Pirmo reizi Latvijā konstatē neizsekojamus Covid-19 inficēšanās gadījumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmo reizi Latvijā konstatēti inficēšanās gadījumi ar Covid-19, kuros inficēšanās izcelsmi epidemiologi vairs nevar izsekot – cilvēki nav bijuši kontaktā ar slimu personu un nav bijuši ārzemēs, medijus informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

ĪSUMĀ:

  • Latvijā pirmo reizi konstatē neizsekojamus Covid-19 inficēšanās gadījumus.
  • Inficēti pieci rīdzinieki - nav bijuši ārzemēs vai kontaktā ar saslimušajiem.
  • Viņi lielākoties analīzes veica paši, uztraucoties par veselības stāvokli.
  • Tas nozīmē, ka vīrusa izplatīšanās jau notiek Latvijā.  
  • SPKC: Stacionārā šobrīd ārstējas 12 cilvēki, neviens nav smagā stāvoklī.
  • SPKC uzsver: Jāmaina paradumi, lai nepieļautu strauju Covid-19 izplatību.
  • Tālāka notikumu attīstība būs atkarīga no tā, ko mēs katrs darām ikdienā.
  • Latvijā testē vairāk nekā kaimiņvalstīs, saslimušo mazāk.
  • Vidēji Covid-19 atklāj 2-3 cilvēkiem no 100 pārbaudītajiem.
  • Policija veikusi vairāk nekā 4000 pārbaužu, sāktas 228 lietvedības.
  • 147 no šīm lietām – Rīgas reģionā, lielākoties par pašizolēšanās neievērošanu.
  • Policija saņems ziņas no robežsargiem un pārbaudīs ceļotāju pašizolēšanos.
  • Policija: kopumā ārkārtējās situācijas laikā samazinājies noziedzības līmenis.

Perevoščikovs pastāstīja, ka vismaz pieciem pacientiem, kuriem atklāts Covid-19, nav izsekojama epidemioloģiskā saikne ar iepriekš zināmajiem gadījumiem.

Šie pacienti varēja inficēties jebkur – mikroautobusā, veikalā, viņi precīzi nevar norādīt uz kādu saikni ar Covid-19 saslimušajiem.

Tas nozīmē, ka vīrusa izplatīšanās jau notiek Latvijā. Mēs konstatējām šo faktu,

un tas ir jāuztver ļoti nopietni, inficēties var sabiedrībā, uzsvēra SPKC pārstāvis.

Tas nozīmē, ka Latvija sasniegusi slimības izplatības otro fāzi, kad ne visos gadījumos zināms, kur inficētā persona slimību dabūjusi.  

Perevoščikovs informēja, ka šie pieci  cilvēki ir rīdzinieki, lielākoties viņi paši nodeva analīzes par savu naudu, jo bija uztraukušies par saslimšanu, tie ir dažādu specialitāšu pārstāvji, “gan studenti, gan pensionāri”. Tiek pārbaudīti arī tie cilvēki, kuri nonāk slimnīcā ar smagu, neskaidras izcelsmes plaušu karsoni, un viens inficētais šādi arī ir identificēts.

Viņš arī pastāstīja, ka SPKC rīcībā nav ziņu par to, cik no saslimušajiem jau jūtas labi, cik personām nav temperatūras. SPKC apkopo datus par to, cik cilvēki ārstējas stacionārā. Un trešdienas rītā stacionārā bija 12 cilvēki, bet nevienam no viņiem nebija nepieciešama intensīvā terapija, līdz ar to neviens no viņiem nav smagā stāvoklī.

Perevoščikovs uzsvēra, ka sabiedrībai ir jāmaina ieradumi, jāspēj sadzīvot ar šo epidēmiju un jārīkojas tā, lai maksimāli pasargātu sevi un cilvēkus, ar kuriem kontaktējamies.

Perevoščikovs atgādināja, ka īpaši ir jāsargā cilvēki ar hroniskajām slimībām un gados vecāki cilvēki.  

Viņš uzsvēra, ka tālākā notikumu attīstība būs atkarīga ne tikai no lēmumiem par ierobežojumiem, bet no tā, ko mēs katrs darām ikdienā.

Jaunus drošības pasākumus gan pagaidām nav plānots noteikt.

No cilvēku rīcības būs atkarīgs, vai saslimušo skaits augs strauji vai tomēr būs minimāls, sacīja epidemiologs.  

Galvenais ir ievērot sociālo distancēšanos, izvairīties no veikaliem, ja redz, ka tur ir daudz cilvēku, mazgāt rokas, nepieskarties sejai ar netīrām rokām.  

Arī tad, ja cilvēkam parādās simptomi – temperatūra, klepus, kakla sāpes, apgrūtināta elpošana –, ir jāievēro izolēšanās, nav jādodas uz darbu vai publiskām vietām.

Perevoščikovs stāstīja, ka pašlaik Latvijā veic vairāk testu nekā kaimiņvalstīs, bet saslimušo skaits ir mazāks, iespējams, tāpēc, ka “mēs vēl esam tomēr drusciņ epidēmijas sākumposmā”, un līdz šim ir identificēti viegli saslimšanas gadījumi.  

Kopumā var secināt, ka esam epidēmijas attīstības sākotnējā stadijā, kad saslimušo skaits mazāks –  vidēji 2-3 cilvēkiem no 100 pārbaudītajiem tiek atklāts “Covid-19”.

Valsts policijas priekšnieka vietnieks, Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis informēja, ka policija kopumā veikusi vairāk nekā 4000 pārbaužu par karantīnas un pašizolācijas ievērošanu un preventīvo pasākumu ievērošanu, sāktas 228 lietvedības, noformēti 25 pārkāpuma protokoli.  

Lielākā daļa no lietām – 147 – sāktas Rīgas reģionā, lielākoties saistītas ar pašizolēšanās prasību neievērošanu, informēja Krapsis.  

Savukārt, sākot ar trešdienu, 25. martu, policija no robežsargiem saņems informāciju par personām, kas atgriežas no ārzemēm, un policija šīs personas uzskaitīs un pārbaudīs, kā cilvēki ievēro pašizolāciju. 

Krapsis arī norādīja, ka kopumā šīs inficēšanas situācijas laikā samazinājies noziedzības līmenis. Iepriekš nedēļā konstatētas 12 dzīvokļu zādzības diennaktī, bet tagad – divas.  

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes uc.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tāpat valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk kā 2 miljardu eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti