Lielais Kristaps

Labākā spēlfilma - «Dvēseļu putenis»

Lielais Kristaps

Nacionālās kino balvas «Lielais Kristaps 2020» pasniegšanas ceremonija 2.daļa

Nacionālās kino balvas «Lielais Kristaps 2020» pasniegšanas ceremonija, 1.daļa

Sadalītas «Lielā Kristapa» balvas; labākā spēlfilma – «Dvēseļu putenis»

Svētdien, 15. novembrī, Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” svinīgajā ceremonijā apbalvoja labākās filmas un filmu nozares profesionāļus. Par labāko pilnmetrāžas spēlfilmu atzīta vēsturiskā kara drāma "Dvēseļu putenis", savukārt tās režisors Dzintars Dreibergs saņēma arī balvu par labāko spēlfilmas režiju.

ĪSUMĀ:

 • Pasniedza balvas 21 kategorijā.
 • Pasniedza arī vairākas specbalvas, tai skaitā portāla LSM.lv skatītāju balvu filmai "Dvēseļu putenis".
 • Par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā godināja kinooperatoru Kalvi Zalcmani.
 • Filmas "Dvēseļu putenis" komanda saņēma kopā 6 balvas – kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma, par labāko spēlfilmas režiju, par labāko operatora darbu spēlfilmā, par labāko grima mākslinieka darbu, par labāko mūziku un par labāko montāžas režiju.
 • Kopā četras balvas saņēma režisora Viestura Kairiša spēlfilmas "Pilsēta pie upes" komanda – par labāko scenāriju, par labāko aktierdarbu gan pirmā, gan otrā plāna lomās, kā arī par labāko skaņu režiju.
 • Katra pa divām balvām saņēma lentes "Ko zina Klusā Gerda" (par labāko mākslinieka darbu un labāko kostīmu mākslinieka darbu), "Valkātājs" (balva labākajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai un balva par labāko operatora darbu dokumentālajā filmā) un "Mans mīļākais karš" (Balva labākā animācijas filmai un balva par labākā animācijas filmas režiju).
 • Balvas saņēma arī filmas "Pirmais tilts" (balva labākajai īsmetrāžas dokumentālajai filmai), "Maiņa" (balva labākajai debijas filmai), "Klātbūtne" (balva par labāko dokumentālās filmas režiju), "Gulbju jaunava" (balva par labāko animācijas mākslinieka darbu), "Divas strīpiņas" (balvai labākajai studentu filmai).

"Lielā Kristapa" laureāti

Labākā debijas filma

Kā pirmo ceremonijā paziņoja aizvadītās kino sezonas labāko debijas filmu. Balvu saņēma režisora Reiņa Kalviņa krimināldrāma "Maiņa", kas stāsta par vienu bīstamu nakti taksista Mareka dzīvē.

Nominanti:

 • Dainu kamermistērija "Es, karā aiziedams..." – režisors Aleksandrs Okonovs, "Lauska", producente Aiga Bokanova
 • "Maiņa" – režisors Reinis Kalviņš, "Mistrus Media", producents Gints Grūbe, kopprod. "Picture House"
 • "Skaistai būt" – režisore Andra Doršs, "Epata Studio", producente Antra Gaile, kopprod. Latvijas Televīzija

Labākais operatora darbs dokumentālajā filmā

Balvu par labāko operatora darbu dokumentālajā filmā “Lielā Kristapa” žūrijas pārstāvis un kinooperators Kaspars Braķis pasniedza Haraldam Ozolam un Ivaram Zviedrim par darbu filmā "Valkātājs".

Nominanti:

Labākā dokumentālās filmas režija

Savukārt balvu par labāko dokumentālās filmas režiju saņēma Liene Linde un Armands Začs par filmu "Klātbūtne".

Žūrijas pamatojumā atzīmēts, ka balva piešķirta "par dziļi personīgiem un vienlaikus ļoti izjustiem stāstiem, kas pasniegti ar pārliecinošu vienkāršību, kas iespējama tikai ar lielu uzticēšanos filmas veidotājiem.”

Nominanti:

Labākais animācijas mākslinieka darbs

Žūrijas pārstāve Ieva Viese-Vigula atklāja laureātus animācijas filmu kategorijās. Balvu par labāko animācijas mākslinieka darbu saņēma Kārlis Vītols par darbu filmā "Gulbju jaunava".

Nominanti:

 • Kristīne Jurjāne, Toms Burāns ("Māsiņas Puteklītes")
 • Sveins Nīhuss / Svein Nyhus, Krišjānis Ābols, Laima Puntule ("Mans mīļākais karš")
 • Kārlis Vītols ("Gulbju jaunava")

Labākā animācijas filmas režija

Par labāko animācijas filmas režiju balvu saņēma Ilze Burkovska-Jakobsena par filmu "Mans mīļākais karš".

Nominanti:

Labākā studentu filma

Tradicionālo lukturi, kas kalpo kā atzinība labākajai studentu filmai, šogad ieguva režisore Alise Zariņa par filmu “Divas strīpiņas”.

Nominanti:

 • "Divas strīpiņas" – režisore Alise Zariņa, Latvijas Kultūras akadēmija
 • "Novirze" – režisore Kate Rasa Ozola, Latvijas Mākslas akadēmija
 • "Sapņu pavasaris" – režisore Rūta Znotiņa, Latvijas Kultūras akadēmija
 • "Suspensija Prima" – režisors Georgs Harijs Āva, Latvijas Mākslas akadēmija
 • "Šambala" – režisors Kristaps Opincāns, Latvijas Kultūras akadēmija

Labākā skaņu režija

Par labāko skaņu režiju laurus šogad plūca Ludvīks Bohadlo un Roberts Slezaks par darbu pie filmas "Pilsēta pie upes".

Nominanti:

Labākā montāžas režija

Par labāko montāžas režiju balvu saņēma Gatis Belogrudovs (filma "Dvēseļu putenis”).

Nominanti:

Labākais scenārijs

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma paziņoja, ka balvu par labāko scenāriju žūrija šogad piešķīra Viesturam Kairišam – filmas "Pilsēta pie upes” scenārija autoram.

Nominanti:

Specbalvas

Starptautiskās kino kritiķu un žurnālistu federācijas FIPRESCI balvu šogad saņēma režisoru Lienes Lindes un Armanda Zača filma “Klātbūtne”.

Laikraksta “Diena” specbalvu piešķīra divām filmām – Lailas Pakalniņas filmai “Pirmais tilts” un Annas Začas un Nila Skapāna filmai “Visi mani draugi ir miruši”.

Izdevuma “Kino Raksti” specbalva aizceļoja pie filmas “Ko zina Klusā Gerda” operatora Andreja Rudzāta.

Operators Andrejs Rudzāts par filmu “Ko zina Klusā Gerda” saņēma arī "Lielā Kristapa" žūrijas specbalvu – atzinības rakstu. Žūrija atzinību piešķīra “par oriģinālu gaismas un krāsu pielietojumu, radot jaunu, zaigojošu pasauli, kas skatītāju pārceļ netveramā vietā starp sapni un īstenību.”

“Rīgas namu” valdes priekšsēdētāja Vineta Verika “Rīgas namu” specbalvu pasniedza 2020. gadā kinoteātrī “Splendid Palace” skatītākajai filmai – “Dvēseļu putenis”.

Labākā mūzika

Žūrijas pārstāvis, bijušais Lietuvas kinocentra vadītājs Rolandas Kvietkauskas paziņoja laureātu kategorijā “Labākā mūzika” – balvu saņēma filmas "Dvēseļu putenis" komponiste Lolita Ritmanis.

Nominanti:

Labākais grima mākslinieka darbs

Par labāko grima mākslinieka darbu šogad laurus plūca filmas "Dvēseļu putenis” grima māksliniece Dzintra Bijubena.

Nominanti:

Labākais kostīmu mākslinieka darbs

Balvu par labāko kostīmu mākslinieka darbu saņēma Keita par darbu pie filmas "Ko zina Klusā Gerda".

 Nominanti:

Labākais mākslinieka darbs

Kategorijā “Labākais mākslinieka darbs” laurus plūca filmas "Ko zina Klusā Gerda” mākslinieks Jurģis Krāsons.

Nominanti:

Labākais operatora darbs spēlfilmā

Balvu par labāko operatora darbu spēlfilmā saņēma filmas "Dvēseļu putenis” operators Valdis Celmiņš.

Žūrijas pamatojumā uzsvērts: “Filmas vizualitāte ļauj sajust kara aukstumu un nežēlību, kā arī apliecina cilvēka dvēseles neizsīkstošo spēku.”

Nominanti:

Balva par mūža ieguldījumu

“Lielo Kristapu” par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā šogad saņēma kinooperators, pedagogs, Latvijas Kultūras akadēmijas goda profesors Kalvis Zalcmanis.

Par šī gada laureātu viņa kolēģi raksta: “Dokumentālajā filmā operatora jūtīgai saskarei ar pasauli un spējai saskatīt mākslinieciskos tēlus dzīves realitātē ir īpaša specifika, bet ne visiem profesijas pārstāvjiem šī spēja piemīt vienādā mērā. Nereti par leģendāru saucam Rīgas dokumentālā kino skolu – īpašu periodu Latvijas kino vēsturē, kad vienotā un līdzvērtīgā stilā strādāja vesela domubiedru kopa, radot ne tikai Latvijas mērogā nozīmīgas filmas. Viens no šīs grupas stabilākajiem balstiem ir kinooperators Kalvis Zalcmanis, kuram nemanot piezagusies nozīmīga jubileja un balva par mūža ieguldījumu ir patiešām pelnīta.”

Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma

Aizvadītās kino sezonas labāko īsmetrāžas dokumentālo filmu nosauca lietuviešu kinorežisors, “Lielā Kristapa” žūrijas pārstāvis Arūns Matelis.

Balvu saņēma režisores un producentes Lailas Pakalniņas filma "Pirmais tilts", kas uzņemta uz 1997. gadā pirktas un 2018. gadās nejauši atrastas kinolentes.

Žūrijas savā pamatojumā atzīmēja: “Spēcīgs vizuālais stāsts, kas atspoguļo mirkļa skaistumu.”

Nominanti:

 • "Afigenna" – "Dokumentālists", producents Ivars Zviedris
 • "Mans mīļais Don" – "Raccoon Hands Productions", producents Pauls Dombrovskis
 • "Pārgājiens'44" – "Tritone Studio", producente Zane Sietniece, kopprod. Latvijas Televīzija
 • "Pirmais tilts" – "Kompānija Hargla", producente Laila Pakalniņa

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma

Par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu atzīta režisora un producenta Ivara Zviedra filma "Valkātājs", kas vēsta par dzīvi Latvijas pierobežā un kādas jaunas, savdabīgas profesijas piekopējiem, kas iedēvēti par “valkātājiem”.

Žūrijas savu izvēli pamatoja, sakot: “Filma, kas uzmanīgi seko tās personāžu sociālajām un politiskajām dienaskārtībām to drūmākajos posmos un aplūko izaicinājumus, ar kuriem ikdienā saskaras pierobežā dzīvojošie, sniedzot iespēju sadzirdēt to cilvēkus, kuriem ne vienmēr tiek dota iespēja izteikties.”

Nominanti:

Labākā animācijas filma

Labākās animācijas filmas titulu ieguva režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas animētais dokumentālais stāsts par pieaugšanu aukstā kara laikā "Mans mīļākais karš".

Žūrijas balvu piešķīra “par oriģinālu veidu kā dalīties ar personīgo pieredzi, pārnesot uz ekrāna bērna skatījumu uz pasauli aiz dzelzs priekškara, atsvaidzinot to ar vieglu ironijas devu.”

Nominanti:

 • "Gulbju jaunava" – "Air Productions", producente Līga Gaisa
 • "Mans mīļākais karš" – "Bivrost Film, Ego Media", producenti Trond Jacobsen, Guntis Trekteris
 • "Visi mani draugi ir miruši" – "VFS Films", producents Uldis Cekulis

Skatītāju balva

No 22. oktobra līdz 12. novembrim sabiedrisko mediju portālā LSM.lv notika skatītāju balsojums, kurā par skatītāju balvu šogad sacentās 13 kino darbi, ko par labākajiem spēlfilmu, animācijas filmu un dokumentālo filmu kategorijās bija atzinusi atlases komisija. Skatītāju balvas ieguvēju "Lielā Kristapa" ceremonijā atklāja LTV žurnāliste un raidījumu vadītāja Henrieta Verhoustinska.

Gandrīz pusi no visām skatītāju balsīm ieguva un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv skatītāju balvu par gada labāko veikumu kinomākslā saņēma filma “Dvēseļu putenis”.

Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā

Šogad atlases komisija neizdalīja atsevišķi labākos sieviešu un vīriešu aktierdarbus, jo filmās tikpat kā neesot bijis galveno lomu sievietēm. Tā vietā pasniedza balvas vienotās nominācijās "Labākais aktierdarbs galvenajā lomā" un "Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā".

Par labāko aktierdarbu otrā plāna lomā balvu saņēma Brigita Cmuntova par Ziseles lomu filmā "Pilsēta pie upes".

Nominanti:

Labākais aktierdarbs galvenajā lomā

Balvu par labāko aktierdarbu galvenajā lomā saņēma Dāvis Suharevskis par Anša lomu filmā "Pilsēta pie upes".

Nominanti:

Labākā spēlfilmas režija

Laurus par labāko spēlfilmas režiju šogad plūca Dzintars Dreibergs par vēsturisko kara drāmu "Dvēseļu putenis".

Žūrija norādīja, ka balva piešķirta "par vēsturiskas latviešu filmas pacelšanu jaunā mākslinieciskajā līmenī, par drosmīgiem radošiem lēmumiem, kas rada skatītājam līdzpārdzīvojumu valsts izveidošanas procesam.”

Nominanti:

Labākā pilnmetrāžas spēlfilma

Ceremonijas noslēgumā vakara lielāko intrigu raisošākās balvas saņēmēju nosauca kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).

Labākās pilnmetrāžas spēlfilmas titulu saņēma režisora Dzintara Dreiberga vēsturiskā kara drāma "Dvēseļu putenis", kas pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē un stāsta par sešpadsmitgadīgo Artūru, kurš dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama.

Žūrijas balvu piešķīra "par būtisku Latvijas vēstures notikumu atainojumu, ļaujot mums tos izjust un noticēt.”

Nominanti:

 • "Dvēseļu putenis" – "Kultfilma", producenti Inga Praņevska, Dzintars Dreibergs
 • "Ko zina Klusā Gerda" – "Nida Filma", producents Jevgeņijs Paškēvičs, kopprod. "Studija Lokomotīve"
 • "Pilsēta pie upes" – "Ego Media", producents Guntis Trekteris, kopprod. "8Heads Productions" (Čehija), "Artbox" (Lietuva)

Ceremoniju vadīja aktrise Inga Alsiņa-Lasmane un aktieris Āris Matesovičs. Svinīgais vakars ar saukli “Lielais Kristaps pārdzīvo” šoreiz nevis ierastajā vietā – kinoteātrī, bet Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas telpās. Saziņu ar balvu laureātiem no četriem "kino štābiņiem" nodrošināja “Lielā Kristapa” korespondenti – aktieri Jānis Kronis, Reinis Boters, Ance Strazda un Klāvs Mellis.

Šogad “Lielajam Kristapam” bija pieteiktas 65 filmas, kā jau ierasts, tās vispirms vērtēja Nacionālās kino balvas atlases komisija, kas katrā kategorijā nominēja 3 līdz 5 filmas, bet laureātus izvēlējas starptautiskā žūrija, kurā darbojās kinorežisors Juris Poškus, operators Kaspars Braķis no Latvijas Kinooperatoru ģildes, aktrise un režisore Elita Kļaviņa, animācijas pētniece, “FIPRESCI Latvija” pārstāve Ieva Viese-Vigula, kinoproducente un Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāve Aija Bērziņa, kā arī bijušais Lietuvas kinocentra vadītājs Rolandas Kvietkauskas un lietuviešu kino režisors Arūns Matelis.

Šogad Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps” tika pasniegta jau 32. reizi. Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt