Kultūra / Kino, foto un TV
No simtgades filmas līdz eksperimentālajām. Kino izlase, ko skatīties mājās
Mākslinieki un kino veidotāji visā pasaulē sākuši bez maksas piedāvāt savas filmas, lai atbalstītu visus, kas izvēlas vai ir spiesti palikt mājās, lai mazināt koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību. Latvijā Kultūras ministrija uzsākusi kampaņu #Ēkultūra, lai apkopotu tiešsaistē pieejamo kultūras klāstu. Taču līdzīgas iniciatīvas uzsāktas arī citur pasaulē. Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv – dokumentālā un eksperimentālā kino izlase, ko skatīties mājās.
Jaunākās pasaules kinofilmas varēs skatīties mājās
Vairākas lielās kino kompānijas piedāvās iespēju jaunākās filmas lejuplādēt vai tiešsaistē noskatīties mājās. Lēmums pieņemts, jo daudzās Eiropas valstīs, kā arī Ziemeļamerikā koronavīrusa infekcijas dēļ slēgti kinoteātri.
IMAGO balvai nominētais operators Celmiņš: man patīk stāstīt stāstus
14. martā Briselē paziņos uzvarētājus vienai no nozīmīgākajām profesionālo kinooperatoru balvām pasaulē  – Starptautiskās Kinooperatoru federācijas balvu IMAGO. Pirmo reizi tai nominēts arī profesionālis no Latvijas – filmas “Dvēseļu putenis” galvenais operators Valdis Celmiņš. Pieredzes bagātajam dokumentālo filmu operatoram šī ir tikai otrā spēlfilma pēc “Nameja gredzena”, un viņš atzīst – bijis pārbijies līdz pēdējam, vai filmai izvēlētā īpašā darba metode patiešām strādās.
Vai iespējams pilnīgi dokumentāls kino? Diskutē filmas «Klejotāji» veidotāji
5. martā kinoteātrī "Splendid Palace" notika režisora Matīsa Kažas dokumentālās filmas "Klejotāji" pirmizrāde, un šobrīd filma jau skatāma Latvijas kinoteātros. Filmā manāmi spēles kino paņēmieni un brīžiem arī vizuālā valoda. Par to, kā tapa filma, kā varētu raksturot mūsdienu divdesmitgadniekus un vai iespējams pilnībā dokumentāls kino, diskutē filmas režisors Matīss Kaža un operators Aleksandrs Grebņevs.
Atklās fotogrāfes Lauras Viļumas izstādi «Rētu anatomija. II daļa»
Fotogrāfe Laura Viļuma ir izveidojusi projektu par savdabīgām rētām uz cilvēka ķermeņa, medijus informē māksliniece. Projekta dalībnieki, starp kuriem ir arī sabiedrībā zināmie bokseri Kaspars Kambala un Kristaps Zutis, dalās pieredzē, kā ieguvuši rētas un kā tās ietekmējušas viņu dzīvi.
Raidījuma «Neatklātā Sēlija» veidotāji: Šodien būvējot Brīvības pieminekli, tajā būtu piecas zvaigznes
Ceļojumā uz Sēliju no 12. marta vedīs jauns LTV raidījums, kurš centīsies atklāt šī novada kolorītu un cilvēku iekšējo un ārējo pasauli, kas veido Sēlijas identitāti. Raidījuma “Neatklātā Sēlija” veidotāji Sandijs Semjonovs un Andžejs Reiters LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atklāja, ka viņus pašus pārsteidzis šis reģions, par kuru pārējā Latvijā zinot salīdzinoši maz.
Atklāt neatklāto Sēlijā. Latvijas Televīzijā jauns raidījums
No 12. marta pie Latvijas Televīzijas skatītājiem nokļūs Sandija Semjonova un Andžeja Reitera ceļojums pa Sēliju – raidījums "Neatklātā Sēlija". Sēlija ir teritorija, ko apdzīvo sēļi, novads, kas atdzimis tikai pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Savā laikā bijis pie Kurzemes, vēlāk pievienots Zemgalei, bet padomju gados – pie Latgales. Raidījuma centrā ir novada kolorīts, cilvēku iekšējā un ārējā pasaule, kas veido Sēlijas identitāti.
Notiks holokausta atcerei veltīts kino pasākums
Spīķeru koncertzālē 17. martā notiks pasākums “Kā par holokaustu stāsta kino?” Pasākumu moderēs kinorežisors Dāvis Sīmanis, tajā tiks demonstrēti vairāku filmu fragmenti, par kuriem diskutēs jomas eksperti Lolita Tomsone, Gints Grūbe un Valts Apinis, medijus informē organizatori.
Latvijā pērn skatītākā filma – «Dvēseļu putenis»
Latvijas kinoteātros pagājušajā gadā skatītākā filma bijusi vēsturiskā kara drāma "Dvēseļu putenis" ar rekordlielu skatītāju skaitu – vairāk nekā 226 000 skatītāju, stāstīja Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.
Starptautiskā Berlīnes kinofestivāla atskaņas: skandāli, notikumi, mīti un vēsture
Tikko pasniegtas 70. starptautiskā Berlīnes kinofestivāla jeb Berlināles balvas – Zelta, Sudraba un citi lāči. Par spīti tam, ka palikusi bez viena no centrālajiem Potsdamas laukuma kinoteātriem, bez ātrās ēdināšanas restorānu virknes blakus esošajā tirdzniecības centrā “Arkaden”, kura rekonstrukciju šogad ļoti sāpīgi uztvēra izsalkušie un steidzīgie festivāla viesi, turklāt pašā vīrusu sezonas plaukumā, Berlināle šogad atstāja visai sparīga un jauneklīga septiņdesmitgadnieka iespaidu.
Kādai jābūt lielbudžeta kino valsts finansējuma programmai? Vērtē eksperti
Pašlaik izvērtē iespējas veidot valsts finansējuma programmu pašmāju lielformāta filmām – tā informē Kultūras ministrijā. To varētu īstenot no 2022. gada. Ministrijā sola meklēt līdzekļus, lai naudu piešķirtu reizi divos trijos gados. Svarīgs nosacījums būtu, ka filmai jābūt saistītai ar Latvijas vēsturi. Filmu veidotāji ieceri vērtē pozitīvi, tomēr cer, ka tas nebūs vienreizējs ieguldījums konkrētā projektā. Turklāt ar šādu programmu nebūšot gana, lai attīstītu filmu nozari kopumā.
Deviņu jauno Latvijas režisoru īsfilmu maratons – trešdienās Latvijas Televīzijā
Lai Latvijas jaunajiem kinorežisoriem dotu iespēju uzrunāt skatītājus, bet skatītājiem – iepazīt jaunos kinorežisorus un viņu rokrakstu, Latvijas Televīzijā par pavasara tradīciju kļuvis pašmāju režisoru īsfilmu maratons. Tas sāksies 4. martā, un katru trešdienas vakaru tiks demonstrēta viena filma – deviņas trešdienas deviņu režisoru deviņas dažādu žanru īsfilmas.
Jaunākie
Interesanti