Par starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem valdība vēl nelemj.

Diemžēl pandēmija turpina plosīties, tāpēc mums Latvijā jāturpina būt uzmanīgiem, pēc valdības sēdes uzsvēra premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Bet valdībai ir plāns, kā sāk ieskicēties jauna normālā dzīve, un mēs iesim soli pa solim, lai būtu minimāli ierobežojumi, bet lai vīruss nesāktu izplatīties, uzsvēra premjers.  

Ievērojot prasības, organizēta pulcēšanās atļauta gan iekštelpās, gan ārtelpās 

  • publiskos pasākumos, izņemot sporta pasākumus,
  • sapulcēs, gājienos un piketos,
  • organizētu reliģisku darbību veikšanai,  
  • privātos pasākumos, izņemot sporta pasākumus.

Pulcēšanas laikā jāievēro, ka  pasākumā vienlaikus ir ne vairāk kā 25 cilvēki, tiek ievērota distancēšanās. Šie nosacījumi tiek attiecināti arī uz privātām iekštelpām un ārtelpām.

Pasākumiem, kuros apmeklētājs piedalās, atrodoties vieglajā transportlīdzeklī, nepiemēro cilvēku skaita ierobežojumu.

Pasākuma laiks iekštelpās nevarēs pārsniegt trīs stundas, ārtelpās to neierobežos.

Pasākuma organizatoram jānodrošina ierobežojumu ievērošana un dezinfekcijas līdzekļu pieejamība dalībniekiem.

Tāpat nolemts atļaut organizētus sporta treniņus (nodarbības),  ja tajos pulcējas ne vairāk kā 25 personas, nodarbības laiks iekštelpās nepārsniedz trīs stundas, nodarbību vada sertificēts speciālists, personas ievēro savstarpēju divu metru distanci. Tāpat, rīkojot sporta nodarbības, nedrīkstēs pieļaut, ka pārklājas dažādu treniņgrupu plūsmas, un nodarbībās netiek iesaistītas personas, kas jaunākas par 7 gadiem.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par”) norādīja, ka sporta klubi un fitnesa zāles var kontrolēt apmeklētāju plūsmu, lai ievērotu drošības pasākumus. Turklāt klubiem un fitnesa zālēm jau iepriekš bija noteiktas dezinfekcijas prasības, kuras tagad kļuva stingrākas, un nepieciešamības gadījumā Slimību profilakses un  kontroles centrs  var izstrādāt vadlīnijas.

Valdība arī lēmusi, ka sabiedriskajā transportā obligāta prasība būs deguna un mutes aizsega lietošana.

Republikas pilsētu pašvaldības var noteikt papildu nosacījumus pilsētu sabiedriskā transporta izmantošanai.

Premjers skaidroja, ka aizsegs varētu būt lakats vai šalle, kāda pašdarināta sejas maska vai arī pirkta maska. Un šo masku galvenais mērķis ir neizplatīt pilienus uz citiem cilvēkiem, un, pat ja transportā būs kāds saslimušais, viņš neinficēs citus.

Tirdzniecības centri būs atvērti arī brīvdienās un svētku dienās.

Tirgotājiem joprojām spēkā ir noteiktais pienākums organizēt apmeklētāju plūsmu, nodrošinot, ka tirdzniecības vietā vienlaicīgi neatrodas vairāk kā viens apmeklētājs uz 4 kvadrātmetriem. Tirgotājus aicina iespēju robežās rūpēties, lai pircējiem būtu iespējams ievērot 2 metru distanci arī tirdzniecības vietai piegulošajās teritorijās, piemēram, autostāvvietās.

Ievērojot distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumus, nolemts atļaut klātienes konsultācijas izglītības iestādē izglītojamiem, gatavojoties valsts pārbaudījumiem, tai skaitā profesionālās kvalifikācijas eksāmeniem. Tāpat būs atļautas klātienes konsultācijas izglītības iestādē 9. klašu skolēniem.

Ievērojot distancēšanos un drošības pasākumus, būs atļauts sporta profesionālās ievirzes un sporta interešu izglītības programmu mācību process klātienē.

Bērnudārzi tiks atvērti piecgadniekiem un sešgadniekiem, kuri apgūst obligāto pirmsskolas izglītību.

Savukārt atpūtas un izklaides vietas, tostarp restorāni, drīkstēs strādāt līdz plkst. 24.00.

Būs atļauts organizēt tūrisma pakalpojumus ceļošanai tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Par starptautisko sauszemes, jūras un aviācijas pasažieru pārvadājumu atjaunošanu ārpus Baltijas valdība vēl neizlēma, informēja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija).

Cilvēkiem, kuri jau iegādājušies biļetes ceļojumiem pēc 13.maija, ir jāvēršas pie  aviokompānijas, lai noskaidrotu turpmāko rīcību, ieteica ministrs.

Valdības pārstāvji arī neprecizēja, kad varētu lemt par pārvadājumu atjaunošanu, bet veselības ministre Ilze Viņķele sacīja, ka nevar ieteikt doties uz valstīm, kur ir augsts inficēšanās risks.

KONTEKSTS:

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. Sākotnēji tika aizliegti publiskie pasākumi ar vairāk nekā 200 cilvēkiem. Dažas dienas vēlāk pulcēšanos ierobežoja līdz 50 cilvēku grupām, bet 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem, un jāievēro 2 metru distance. Tāpat marta beigās nolemts, ka brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros var darboties tikai atsevišķi veikali. Bet aprīļa sākumā valdība nolēma pagarināt ārkārtējo situāciju vēl par mēnesi  līdz 12. maijam.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā, bet 25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. Ārkārtējās situācijas laikā būtiski palielināja analīžu skaitu un iespējas, un kopumā līdz 7. maijam testēti vairāk nekā 71 000 cilvēku, atklājot 909 saslimšanas.  Līdz 7. maijam Covid-19 Latvijā prasījis 18 cilvēku dzīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti