Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

VIDEO: Festivāla «Artdocfest/Riga» «Grand Prix» iegūst filma «Sala» (papildināts)
8.martā noslēdzās 2. Starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga", kurā skatītājiem divās konkursa programmās un ārpuskonkursa programmā bija iespēja noskatīties 28 filmas no 14 valstīm. Konkursa programmās ietvertās filmas vērtēja divu starptautisku žūriju pārstāvji, kopumā piešķirot 9 dažādas balvas. "Baltijas fokuss" konkursa programmā balvu par labāko filmu saņēma Ukrainas-Latvijas-Vācijas kopražojuma filma "Šis lietus nekad nebeigsies" (režisore Alina Gorlova). "Artdocfest" konkursa programmā "Grand Prix" saņēma filma "Sala" (režisori Svetlana Rodina un Lorāns Stūps, Šveice).
Lai mazinātu psiholoģisko spriedzi, Ukrainas bēgļu centrā demonstrē Latvijas filmu izlasi
Ar Latvijas filmu studiju atbalstu un atsaucību Nacionālais kino centrs (NKC) veido Latvijas filmu izlasi, kas bez maksas tiek demonstrēta Ukrainas bēgļu centrā. Filmu izlase kopš 9. marta tiek demonstrēta katru dienu Kongresu nama Mazajā zālē centra darbības laikā, palīdzot Ukrainas bēgļu centra apmeklētājiem un īpaši bērniem kliedēt psiholoģisko spriedzi un kvalitatīvi piepildīt laiku, ko nākas pavadīt bēgļu centra telpās, informēja centra pārstāvji.
Saloniku festivālā skatāma Lailas Pakalniņas filmu retrospektīva
10. martā Grieķijā sākas Saloniku starptautiskais kinofestivāls, kura dokumentālo filmu sadaļā plaša 19 filmu programma atspoguļo Latvijas kinorežisores Lailas Pakalniņas radošo darbību 30 gadu garumā, informēja Nacionālā kino centra (NKC) pārstāvji.
Piecu māsu piedošanas stāsts. Pārdomas par dokumentālo filmu «Mana māte – valsts»
Režisores Ievas Ozoliņas dokumentālā filma "Mana māte – valsts" piedzīvojusi pirmizrādi festivālā "Artdocfest/Riga", skatītāju vērtējumam nododot daudzus gadus ilgušo, sarežģīto darbu par cilvēka attiecībām ar valsti, kas regulē adopcijas kārtību. Stāsta galvenā varone ir Una, kura bērnībā nošķirta no bioloģiskajiem vecākiem, nodota adopcijai un nu vēlas atrast savas četras māsas, kuras ne reizi nav satikušās. Būtiski ir pieminēt, ka šī filma nevarētu tapt, ja Latvijas likumdošanā nebūtu ieviestas izmaiņas. Una ir pirmais cilvēks, kura šo situāciju izmantoja, lai bez tiesas procesa atgūtu dzimto identitāti un ar savu atgūto vārdu caur arhīva materiāliem faktiski "izplēstu" informācijas druskas, kas viņu aizveda pie četrām māsām.
Rīga nozīmē brīvību. Vitālija Manska kino festivāla «Artdocfest» jaunās mājas Latvijā
Dokumentālā filmu festivāla "Artdocfest/Riga" nosaukums citiem vārdiem nozīmē "Artdocfest – bez cenzūras", LTV raidījumā "Kultūrdeva" stāsta režisors, festivāla vadītājs Vitālijs Manskis. Viņš skaidro, ka festivāla pārcelšana no Krievijas uz Latviju 2020. gadā bija saistīta ar spiedienu un cenzūras pastiprināšanos Krievijā. "Brīvības izspiešana, apdzišana Krievijā noveda pie tā, ka festivāls laida saknes Latvijā," saka Manskis.
Tālu no Čehova ideāliem. Režisore Elita Kļaviņa stāsta par filmu «Iļģuciema māsas»
Pirmizrādi 8. martā piedzīvos pazīstamās aktrises un diplomētās kinorežisores Elitas Kļaviņas dokumentālā filma "Iļģuciema māsas", kas ļaus "ieiet" sieviešu cietumā un sadzirdēt, kādi motīvi sievietes noved līdz noziegumam un cietumam. Režisore uzsver, ka daudzi dramatiski stāsti aizsākas ar vardarbību ģimenēs, viņa ir pārliecināta: "Vardarbībai ir cēlonis, un tas ir cilvēciskuma trūkums."
Sācies dokumentālā kino festivāls «Artdocfest/Riga»
Rīgā sācies otrais starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga". To atklāja režisores Ievas Ozoliņas dokumentālā filma "Mana māte valsts", kas vēsta par jaunas sievietes adopcijas ceļā zaudēto māsu meklējumiem.
Šis laiks ieviesis citu perspektīvu – turpinās darbs pie vēsturiskās spēlfilmas «Zeme, kas dzied»
"Zeme, kas dzied" ir spēlfilma par Dziesmu svētku neizstāstītajiem stāstiem. Tās pirmizrāde iecerēta 2023. gadā, ieskandinot unikālās tradīcijas 150. gadskārtu. Filma skatītajiem uzdod jautājumu: vai arī tu spētu darīt visu, lai saglabātu latvisko? Februārī noslēdzies "Zeme, kas dzied" otrais filmēšanas posms. Kā atzīst filmas veidotāji, kontekstā ar Krievijas īstenoto karu Ukrainā, kā arī Covid-19 pandēmiju, filmas stāsts iegūst citu perspektīvu.
Daudzsēriju mākslas filma «Emīlija. Latvijas preses karaliene» martā būs skatāma LTV
Televīzijas pirmizrādi piedzīvos daudzsēriju mākslas filma "Emīlija. Latvijas preses karaliene" – stāsts par starpkaru Latvijas preses karalieni – "Jaunāko ziņu" un "Atpūtas" izdevēju – Emīliju Benjamiņu, kuras personība, bagātība un traģiskais liktenis ir kļuvis par Latvijas vēstures leģendu. Pirmā sērija būs skatāma 18. martā LTV1 pulksten 21.05.
Ģertrūdes ielas teātrī notiks operfilmas «Baņuta» seanss Ukrainas atbalstam
9. martā pulksten 19.00 Ģertrūdes ielas teātrī tiks rādīta operfilma "Baņuta" – Latvijas mākslinieku un Vācijas mūzikas teātra kolektīva "Hauen und Stechen" kopprojekts, kas pirmizrādi piedzīvoja rudenī kino festivālā Riga IFF. Seanss tiks veltīts Ukrainas cīnītājiem un cīnītājām par brīvību Putina uzsāktajā karā, un visi ienākumi no biļešu pārdošanas tiks ziedoti Ukrainas atbalstam organizācijā Ziedot.lv, informēja teātra pārstāvji.
Palūkoties uz sevi ar skatu no malas. Kas šogad gaidāms festivāla «Artdocfest/Riga» programmā? (papildināts)
No 3. līdz 8. martam Rīgā notiks 2. starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga", kurā skatītājiem divās konkursa programmās "Baltijas fokuss" un "Artdocfest", kā arī ārpuskonkursa programmā būs iespēja baudīt 26 dokumentālās filmas no 14 valstīm, tai skaitā gaidāmas vairākas pašmāju filmu pirmizrādes. Solidarizējoties ar kolēģiem Ukrainā un Ukrainas tautu, festivāla programmā papildus iepriekš plānotajiem seansiem iekļauta Ukrainai veltīta dokumentālā kino programma.
Reaģējot uz karu Ukrainā, Holivuda aptur filmu izlaišanu Krievijā
Kinostudijas "Warner Bros.", "Walt Disney Company" un "Sony Pictures" atlikušas savu filmu izplatīšanu Krievijā, pirmdien paziņojuši ietekmīgie mediju un izklaides industrijas uzņēmumi. Kinostudijas šādu lēmumu pieņēmušas pirmdien, 28. februārī, reaģējot uz Krievijas sākto karu pret Ukrainu.
Festivālā «Artdocfest/Riga» izrādīs Ukrainai veltītu dokumentālo filmu programmu; ienākumus ziedos kolēģiem Ukrainā
3. martā Rīgā sāksies 2. Starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga". Solidarizējoties ar kolēģiem Ukrainā un Ukrainas tautu, festivāla programmā papildus iepriekš plānotajiem seansiem iekļauta Ukrainai veltīta dokumentālā kino programma, kas vēsta par notikumiem kopš 2014. gada, informēja festivāla rīkotāji. Organizatori izlēmuši biļešu ieņēmumus no šiem seansiem ziedot kolēģiem Ukrainā.
«Lielā Kristapa» ceremonijā godināti sasniegumi Latvijas kino. Visvairāk balvu lentei «Gads pirms kara» (papildināts)
Svētdienas, 27. februāra, vakarā aizvadīta nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" balvu pasniegšanas ceremonija. Visvairāk balvu – kopā astoņas – saņēma filmas "Gads pirms kara" komanda, tai skaitā balvu labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai, bet Laila Pakalniņa par filmu "Spogulī" plūca laurus kā labākā režisore. Tika pasniegtas arī vairākas specbalvas, tai skaitā portāla LSM.lv skatītāju balva – to saņēma režisores Daces Pūces spēlfilma "Bedre". Par mūža ieguldījumu kino mākslā godināja kostīmu mākslinieci Ievu Kundziņu. Svinīgā ceremonija šogad aizvadīta nopietnā atmosfērā, gan organizatoru, gan balvu pasniedzēju un laureātu runās vienbalsīgi tika pausts atbalsts Ukrainai un nosodīta Krievijas agresija.
Kādus tērpus veidojusi kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa?
Kostīmu mākslas leģenda Ieva Kundziņa ir gleznotāja, scenogrāfa un pedagoga Pētera Kundziņa meita. Otrā pasaules kara laikā ģimene devās bēgļu gaitās uz Vāciju, tomēr pēc kara atgriezās Latvijā. Kundziņa ir pabeigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas tērpu modelēšanas nodaļu un vēlāk mācījusies Valsts Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, kur ieguvusi mākslinieces – pedagoģes diplomu. 
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt