Kultūra / Kino, foto un TV
LTV filma «Māras pusē» piedzīvo pirmizrādi Tukumā
Svētku priekšvakarā pirmizrādi piedzīvojusi Latvijas Televīzijas filma “Māras pusē”. Gada garumā Latvijas Televīzijas filmēšanas grupa dokumentējusi dzejnieces dzīvi, darbu, radošo procesu un atklājusi personības šķautnes, kas ne plašākai sabiedrībai, ne arī filmas autoriem līdz šim nav bijušas zināmas. Filma skatītāju vērtēšanai pirmoreiz nodota “Māras pusē” - Tukumā.  
Teiksma par varonību un cilvēcību. Filmas «Dvēseļu putenis» recenzija
Aleksandra Grīna romāns, likteņstāsts "Dvēseļu putenis" vismaz manā apziņā nekad nav bijusi tikai literatūra. Tumšzilais, biezais sējums, kas deviņdesmitajos gados ilgi stāvēja līdzās vecāku gultai un centrālajā vietā grāmatu plauktā, iedvesa bijību vēl nelasīts un neatvērts. Pietāti raisīja gan romāna biedējošais un izteiksmīgais nosaukums, gan apkārtējo attiekšanās pret šo grāmatu – to nedrīkstētu mētāt, ķēpāt, tā bija nāves grāmata, svētā grāmata, piemineklis un kapa krusts kritušajiem, kam simboliska nozīme bija pašai par sevi ar to vien, ka tā vispār pastāv un ir uzrakstīta. Ar līdzīgu apziņu, šķiet, pie darba ķērušies arī pēc romāna motīviem veidotās filmas "Dvēseļu putenis" (2019) autori. 
12 Latvijas filmas bez maksas skatāmas tiešsaistes festivālā visā pasaulē
Valsts svētku mēnesī - novembrī - Nacionālais kino centrs (NKC) rīko jau otro tiešsaistes festivālu “Latvijas filmas pasaulē”, no 14. novembra līdz 25. novembrim portālā filmas.lv piedāvājot atkal jaunu sveicienu latviešu diasporai svētkos – 12 Latvijas filmas (tai skaitā piecas Simtgades filmas), kas pieejamas skatīties bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā, kur vien atrodams interneta pārklājums, paziņojumā medijiem informē NKC pārstāvji.
Režisors Ivars Zviedris: Nav kauns skatīties acīs savu filmu varoņiem
"Lielajā Kristapā" līdzās nominēto filmu skatēm ierasti tiek svinētas arī jaunāko latviešu filmu pirmizrādes, un tieši tā tas bija arī šogad. Divas no tām – 17 minūšu garo mātes un dēla dialogu "Afigenna", kā arī stāstu par trīs bērnu un viņu mammu dzīvi "Meikots Īrijā" – veidojis dokumentālā kino režisors Ivars Zviedris, kurš nu jau dzīvo savas visjaunākās filmas "Valkātājs" pirmizrādes gaidās. Tā stāsta par cilvēkiem, kas Latgalē pāri Eiropas Savienības robežai ved imigrantus. Pēc vairāku gadu darba un gaidīšanas, kamēr galvenais filmas varonis bija cietumā, filma pirmizrādi piedzīvos 1. decembrī.
«Lielais Kristaps» un kino nākotne. Žūrijas un ekspertu domas pēc ceremonijas
Latvijas kinoļaudis 12. novembrī  piedzīvoja gada saspringtākos un priecīgākos mirkļus, piedaloties nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" apbalvošanas ceremonijā un plūcot laurus 24 kategorijās. Simtgades filmu programma un līdz ar to plašais filmu piedāvājums šajā un pagājušajā gadā nacionālai kino balvai “Lielais Kristaps” ir atjaunojis skatītāju interesi par latviešu kino, taču nozares eksperti par nākotni runā piesardzīgi. Tikmēr žūrijas pārstāvji uzsver patiesus pārsteigumus un izcilus sasniegumus filmu klāstā, kas apgrūtinājis balvu sadali.
Pazudusi filmas «Oļegs» operatoram piešķirtā «Lielā Kristapa» statuete
Pazudusi režisora Jura Kursieša filmas "Oļegs" operatoram Bogumilam Godfrejovam piešķirtā "Lielā Kristapa" statuete, aģentūrai LETA apliecināja nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" mediju koordinatore Lote Eglīte. Statuete redzēta neilgi pēc ceremonijas Versaļas zālē kinoteātrī "Splendid Palace" kopā ar divām citām filmai "Oļegs" piešķirtajām balvām.
Latvijas Televīzija rādīs latviešu seriālu «Tur»
Septembra vidū Latvijā veidoto seriālu pulkam pievienojās LMT oriģinālseriāls, attiecību drāma “Tur”. Līdz šim seriālu varēja vērot tikai LMT viedtelevīzijas skatītāji, bet jau no 14. novembra to LTV1 ēterā un REPLAY.lv varēs vērot ikviens, paziņojumā medijiem informē LTV pārstāvji.
Pasniegtas «Lielā Kristapa» balvas. Labākā pilnmetrāžas spēlfilma - «Oļegs»
Otrdien, 12. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” notika Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” apbalvošanas ceremonija. Tika pasniegtas balvas 24 kategorijās, ieskaitot atsevišķu kategoriju labākajai studentu filmai. Ceremonijas tēma šogad bija “Lielais Kristaps izmeklē”. Kā ziņo balvas producente Marta Bite: "Lielais Kristaps" izmeklēja, kāda situācija ir Latvijas kino industrijā un kādas liecības par to sniedz skatītāji. Par gada labāko pilnmetrāžas spēlfilmu atzīta režisora Jura Kursieša filma "Oļegs". Savukārt visbiežāk uz skatuves kāpa filmas "Jelgava '94" veidotāji, kas saņēma kopumā 7 balvas - 4 pamata kategorijās, kā arī žūrijas specbalvu, portāla "Delfi" publikas simpātiju balvu un "Rīgas namu" īpašo balvu.
Par šodienas Latviju. Aizvadīta «Latvijas koda» dokumentālo filmu pirmizrāde
Kinoteātrī “Splendid Palace” Lielajā zālē festivāla “Lielais Kristaps” priekšpēdējā dienā, 11. novembra pievakarē, kino pirmizrādi piedzīvoja piecas jaunas dokumentālās filmas, kas šogad tapušas Latvijas Televīzijas (LTV) projekta “Latvijas kods” ietvaros. Pirmizrāde pulcēja ne vien filmu uzņemšanas komandas un to varoņus, bet arī kino nozares profesionāļus un citus interesentus, paziņojumā medijiem informē LTV.
Cēsu fotogrāfi un pilsētas mērs iejūtas eposa «Lāčplēsis» tēlos
Savā ziņā oriģinālu dāvanu savai pilsētai valsts svētkos sagādājuši četri Cēsu fotogrāfi, un tā ir fotoizstāde „Cēsnieki eposa centrā”. Domājot, ko interesantu un reizē patriotisku varētu atveidot fotoizstādē, radusies iecere pašiem iejusties eposa „Lāčplēsis” varoņu tēlos, un nu fotogrāfijās Laimdota, Spīdala un Melnais bruņinieks ir paši fotogrāfi, bet Lāčplēša lomai izraudzījuši savas pilsētas mēru Jāni Rozenbergu.
«Dvēseļu puteni» pirmizrādes nedēļas nogalē noskatījušies 25 305 skatītāji
Režisora Dzintara Dreiberga kara drāmu “Dvēseļu putenis” tās pirmajā demonstrēšanas nedēļas nogalē no 8. līdz 10. novembrim ir noskatījies rekordliels skatītāju skaits – 25 305. Visvairāk skatītāju – 16 160 – apmeklējuši filmas seansus Rīgā, bet arī reģionos bijusi vērojama liela skatītāju aktivitāte: ārpus galvaspilsētas “Dvēseļu puteni” paguvuši noskatīties jau 9 145 skatītāju, informē filmas veidotāji un tās izplatītājs Latvijā “Uz kino”.
«Lielā Kristapa» tiešraidi varēs skatīties Replay.lv
Otrdien, 12. novembrī, notiks Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" apbalvošanas ceremonija kinoteātrī “Splendid Palace”. “Lielā Kristapa” kulminācija – balvu pasniegšanas ceremonija sāksies pulksten 20.30, Sarkanais paklājs no 19.30. Skatītājiem to būs iespēja vērot arī tiešraidē LTV 1 pulksten 21.15 un REPLAY.lv no 20.00 kopā ar kultūras žurnālisti Zani Brikmani, informē Latvijas Televīzija.
«Māras pusē». Tapusi dokumentāla filma par dzejnieci Māru Zālīti
Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte daudziem ir Atmodas un atgūtas brīvības, inteliģences un ideālu simbols. Viņa ir daudz runājusi par citiem, vērtējusi un spriedusi par procesiem, viņa rakstījusi par to, kas viņu veidojis, tomēr par to, kāda ir Māra Zālīte ikdienā un kā ir tur – Māras pusē –, runāts ir maz. Tādēļ Latvijas Televīzijā tapusi dokumentāla filma “Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte”. Režisore Zita Kaminska un scenārija autore Ilze Strenga dokumentējušas Māras dzīvi viena gada laikā, esot viņai blakus un ieskatoties viņas ikdienā, paziņojumā medijiem informē Latvijas Televīzija.
Svens Hogalani – fotogrāfs, kurš dokumentējis Berlīni 30 gadu garumā
Aleksandra laukums Berlīnē ir ne tikai pats lielākais laukums Vācijā, bet arī vieta Austrumberlīnē, kur 1989.gada novembrī kulminēja protesta demonstrācijas. Tieši šīs demonstrācijas laikā Svens Hagolani izlēma kļūt par profesionālu fotogrāfu. Šeit grāmatā apkopotas viņa dažādu Berlīnes rajonu dokumentējums 30 gadu garumā, sākot no demonstrācijas brīža.
Jaunākie
Interesanti