Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

Sācies dokumentālā kino festivāls «Artdocfest/Riga»
Rīgā sācies otrais starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga". To atklāja režisores Ievas Ozoliņas dokumentālā filma "Mana māte valsts", kas vēsta par jaunas sievietes adopcijas ceļā zaudēto māsu meklējumiem.
Šis laiks ieviesis citu perspektīvu – turpinās darbs pie vēsturiskās spēlfilmas «Zeme, kas dzied»
"Zeme, kas dzied" ir spēlfilma par Dziesmu svētku neizstāstītajiem stāstiem. Tās pirmizrāde iecerēta 2023. gadā, ieskandinot unikālās tradīcijas 150. gadskārtu. Filma skatītajiem uzdod jautājumu: vai arī tu spētu darīt visu, lai saglabātu latvisko? Februārī noslēdzies "Zeme, kas dzied" otrais filmēšanas posms. Kā atzīst filmas veidotāji, kontekstā ar Krievijas īstenoto karu Ukrainā, kā arī Covid-19 pandēmiju, filmas stāsts iegūst citu perspektīvu.
Daudzsēriju mākslas filma «Emīlija. Latvijas preses karaliene» martā būs skatāma LTV
Televīzijas pirmizrādi piedzīvos daudzsēriju mākslas filma "Emīlija. Latvijas preses karaliene" – stāsts par starpkaru Latvijas preses karalieni – "Jaunāko ziņu" un "Atpūtas" izdevēju – Emīliju Benjamiņu, kuras personība, bagātība un traģiskais liktenis ir kļuvis par Latvijas vēstures leģendu. Pirmā sērija būs skatāma 18. martā LTV1 pulksten 21.05.
Ģertrūdes ielas teātrī notiks operfilmas «Baņuta» seanss Ukrainas atbalstam
9. martā pulksten 19.00 Ģertrūdes ielas teātrī tiks rādīta operfilma "Baņuta" – Latvijas mākslinieku un Vācijas mūzikas teātra kolektīva "Hauen und Stechen" kopprojekts, kas pirmizrādi piedzīvoja rudenī kino festivālā Riga IFF. Seanss tiks veltīts Ukrainas cīnītājiem un cīnītājām par brīvību Putina uzsāktajā karā, un visi ienākumi no biļešu pārdošanas tiks ziedoti Ukrainas atbalstam organizācijā Ziedot.lv, informēja teātra pārstāvji.
Palūkoties uz sevi ar skatu no malas. Kas šogad gaidāms festivāla «Artdocfest/Riga» programmā? (papildināts)
No 3. līdz 8. martam Rīgā notiks 2. starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga", kurā skatītājiem divās konkursa programmās "Baltijas fokuss" un "Artdocfest", kā arī ārpuskonkursa programmā būs iespēja baudīt 26 dokumentālās filmas no 14 valstīm, tai skaitā gaidāmas vairākas pašmāju filmu pirmizrādes. Solidarizējoties ar kolēģiem Ukrainā un Ukrainas tautu, festivāla programmā papildus iepriekš plānotajiem seansiem iekļauta Ukrainai veltīta dokumentālā kino programma.
Reaģējot uz karu Ukrainā, Holivuda aptur filmu izlaišanu Krievijā
Kinostudijas "Warner Bros.", "Walt Disney Company" un "Sony Pictures" atlikušas savu filmu izplatīšanu Krievijā, pirmdien paziņojuši ietekmīgie mediju un izklaides industrijas uzņēmumi. Kinostudijas šādu lēmumu pieņēmušas pirmdien, 28. februārī, reaģējot uz Krievijas sākto karu pret Ukrainu.
Festivālā «Artdocfest/Riga» izrādīs Ukrainai veltītu dokumentālo filmu programmu; ienākumus ziedos kolēģiem Ukrainā
3. martā Rīgā sāksies 2. Starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga". Solidarizējoties ar kolēģiem Ukrainā un Ukrainas tautu, festivāla programmā papildus iepriekš plānotajiem seansiem iekļauta Ukrainai veltīta dokumentālā kino programma, kas vēsta par notikumiem kopš 2014. gada, informēja festivāla rīkotāji. Organizatori izlēmuši biļešu ieņēmumus no šiem seansiem ziedot kolēģiem Ukrainā.
«Lielā Kristapa» ceremonijā godināti sasniegumi Latvijas kino. Visvairāk balvu lentei «Gads pirms kara» (papildināts)
Svētdienas, 27. februāra, vakarā aizvadīta nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" balvu pasniegšanas ceremonija. Visvairāk balvu – kopā astoņas – saņēma filmas "Gads pirms kara" komanda, tai skaitā balvu labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai, bet Laila Pakalniņa par filmu "Spogulī" plūca laurus kā labākā režisore. Tika pasniegtas arī vairākas specbalvas, tai skaitā portāla LSM.lv skatītāju balva – to saņēma režisores Daces Pūces spēlfilma "Bedre". Par mūža ieguldījumu kino mākslā godināja kostīmu mākslinieci Ievu Kundziņu. Svinīgā ceremonija šogad aizvadīta nopietnā atmosfērā, gan organizatoru, gan balvu pasniedzēju un laureātu runās vienbalsīgi tika pausts atbalsts Ukrainai un nosodīta Krievijas agresija.
Kādus tērpus veidojusi kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa?
Kostīmu mākslas leģenda Ieva Kundziņa ir gleznotāja, scenogrāfa un pedagoga Pētera Kundziņa meita. Otrā pasaules kara laikā ģimene devās bēgļu gaitās uz Vāciju, tomēr pēc kara atgriezās Latvijā. Kundziņa ir pabeigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas tērpu modelēšanas nodaļu un vēlāk mācījusies Valsts Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, kur ieguvusi mākslinieces – pedagoģes diplomu. 
Ne katru dienu slēdz ciet cietumu. Par filmu «Uz neredzīti, Brasa!» stāsta režisors Ivars Zviedris
25. februārī savu pirmizrādi piedzīvos dokumentālista Ivara Zviedra jaunākā filma "Uz neredzīti, Brasa!". Filmas veidošana bija unikāla izdevība redzēt, kāds izskatās cietums Latvijā, "ar visām savām īpatnībām un padomju laiku atavismiem", Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā “Piejūras klimats” stāsta filmas režisors un scenārija autors Ivars Zviedris. 
Četras filmas piedzīvos pirmizrādes festivālā «Lielais Kristaps»
24. februārī kinoteātrī "Splendid Palace" tiek atklāts nacionālo filmu festivāls "Lielais Kristaps". Daudzas no balvai nominētajām filmām, pat par spīti Covid-19 pandēmijai, ir bijusi iespēja redzēt gan uz lielajiem, gan mazajiem ekrāniem, tomēr četras filmas piedzīvos pirmizrādes tieši festivāla laikā.
Filma piedzimst brīdī, kad tiekas ar skatītāju. Par dokumentālista darbu stāsta «Lielā Kristapa» nominants Andrejs Verhoustinskis
Nupat iesācies nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" laiks. Nominantu vidū arī režisors un kinooperators Andrejs Verhoustinskis. Žūrija izcēlusi autora pilnmetrāžas dokumentālo filmu par gleznotāju Birutu Delli – "Delle" un ar nomināciju atzīmējusi viņa režiju. Kā atklāj Verhoustinskis, ar filmas varoni – mākslinieci – viņu vieno rūpīga attieksme pret darbu. 
VIDEO: Diskusija «Latvijas kino. Jaunie laiki»
Nacionālā kino balva "Lielais Kristaps" sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA)  Nacionālo filmu skolu un portālu "Kino raksti" 23. februārī pulksten 15.00 rīko diskusiju "Latvijas kino. Jaunie laiki", kas skatīs pēdējos trīsdesmit gadus Latvijas kinomākslā.
Tas ir «krimiķis». Tuvojas daudzsēriju filmas «Krimināllieta iesācējam» pirmizrāde
Par Andra Kolberga romāna “Meklējiet sievieti” ekranizāciju režisors Armands Zvirbulis domājis ne reizi vien, un nu tas beidzot izdevies. Talkā viņam nācis arī aktieris Jurijs Djakonovs, ar kuru režisors iepriekš sadarbojies, topot seriālam “Sarkanais mežs”. Latvijas Televīzijas raidījumā “Kultūrdeva” abi komentē savstarpējās sastrādāšanās nianses, deviņdesmito gadu tematiku un kriminālžanra burvību. Studijas "Red Dot Media" daudzsēriju filmas "Krimināllieta iesācējam" pirmās daļas uz lielā ekrāna pirmizrādīs jau 24. februārī, savukārt mazajos ekrānos tās būs skatāmas no 11. marta. 
Katrs pikselis ir no svara. Par multimediālo dejas izrādi «Latvju zīmēs rotāties»
Pandēmijas ietekmē jau ir pierasts kultūru baudīt digitālā formātā, bieži vien neizejot no mājām. Multimediālā deju izrāde "Latvju zīmēs rotāties", kas pirmizrādi piedzīvoja 29. janvārī, ir retais gadījums, kas apvieno digitālo mākslu, latviešu kultūras tradīcijas, iespaidīgu audiālu piedzīvojumu un iespēju iziet no mājas.
Būt vai nebūt? Kinokritiķes Dairas Āboliņas pārdomas pēc Berlināles
Šī gada Berlīnes starptautiskais kinofestivāls ir noslēdzies. Tas notika klātienē ar jaunajai "normalitātei" raksturīgajiem ierobežojumiem: 50% zāles aizpildījumu, Covid-19 vakcinācijas sertifikātu uzrādīšanu, pērkot pat kafijas tasi, sabakstītu deguna gļotādu, ik dienas nododot testus ap Marlēnas Dītrihas laukumu uzstādītajos medicīnas punktos. Protams, sejas maskas visās festivāla lokācijās un kino zālēs. 2021. gadā festivāls pandēmijas dēļ vispār tika atcelts, vien izziņojot festivāla filmu izlasi. Atbilstošs bija gandrīz hamletisks jautājums – būt vai nebūt? Kaut gan arī atrodoties uz vietas šogad, tieši šis jautājums nezaudēja savu aktualitāti gan skatoties filmas, gan analizējot rezultātus.
«Lielais Kristaps» jau šonedēļ – ko nepalaist garām programmā?
Nacionālā kino balva "Lielais Kristaps" norisināsies no 23. līdz 27. februārim, un tās programma skatāma klātienē – festivāla mājās kinoteātrī "Splendid Palace", kur notiks arī diskusija "Latvijas kino. Jaunie laiki" un varēs aplūkot mūža balvas ieguvējai, kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai veltītu izstādi. Tiešsaistē filmas.lv būs skatāma retrospekcijas filmu programma un studentu filmu konkurss. Svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju no "Hanzas perona" tiešraidē pārraidīs LSM.lv un LTV.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt