Kultūra / Kino, foto un TV
Pasniegtas «Lielā Kristapa» balvas. Labākā pilnmetrāžas spēlfilma - «Oļegs»
Otrdien, 12. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” notika Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” apbalvošanas ceremonija. Tika pasniegtas balvas 24 kategorijās, ieskaitot atsevišķu kategoriju labākajai studentu filmai. Ceremonijas tēma šogad bija “Lielais Kristaps izmeklē”. Kā ziņo balvas producente Marta Bite: "Lielais Kristaps" izmeklēja, kāda situācija ir Latvijas kino industrijā un kādas liecības par to sniedz skatītāji. Par gada labāko pilnmetrāžas spēlfilmu atzīta režisora Jura Kursieša filma "Oļegs". Savukārt visbiežāk uz skatuves kāpa filmas "Jelgava '94" veidotāji, kas saņēma kopumā 7 balvas - 4 pamata kategorijās, kā arī žūrijas specbalvu, portāla "Delfi" publikas simpātiju balvu un "Rīgas namu" īpašo balvu.
Par šodienas Latviju. Aizvadīta «Latvijas koda» dokumentālo filmu pirmizrāde
Kinoteātrī “Splendid Palace” Lielajā zālē festivāla “Lielais Kristaps” priekšpēdējā dienā, 11. novembra pievakarē, kino pirmizrādi piedzīvoja piecas jaunas dokumentālās filmas, kas šogad tapušas Latvijas Televīzijas (LTV) projekta “Latvijas kods” ietvaros. Pirmizrāde pulcēja ne vien filmu uzņemšanas komandas un to varoņus, bet arī kino nozares profesionāļus un citus interesentus, paziņojumā medijiem informē LTV.
Cēsu fotogrāfi un pilsētas mērs iejūtas eposa «Lāčplēsis» tēlos
Savā ziņā oriģinālu dāvanu savai pilsētai valsts svētkos sagādājuši četri Cēsu fotogrāfi, un tā ir fotoizstāde „Cēsnieki eposa centrā”. Domājot, ko interesantu un reizē patriotisku varētu atveidot fotoizstādē, radusies iecere pašiem iejusties eposa „Lāčplēsis” varoņu tēlos, un nu fotogrāfijās Laimdota, Spīdala un Melnais bruņinieks ir paši fotogrāfi, bet Lāčplēša lomai izraudzījuši savas pilsētas mēru Jāni Rozenbergu.
«Dvēseļu puteni» pirmizrādes nedēļas nogalē noskatījušies 25 305 skatītāji
Režisora Dzintara Dreiberga kara drāmu “Dvēseļu putenis” tās pirmajā demonstrēšanas nedēļas nogalē no 8. līdz 10. novembrim ir noskatījies rekordliels skatītāju skaits – 25 305. Visvairāk skatītāju – 16 160 – apmeklējuši filmas seansus Rīgā, bet arī reģionos bijusi vērojama liela skatītāju aktivitāte: ārpus galvaspilsētas “Dvēseļu puteni” paguvuši noskatīties jau 9 145 skatītāju, informē filmas veidotāji un tās izplatītājs Latvijā “Uz kino”.
«Lielā Kristapa» tiešraidi varēs skatīties Replay.lv
Otrdien, 12. novembrī, notiks Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" apbalvošanas ceremonija kinoteātrī “Splendid Palace”. “Lielā Kristapa” kulminācija – balvu pasniegšanas ceremonija sāksies pulksten 20.30, Sarkanais paklājs no 19.30. Skatītājiem to būs iespēja vērot arī tiešraidē LTV 1 pulksten 21.15 un REPLAY.lv no 20.00 kopā ar kultūras žurnālisti Zani Brikmani, informē Latvijas Televīzija.
«Māras pusē». Tapusi dokumentāla filma par dzejnieci Māru Zālīti
Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte daudziem ir Atmodas un atgūtas brīvības, inteliģences un ideālu simbols. Viņa ir daudz runājusi par citiem, vērtējusi un spriedusi par procesiem, viņa rakstījusi par to, kas viņu veidojis, tomēr par to, kāda ir Māra Zālīte ikdienā un kā ir tur – Māras pusē –, runāts ir maz. Tādēļ Latvijas Televīzijā tapusi dokumentāla filma “Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte”. Režisore Zita Kaminska un scenārija autore Ilze Strenga dokumentējušas Māras dzīvi viena gada laikā, esot viņai blakus un ieskatoties viņas ikdienā, paziņojumā medijiem informē Latvijas Televīzija.
Svens Hogalani – fotogrāfs, kurš dokumentējis Berlīni 30 gadu garumā
Aleksandra laukums Berlīnē ir ne tikai pats lielākais laukums Vācijā, bet arī vieta Austrumberlīnē, kur 1989.gada novembrī kulminēja protesta demonstrācijas. Tieši šīs demonstrācijas laikā Svens Hagolani izlēma kļūt par profesionālu fotogrāfu. Šeit grāmatā apkopotas viņa dažādu Berlīnes rajonu dokumentējums 30 gadu garumā, sākot no demonstrācijas brīža.
Filma «Putina liecinieki» nominēta Eiropas Kino akadēmijas balvai
Latvijas studijā “Vertov” tapusī Vitālija Manska filma “Putina liecinieki” ir viena no piecām dokumentālajām filmām, kas nominētas Eiropas Kino akadēmijas balvai dokumentālo filmu kategorijā. To Eiropas Kino akadēmija (European Film Academy, EFA) paziņoja 9.novembrī Seviljas kinofestivālā notikušajā preses konferencē. 
VIDEO: «Kino Citadele» visās zālēs pirmizrāda «Dvēseļu puteni»
Piektdien, 8. novembrī, īpaši kino svētki, jo pirmizrādi piedzīvo sengaidītā vērienīgā latviešu pilnmetrāžas spēlfilma – kara drāma “Dvēseļu putenis”, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna 1935.gadā izdotā romāna ar tādu pašu nosaukumu. Filmas darbība risinās Pirmā pasaules kara un Latvijas brīvības cīņu laikā un stāsta par latviešu strēlniekiem.
«Dvēseļu puteņa» scenāriju Boriss Frumins radījis, nelasot grāmatu. Intervija ar filmas veidotāju
Nacionālajā kino balvā “Lielais Kristaps” ir izveidojusies laba tradīcija – žūrijā pieaicināt ārvalstu speciālistus. Šogad starp viņiem ir arī režisors, scenārists un kino pedagogs Boriss Frumins. Dzimis rīdzinieks un savulaik strādājis Rīgas Kinostudijā, vēlāk padomju laiku filmu ražošanas gigantā “Ļenfiļm”, bet nu jau vairākus gadu desmitus darbojas ASV un citur pasaulē. Pēdējā laikā Borisa Frumina kontakti ar filmu veidotājiem Latvijā ir bijuši ciešāki, jo tieši viņš tika uzaicināts strādāt pie mūsu dižfilmas “Dvēseļu putenis” scenārija. 
Latvijā filmē vērienīgu Somijas šausmu filmu «Hatching»
Novembrī Latvijā notiek vērienīgas Somijas un Zviedrijas kopprodukcijas filmas “Hatching” uzņemšana. Filmas režisore ir Hanna Bergholma (Somija), paziņojumā medijiem informē studija “Mistrus Media”, kas somiem nodrošina filmēšanas servisu Latvijā.
Raidījums «Dzimtaskoks» ar Kārli Būmeisteru atklās Latvijas vēsturē nozīmīgu dzimtu stāstus
No 9. novembra pie LTV1 skatītājiem nokļūs jauns Latvijas Televīzijas (LTV) veidots raidījums “Dzimtaskoks”. Seši raidījumi atklās sešu Latvijas vēsturē nozīmīgu dzimtu stāstus. Raidījuma vadītājs – mūziķis Kārlis Būmeisters. Kārļa interese par savām saknēm arī bijusi impulss raidījuma tapšanai, un pirmās sērijas stāsts veltīts tieši viņa dzimtas koka stāstam, paziņojumā medijiem informē LTV.
«Dvēseļu puteņa» veidotāji dalās pārdomās pirms pirmizrādes
Ilgi gaidītās latviešu filmas “Dvēseļu putenis” pirmizrāde notiks piektdienas, 8. novembra,  vakarā. Gandrīz vienlaikus filmu rādīs kino “Citadele”, kur to piektdienas vakarā izrādīs visās zālēs, un kinoteātrī “Splendid Palace”, kur ar filmu tiks atklāts nacionālais kino festivāls “Lielais Kristaps”. Piecus gadus tapusī filma ir liels notikums ne tikai Latvijas kino industrijā. Stāsts ir gaidīts arī tāpēc, ka šis darbs ir jauna un vizuāli spēcīga liecība par to, kā latviešu strēlnieki 20. gadsimta sākumā izcīnīja mūsu valsti.
Jāmācās dzīvot brīvībā. Saruna ar «Dvēseļu puteņa» režisoru Dzintaru Dreibergu
Latvijas simtgades svinības ir likušas no jauna uzplaukt Latvijas kino, izveidoto kino darbu kvantitātei roku rokā ejot ar kvalitāti. Vēsturiskā kara drāma “Dvēseļu putenis” pavisam noteikti ir viens no gaidītākajiem Latvijas kino notikumiem pēdējo gadu laikā, un piektdien, 8. novembrī, 100 gadus pēc Latvijas brīvības cīņām, ievadot novembra svētku un neatkarības nedēļu, tā piedzīvo pirmizrādi.
Ņujorkā sākas Baltijas filmu festivāls, Latviju pārstāv 5 filmas
Ceturtdien, 7. novembrī, Ņujorkā (ASV) tiek atklāts Baltijas filmu festivāls, kas norisināsies līdz 11. novembrim, tā ietvaros tiks izrādītas 14 filmas no trim Baltijas valstīm. Latviju programmā pārstāv piecas filmas, starp tām arī Simtgades programmā veidotās; īpašu fokusu šāgada programmai piešķir Baltijas ceļa 30 gadu atcere, paziņojumā medijiem informē Nacionālā kino centra pārstāvji.
Jaunākie
Interesanti