Kultūra / Kino, foto un TV
No Holivudas līdz spilgtākajam pašmāju kino – 2020. gada filmu un seriālu izlase
2020. gads pasaulei atnesa pārmaiņas, kuras nebijām gaidījuši. Covid-19 pandēmijas iespaidā kino un TV industrijai visā pasaulē bija jāpakārtojas jaunajiem noteikumiem slēgtu kinoteātru un atliktu filmēšanas plānu dēļ, arī Latvija noteikti nebija izņēmums. Daudzas jo daudzas pirmizrādes “palika uz pauzes” un savu ceļu pie skatītājiem atradīs, ātrākais, nākamgad, tomēr, neraugoties uz šo smago un sarežģīto laiku, ir tapuši neskaitāmi daudz kino un TV projektu, kas skatītājiem nu piedāvā kvalitatīvu atpūtu.
Aizvadītais gads uz kino ekrāniem – nozīmīgākās pirmizrādes
Kino ir viena no tām kultūras nozarēm, kurai aizejošajā gadā nācās piedzīvot smagus sitienus. Kaut vai tādēļ, ka filmēšanas process vienmēr ir kolektīvs darbs, bet šogad vairākus mēnešus spēkā ir bijuši pulcēšanās ierobežojumi. Neraugoties uz to, piedzīvotas jaunu filmu pirmizrādes, un šobrīd ar valsts atbalstu top vairāk nekā 60 jaunas dokumentālās, animācijas un spēlfilmas.
Sniegbaltīte, Deivids Bovijs un Holivudas klasika. 10 filmas svētku brīvdienām
Ziemassvētku un Vecgada pavadīšanas laiks ir tas brīnišķīgais gada posms, kad bez sirdsapziņas pārmetumiem var atkal un atkal skatīties daudzreiz redzētu kino klasiku, pasmieties par muļķīgu amerikāņu humoru un gremdēties ekscentriskos pasaku piedzīvojumos. Portāls LSM.lv piedāvā svētku filmu topu, lai šīs brīvdienas būtu ne vien mierpilnas, bet arī piepildītas ar labu kino.
Psihoterapeita lomai momentā teicu – jā. Saruna ar aktieri Ģirtu Krūmiņu
Aktieris Ģirts Krūmiņš uz skatuves un kino var gandrīz visu. Un viņš spēj būt dažāds. Gan kā intelektuālis, kuram vajag līdzās vienu vai otru mūzu – dzejnieks Rainis Jaunā Rīgas teātra (JRT) izrādē "Aspazija. Personīgi", gan kā mūsdienīgi uzspēlēti mierīgs un iekšēji ironisks psihoterapeits seriālā “Projekts: Šķiršanās”.
VIDEO: Kā tapa piedzīvojumu filma «Ziemassvētki džungļos»? Ieskats aizkadros
2019. gada rudenī studijas “Lokomotīve” filmēšanas grupa devās uz Indonēziju, lai nofilmētu jaunu piedzīvojumu filmu visai ģimenei – “Ziemassvētki džungļos”, kas stāstīs par Paulas un viņas drauga Ahima aizraujošo ceļu džungļu biezoknī, meklējot Ziemassvētku brīnumu. Filmas pirmizrāde bija plānota šī gada decembrī, taču pandēmijas dēļ to nākas pārcelt uz nākamo gadu, informēja filmas veidotāji. Tikmēr studija ''Lokomotīve” aicina ielūkoties filmas tapšanas aizkulisēs.
Izdota Latvijas un Igaunijas agrīnajām fotogrāfēm veltīta foto grāmata
Tartu Mākslas muzejs (Igaunija) un kuratoru platforma “Blind Carbon Copy” (Latvija) sadarbībā ar grāmatas dizaineru Alekseju Muraško ir izdevuši foto albumu “Sudrabmeitenes. Fotogrāfijas retušētā vēsture”, kas veltīts Latvijas un Igaunijas agrīnajām fotogrāfēm, informēja projekta kuratore Šelda Puķīte.
Latvietis, kas piegādāja 10 tūkstoš koku Rundāles pilij. Tapusi filma par 18. gadsimta uzņēmēju Jāni Šteinhaueru
Neparastā 18. gadsimta uzņēmēja Jāņa Šteinhauera vārds šodien zināms retajam, lai gan viņa darbības vēriens kā latvietim tolaik vāciskajā Rīgā bija gluži neticams – Šteinhauers bija mastu šķirotāju amata vecākais, Volera muižā Bolderājā brūvēja grādīgos, Hemerliņa muižā ierīkoja vējdzirnavas un kokzāģētavu, bet Zasu muižā vairāk nekā 40 gadu pastāvēja viņa papīra manufaktūra. Turklāt ar savu uzņēmēja talantu viņš pamanījās apiet vāciešus arī kokmateriālu piegādē Rundāles pils celtniecībai.
LTV Ziemassvētkos piedāvās koncertus, ģimenes filmas un baletu
Šogad Ziemassvētkos Latvijas Televīzija aicina ikvienu palikt un svinēt mājās. Tādēļ savā Ziemassvētku programmā LTV sagatavojusi filmas, koncertus un citas pārraides visai ģimenei. Ziemassvētku vakarā būs unikāla iespēja noskatīties Sanktpēterburgas Marijas teātra baleta izrādi “Riekstkodis”, tāpat LTV attālināti ļaus vērot dievkalpojumus, dokumentālu stāstu par fonda “Nāc līdzās!” jauniešiem un vairākas ģimenes filmu televīzijas pirmizrādes.
Spēja «atlaist matus». Par filmu «Dinārs» stāsta režisors Mārtiņš Grauds
Dinārs ir muzikants ar neatņemamu vērtību – īpašu frizūru. Viņa raibajā dzīvē šķietami nekā netrūkst – ir gan pasūtījumi spēlēt ballēs, gan sieviešu uzmanība. Viņam patīk darīt to, kas padodas, – izklaidēt publiku ar šlāgerhitiem. Dinārs izpurina savas krēpes un "uzrauj vēl vienu" līdz brīdim, kad viss gandrīz apstājas. Jaunajos apstākļos viņam jāspēj saglabāt dzīvesprieks un publika. Dināra stāstu Latvijas Televīzijas dokumentālo filmu projektā “Latvijas kods” iemūžinājis režisors Mārtiņš Grauds.
Emīlijas Benjamiņas laikmeta rekonstrukcija. Saruna ar seriāla veidotājiem
Par Emīliju Benjamiņu mūsdienu izpratnē iespējams domāt kā par influenceri un par viņas 1924. gadā radīto žurnālu “Atpūta” – kā par “Facebook”, LTV raidījumā “Kultūrdeva” atzīmēja topošā seriāla “Emīlija. Latvijas preses karaliene” producents Gints Grūbe un māksliniece Kristīne Jurjāne.
Dzīvo ātri, mirsti jauns. Purva bridējs – Uldis Pūcītis
Kaislīgs, nevaldāms, harismātisks un aizrautīgs. Leģendārais aktieris Uldis Pūcītis ir kā komēta latviešu kino un teātra pasaulē, kas tā arī nekad nav izdzisusi. Tā ir aizlidojusi izplatījumā, kura plašajā tumsā mirdz Marčello Mastrojāni, Džeimsa Dīna, Žerāra Filipa spožās zvaigznes.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt