Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

Ar individuālo pieredzi priekšplānā. Par spēlfilmu «Janvāris» stāsta tās veidotāji
11. novembrī notiks Viestura Kairiša režisētā kinodarba "Janvāris" nacionālā pirmizrāde. Filmas pasaules pirmizrāde notika Traibekas festivālā Ņujorkā un tur saņemts arī pirmais apbalvojums. Vēl salīdzinoši nesen "Janvāris" ieguva trīs svarīgākās Romas Starptautiskā filmu festivāla balvas – labākā filma, labākā režija un labākais aktieris (balva piešķirta Kārlim Arnoldam Avotam), kā arī balvu Varšavas starptautiskajā kinofestivālā. Spēlfilma "Janvāris" ir stāsts par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos.
Trīs desmitgades bez «bojevikiem». Par kinoteātri «K.Suns» stāsta tā izveidotāji Aīda un Juris Zviedri
Novembrī un decembrī 30. jubileju svin vecākais Rīgas mazais kinoteātris "K.Suns", kuru tikpat ilgu laiku vada Aīda un Juris Zviedri. "Ar sākotnējo repertuāra izvēli esam pieradinājuši skatītāju, ka tie, kas grib redzēt Holivudas grāvējfilmas, vienkārši pie mums nenāk. Tiešām reizēm ir bijis, kad liekas: nu labi, paņemsim kārtīgu bojeviku un drusku papelnīsim naudu. Bet mūsu skatītājs uz bojevikiem nenāk!" smej kinoteātra izveidotāji.
Kinoteātris «Splendid Palace» atzīmēs Eiropas kino mēnesi
Eiropas kino mēnesis šogad norisināsies no 13. novembra līdz 10. decembrim. Pateicoties sadarbības tīklam "Europa Cinemas", kinoteātri 35 valstīs no Reikjavīkas līdz Atēnām, no Lisabonas līdz Rīgai izcels Eiropas filmas, piedāvājot īpašas filmu programmas un pasākumus, atbilstoši savu skatītāju gaumei un interesei, informēja kinoteātra "Splendid Palace" pārstāvji.
Uz lielajiem ekrāniem nonāks piedzīvojumu filma «Ziemassvētki džungļos»
Pēc mēneša, 2. decembrī, uz lielajiem ekrāniem visā Latvijā nonāks filma visai ģimenei "Ziemassvētki džungļos". Tā vēstīs par eksotiskiem piedzīvojumiem tālā pasaules malā, kur desmitgadīgā filmas varone Paula dodas meklēt Ziemassvētku šamani. Džungļos meiteni sagaida negaidīti notikumu pavērsieni un viņa iegūst neparastus, jaunus draugus, informēja producenti.
Ar jubilejas vakaru un grāmatas atvēršanu svinēs kinooperatora Mika Zvirbuļa 85. dzimšanas dienu
Latvijas kinovēstures leģenda, kinooperators un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Miks Zvirbulis 2022. gada 9. novembrī svinēs 85. dzimšanas dienu. Atzīmējot šo nozīmīgo jubileju un godinot izcilo personību, Latvijas Kinematogrāfistu savienība un izdevniecība "Latvijas Mediji" rīko jubilejas pasākumu un grāmatas atvēršanas svētkus kinoteātrī "Splendid Palace" 9. novembrī 18.30.
«Gunārs – tā jau ir vesela ēra». Kā tapa filma par sporta un kultūras žurnālistu Jākobsonu
Stāsts par izcilu personību un vienlaicīgi veselu laikmetu Latvijas dzīvē ir Ināras Kolmanes jaunā dokumentālā filma "Ētera personība Gunārs Jākobsons". Tās centrā, protams, ir spožais sporta un kultūras žurnālists, kas kopsolī ar Latvijas Radio ir jau 66 gadus. Gunārs Jākobsons komentējis 13 olimpiskās spēles, 30 pasaules čempionātus hokejā, iedibinājis un vadījis raidījumu "Mikrofons", un tā vēl ir tikai neliela daļa no viņa veikuma. Daudzpusīga un bezgala interesanta personība – tā par viņu saka režisore Ināra Kolmane, atzīstot, ka filmu par viņu veidot tomēr bijis liels izaicinājums.
Baltijas filmu festivālā Ņujorkā izrādīs sešas kinolentes no Latvijas
Ar Signes Baumanes filmu "Mans laulību projekts" trešdien, 2. novembrī, tiks atklāts jau piektais Ņujorkas Baltijas filmu festivāls (NY BFF), piedāvājot jaunākās filmas no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Festivāls notiks hibrīdformātā – sāksies ar klātienes seansiem (2.–6.novembrī) un līdz 13. novembrim turpināsies tiešsaistes platformā, kas pieejama ASV teritorijā. Latviju festivālā pārstāv piecas filmas un divi kopražojumi, vairāku filmu autori dodas satikties ar festivāla skatītājiem, informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.
Tapis dokumentālo īsfilmu cikls par izciliem skolotājiem
Īpašs veltījums visiem Latvijas skolotājiem ir Žaklīnes Zāberes-Gāgas jaunais dokumentālo īsfilmu cikls, kas novembra vidū piedzīvos pirmizrādi Latvijas Televīzijā. Cikla centrā ir četri izcili skolotāji no dažādām mākslas skolām, kas pilnasinīgi un aizrautīgi darbojas savā profesijā un savu meistarību tālāk nodod saviem audzēkņiem. Šie skolotāji ir Ieva Sarja, Indra Lapšina, Mārtiņš Klišāns un Raimo Lielbriedis.
Londonieši iepazīstas ar baltiešu filmām
Šajā nedēļas nogalē Londonā norisinās jau otrais Baltijas filmu festivāls, kur katru valsti pārstāv divas pilnmetrāžas filmas. Latviju pārstāv nesen godalgotā Lindes Oltes debijas filma „Māsas” un Matīsa Kažas „Neona pavasaris”.
Signe Baumane: Animācija ir kā tāds lāsts – tik ļoti lēnām tu to visu lipini...
"Man ir daudz stāstu, ko stāstīt, bet animācija ir kā tāds lāsts – tik ļoti lēnām, lēnām tu to visu lipini. Vienā labā dienā varu uzzīmēt 60 animācijas zīmējumus, un tās ir apmēram trīs četras sekundes," tā Latvijas Radio raidījumā "Piejūras klimats" atzīst ASV mītošā latviešu māksliniece, animatore un režisore Signe Baumane. 13. oktobrī ar stāvovācijām Latvijas skatītāji sveica viņas jaunāko animācijas filmu "Mans laulību projekts". Filma tapusi septiņus gadus un jau piedzīvojusi seansus ārvalstīs, bet 2. novembrī atklās Ņujorkas Baltijas filmu festivālu. Liels sasniegums filmai ir arī nominācija prestižajai Eiropas kinoakadēmijas balvai.
Londonā notiks Baltijas filmu festivāls
No 28. līdz 30. oktobrim Londonā, Apvienotajā Karalistē, notiks jau otrais Baltijas filmu festivāls, kurā katru valsti pārstāvēs divas pilnmetrāžas filmas, no Latvijas – Lindas Oltes jau godalgotā debija "Māsas" un Matīsa Kažas spēlfilma "Neona pavasaris", informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.
Anša Epnera jubilejā filmas.lv radīta kinodokumentālista darbu kolekcija
Šā gada 26. oktobrī 85 gadi aprit vienam no spilgtākajiem Latvijas kinodokumentālistiem, plaša interešu loka entuziastam un studentu mīlētam pedagogam Ansim Epneram (1937–2003). Nacionālā kino centra portālā filmas.lv izveidota jubilejas kolekcija – 15 filmas (1970–2003), spilgtākie darbi no Anša Epnera ļoti garās un ļoti daudzveidīgās filmogrāfijas.
Atpakaļ neskatīties – tikai uz priekšu. Par Lindas Oltes filmu «Māsas»
Režisores Lindas Oltes pirmā pilnmetrāžas filma "Māsas" ir skaudrs stāsts par divām māsām, kuras dzīvo bērnunamā un kuras vēlas adoptēt amerikāņu ģimene. "Māsas" nav žēlabu pilns gabals par likteņa pamestiem bērniem, tas ir stāsts par bērnunama bērniem, kas lauž savu ceļu pasaulē, nebaidās tikt sāpināti, nebaidās sāpināt un meklē izeju no sistēmas, kurā viņi ir iesprostoti kā žurkas ritenī.
Tiešsaistē Latvijas teritorijā vēl trīs dienas var noskatīties Riga IFF laureātfilmu
Ar apbalvošanas ceremoniju un īpaša uzvarētājfilmas seansa izziņošanu ir noslēdzies devītais Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF). Šogad festivāla galvenajā, Pilnmetrāžas filmu konkursā ar žūrijas vienbalsīgu lēmumu par uzvarētāju tika pasludināta islandiešu režisora Hlinura Palmasona filma "Dievzeme" – stāsts par dāņu mācītāja misiju 19. gadsimta Islandē uzbūvēt baznīcu. Starptautiskā žūrija savā paziņojumā uzteic filmu par daudzslāņainu režisora radītu mītu, kas spēlējas ar auditorijas gaidām un spēj vienlaikus būt pretrunīga un politiska, niansēta un skaidra, nopietna un bieži vien arī ļoti jautra. 
Kino centrs: Latvijas kino pirmo reizi tik īsā laikā saņem tik daudz prestižu atzinību
Nedēļas nogalē noslēgušies vairāki kinofestivāli, atnesot Latvijas kinoprofesionāļiem ievērojamu balvu klāstu – Viesturs Kairišs un spēlfilma "Janvāris" saņēma četras nozīmīgas balvas Romā un Varšavā, Lindas Oltes debijas filma "Māsas" – divas balvas Varšavas festivālā, bet studijas "Atom Art" kopražojuma īsfilma "Sakritības" tika atzīta par labāko animācijas filmu festivālā "DOK Leipzig", informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.
Svarīgākais šobrīd