Kultūra / Kino, foto un TV
Tapusi dokumentālā filma par politisko varu attieksmi pret latgaliešu valodu
27. aprīlī internetā un 2. maijā Latvijas Televīzijā pirmizrādi piedzīvos jaunākā latgaliešu dokumentālā filma “Laiki. Cylvāki. Volūda”. Tā stāsta par dažādu Latvijā pastāvējušu politisko režīmu attieksmi pret latgaliešu valodu un centieniem ierobežot tās lietojumu laika periodā no 1920. līdz 1960. gadam, medijus informē portāla lakuga.lv redaktore Vineta Vilcāne.
Pandēmijas hronisti: fotogrāfi dokumentē cilvēkus pašizolācijā
“Es nevaru izārstēt vai pabarot, bet šis ir veids, kā varu cilvēkus iepriecināt,” tā saka fotogrāfe Dzintra Žvagiņa, kura sākusi dokumentēt jelgavniekus vīrusa laikā. Savukārt Alvis Rozenbergs ar dronu sācis fotografēt dzīvokļu pašizolācijā nonākušos rīdziniekus. Jaunā koronavīrusa sašķobīto ikdienu un pilsētas sastingumu šajā laikā dokumentē daudzi fotogrāfi, kuru ikdienas darbs pašlaik ir apsīcis. Iespējams, tieši viņu fiksētās foto liecības nākotnē ilustrēs muzeju vai grāmatu stāstus par šo savādo laiku.
Kino dubultjubileja. «Zilais eņģelis» svin 90, «Maniaks pēc maniaka» – 50
Šī gada aprīlī apaļas jubilejas svin divas leģendāras, bet ļoti atšķirīgas filmas – Jozefa fon Šternberga “Zilais eņģelis” (1930) un Džona Votersa “Maniaks aiz maniaka” (1970). Abas vieno tas, ka tās ir melnbaltas, turklāt abas savā veidā runā par vājprātu un kontroles zaudēšanu. Turklāt “Zilais eņģelis” ir arī pirmā vācu pilnmetrāžas skaņas filma, kura savu vārdu kino vēstures annālēs ierakstījusi ar to, ka Marlēnu Dītrihu padarīja par starptautisku zvaigzni.
Studijā «Animācijas brigāde» tapusi filma pašiem jaunākajiem «Zirņa bērni»
Filmu studijā “Animācijas brigāde” tapusi jauna animācijas filmiņa “Zirņa bērni”, kurai ir vistiešākā saistība ar labi zināmo Raiņa dzejoli ar tādu pašu nosaukumu. “Zirņa bērni” ir muzikāls piedzīvojums pašai jaunākajai auditorijai, un šopavasar tam vajadzēja piedzīvot pirmizrādi. Filmas veidotāji gan mierina – kolīdz to ļaus iespējas, “Zirņa bērni” nekavējoties dosies ceļā pie mazajiem un lielajiem skatītājiem.
Kinoproducentu asociācija: Mums vajag, lai Rīgas Filmu fonds būtu atvērts šobrīd
Pēdējo gadu laikā Latvijā filmas ir uzņēmuši vairāki desmiti ārvalstu kinokompāniju. Kopš 2010. gada tās sadarbojas ar Rīgas pašvaldības finansēto Rīgas Filmu fondu, ar kura starpniecību daļēji tiek segti izdevumi par filmu ražošanu mūsu valstī. Ārkārtējās situācijas laikā un Rīgas domes vēlēšanu gaidās filmu producenti ir nobažījušies, kā šis fonds darbosies šogad.
Raidījumu «Saknes debesīs» turpmāk vadīs publicists un filozofs Ilmārs Latkovskis
Ņemot vērā raidījuma “Saknes debesīs” līdzšinējā vadītāja Alekša Daumes neētiskos un nepieņemamos izteikumus, raidījuma veidotāji – producentu apvienība “HansaMedia” un Latvijas Televīzija lēmuši par Alekša Daumes atstādināšanu no raidījuma vadīšanas. Viņa vietā jau šajā svētdienā – 19. aprīlī – stāsies pieredzes bagātais publicists un filozofs Ilmārs Latkovskis.
Ja par daudz baidies, nav ko skraidīt riņķī ar kameru. Saruna ar dokumentālistu Ivaru Zviedri
Arī Covid-19 pandēmija kļūs par vēsturi, un jau tagad tā kļūst par mākslas darbu saturu. LTV raidījumā "Kultūrdeva" kinodokumentālists Ivars Zviedris stāsta par darbu pie savas topošās filmas par Covid-19 radīto ārkārtējo situāciju. Viņš atzīmē – dokumentālajam kino šis ir bīstams laiks. Taču par savu veselību pārlieku neuztraucas, sakot – ja par daudz baidies, tad labāk ej stādīt kāpostus.
Francijā fotogrāfi radoši izmanto laiku, kad Parīze ir tukša
Lai vīrusa uzliesmojuma laikā nesēdētu mājās, bet izmantotu laiku lietderīgi, tajā pašā laikā ievērojot noteiktos ierobežojums, dažādi mākslinieki atrod veidus, kā radoši izpausties. Piemēram, Francijā fotogrāfi izmanto iespēju uzņemt fotogrāfijas Parīzē bez cilvēku klātbūtnes.
«Kino Bize» piedāvā skatīties filmas no mājām
Kinoteātris “Kino Bize” no aprīļa sākuma savā mājaslapā piedāvā skatīties pēdējos gados kinofestivālos apbalvotās filmas un kino klasiku. Līdz šim Latvijā izrādītās filmas ir titrētas vai profesionāli dublētas latviešu valodā. Lai iepazītos ar katalogu, pirmā filma skatāma bez maksas, medijus informē kinoteātra pārstāvji.
Jaunākie
Interesanti