Kultūra / Kino, foto un TV
Kairišs Rēzeknē atlasa aktierus jaunajai filmai «Pilsēta pie upes»
Jaunākais režisora Viestura Kairiša projekts ir kinofilmas “Pilsēta pie upes” veidošana Latgalē. Pagājušajā vasarā režisors sāka meklēt aktierus un devās pie vietējo amatierteātru kolektīviem, bet nupat Rēzeknē uz atlasi bija aicināti vietējie iedzīvotāji neatkarīgi no vecuma un filmēšanās pieredzes. Projekta mērķis – beidzot vienā filmā atainot sešus traģiskākos gadus Latvijas vēsturē, kad cits pēc cita mainījās dažādu varu režīmi.
Arhitektūras muzejā atklās kultūras mantojuma aerofotogrāfijām veltītu izstādi
No 12. janvāra līdz 23. februārim Latvijas Arhitektūras muzejā notiks Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Pieminekļu dokumentācijas centra rīkotā izstāde “200 metru virs mantojuma”. Tā ir veltīta pirmajām aerofotogrāfijām, kas fiksēja kultūras mantojumu 20. gadsimta 90. gados. Izstāde tapusi Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros.
Beverlihilsā pasniegti «Zelta globusi»
Losandželosas piepilsētā Beverlihilsā svētdien (pirmdien pēc Latvijas laika) notika 75.ikgadējā "Zelta globusu" pasniegšanas ceremonija, un galveno apbalvojumu kā gada labākā kinofilma drāma saņēma režisora Mārtina Makdonaha darbs "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri".
Bukmeikeri: «The Post» triumfēs «Zelta globusa» apbalvošanas ceremonijā
7.janvārī Beverlihilsā 75. reizi norisināsies pasaulē otras prestižākās kino balvas “Zelta globuss” piešķiršana. Arī “Betsafe” bukmeikeri seko līdzi kino jaunumiem, tādēļ arī šogad ir publicējuši savas prognozes. Nominācijā “Labākā drāma” šogad laurus varētu plūkt filma “The Post”, šāda iespējamība esot 30%, prognozē bukmeikeri. Citās nominācijās šī filma nav starp favorītēm, taču nominēta ir vēl piecās kategorijās.
Kinokritiķe: Tas, kā filma «Dotais lielums: mana māte» atklāj mātes un dēla attiecības, ir šokējoši
“Tā ir filma par nesarunāšanos,”  tā par savu jaunāko dokumentālo filmu “Dotais lielums: mana māte” saka tās autore Ieva Ozoliņa. Režisore, kuras rokrakstu skatītāji iepazina viņas debijas filmā “Mans tēvs baņķieris”, arī šajā filmā turpina pētīt ģimenes ietekmi uz cilvēku attiecībām. Filma jau saņēmusi žūrijas balvu prestižajā Amsterdamas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā, bet 4.janvārī tika pirmizrādīta Latvijā. Kā norāda kinokritiķe Daira Āboliņa, tas, kā Ieva Ozoliņa atklāj mātes un dēla attiecības, ir šokējoši.
Kannu kinofestivāla žūriju vadīs Keita Blanšeta
Kannu kinofestivāla žūriju šogad vadīs austrāliešu aktrise un divkārtējā "Oskara" balvas laureāte Keita Blanšeta, kura palīdzējusi Holivudā sākt kampaņu "Time's Up" cīņai pret seksuālo uzmākšanos darbavietās, ceturtdien paziņojuši festivāla organizatori.
Liepājas muzejā atklās Valta Kleina aifonogrāfiju izstādi
Ceturtdien, 11. janvāri, plkst. 17 Liepājas muzejā atklās fotogrāfa Valta Kleina fotoizstādi “11”, kurā būs apskatāmas 33 pēdējo desmit gadu laikā tapušas fotogrāfijas. Visas fotogrāfijas uzņemtas ar viedtālruni „iPhone”, un mākslinieks tās dēvē par aifonogrāfijām (iPhonegraphy). Izstādē būs apskatāmas gan krāsainas, gan melnbaltas fotogrāfijas.
Pirmizrādi piedzīvos filma par Atmodas laika kinohronikām un to autoriem
Sestdien, 13. janvārī, plkst. 16.00, kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos studijas “Ģilde” dokumentālā filma “Vēsture aiz kadra. Kino” par Rīgas Kinostudijas kinodokumentālistiem, kas iemūžināja trešās Atmodas notikumus kinohronikās. Filmas režisors ir Romualds Pipars.
«Neputns» izdod Gunāra Janaiša foto albumu «Personības un laikmets»
Fotogrāfa Gunāra Janaiša izveidotajā foto albumā iekļautie portreti tapuši laika posmā no 20. gs. 60. gadiem līdz mūsdienām. Attēlus papildina Janaiša rakstītas atmiņas, pārdomas par portretētajiem – Kurtu Fridrihsonu, Birutu Baumani, Lūciju Garūtu, Vizmu Belševicu, Jāni Stradiņu, Imantu Ziedoni u. c. Albuma dizains – Juris Petraškevičs.
Latvijā skatāma melnā komēdija «Staļina nāve»
Vēsturisku personu nāve ir bijusi ne tikai pētnieku, bet arī mākslinieku izpētes objekts. To var teikt arī par padomju diktatoru Josifu Staļinu. 3.janvāra vakarā pirmo seansu Latvijā piedzīvo itāļu izcelsmes skotu režisora Armando Januči filma, kas atskatās uz notikumiem Padomju Savienībā tālajā 1953.gadā. Tikai šoreiz tie vēstīti melnās komēdijas žanrā.
Kinolektoriju «Tas, ko nedrīkst nezināt» turpina «Reibinošais neprāts»
Cenšoties vairot sabiedrības zināšanas un izpratni par labu kino, 3.janvārī sākas nu jau gandrīz par ikgadējo saucamais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētais kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. Šīs, 13.,  sezonas tēma ir “Reibinošais neprāts”. Sešos seansos tiks demonstrētas izcilas filmas par neprāta, garīgo saslimšanu un apmātības tematiem. Kā tas līdz šim ierasts, pirms katra seansa - zinošu kino ekspertu komentārs par filmu.
Kolmanes filma «Dubultā dzīve. Sekss un PSRS» - hronoloģisks stāsts caur seksuālās dzīves prizmu
Stāsts par padomju periodu caur seksuālās dzīves prizmu ir Ināras Kolmanes jaunās dokumentālās filmas „Dubultā dzīve. Sekss un PSRS” uzmanības centrā. Filma ir Latvijas, Francijas un Ukrainas kopražojums, un aizvadītā gada novembrī tā piedzīvoja pasaules pirmizrādi Francijā. Latvijas pirmizrāde savukārt gaidāma februāra nogalē. Ināra Kolmane šobrīd strādā Čehijā pie spēlfilmas „Bille” montāžas, bet gadu mijā uz īsu brīdi ieradusies Latvijā.
Ievas Ozoliņas filmai pirmizrāde kinoteātros un internetā
Jaunā 2018. gada pirmā Latvijas filmas - Ievas Ozoliņas "Dotais lielums: mana māte" -  pirmizrāde notiks 4. janvārī vienlaikus gan kinoteātrī „Splendid Palace”, gan interneta vietnē „Shortcut”. Mūsu valstī šādā paralēlā izplatīšanā divās dažādās vidēs filma patiešām tiks izrādīta pirmo reizi.
Liepājā atklās fotoizstādi «Četri elementi»
Ceturtdien, 4. janvārī, plkst. 17 Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos”, K. Ukstiņa ielā 7/9, atklās fotodarbu izstādi “Četri elementi", lsm.lv informē izstādes veidotāji.
«Filmas arheoloģija» atklās fotogrāfijas ar sievieti un mežakuili noslēpumu
Dokumentālo filmu cikla “Filmas arheoloģija” veidotāji 30.decembra vakarā Latvijas Televīzijas skatītājiem piedāvās ielūkoties režisora Arvīda Krieva 1980. gadu erotiskās detektīvfilmas “Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili” aizliegtajās tēmās un filmas veidotāju atmiņās, kā arī atklāt leģendārās kailfotogrāfijas noslēpumu.
2017. gads kino. Latviešu kino kļūst aizvien populārāks
Divas nedēļas pēc filmas “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” pirmizrādes to bija noskatījušies vairāk nekā 75 tūkstoši skatītāju. Bet Valmieras pusē kāds mācītājs pat no kanceles esot aicinājis draudzi noskatīties šo filmu par ģimenes vērtībām. Šis ir tikai viens piemērs tam, ka latviešu kino kļūst arvien populārāks ne tikai ārvalstu festivālos, bet arī starp pašmāju skatītājiem.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti