Panorāma

Mācības septembrī – galvenokārt klātienē

Panorāma

M.Knoks: jāņem vērā cilvēktiesības

Viesstrādniekiem būs jāveic divas Covid-19 analīzes

Viesstrādniekiem Latvijā Covid-19 analīzes būs obligātas

Lai samazinātu Covid-19 izplatīšanās risku, no 1.augusta visām personām, kuras ieradīsies Latvijā veikt darba pienākumus no valstīm ar augstu saslimšanas rādītāju, tai skaitā kultūras jomas darbiniekiem, būs obligāti jāveic Covid-19 analīzes. To paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos, informēja Veselības ministrija.

ĪSUMĀ:

 • Covid-19 riska dēļ analīzes būs jāveic viesstrādniekiem no valstīm ar īpašiem piesardzības pasākumiem.
 • Prasība būs spēkā no 1. augusta un attieksies arī uz kultūras jomas darbiniekiem.
 • Covid-19 tests būs jāveic pirms darba pienākumu uzsākšanas.
 • Valsts šīs analīzes apmaksās tad, ja par personu Latvijā tiek maksāti nodokļi.

Pašlaik ārvalstnieki, tai skaitā kultūras darbinieki, kas ierodas no valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, darba pienākumus var īstenot bez 14 dienu pašizolācijas. Tās ir personas, kuras ir saņēmušas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atļauju vai iebrauc Latvija ar kultūras ministra rīkojumu.

Taču epidemioloģiskie novērojumi liecina, ka pieaug to gadījumu skaits, kad inficēšanās saistīta tieši ar ieceļojušajiem darbiniekiem. Līdz ar to, lai nepakļautu inficēšanās riskam citus uzņēmuma darbiniekus, esot nepieciešams savlaicīgāki atklāt iespējamos saslimšanas gadījumus.

Jaunā kārtība paredz, ka

pirms darba pienākumu uzsākšanas ārvalstniekiem būs jāveic Covid-19 tests.

Tas nozīmē, ka personai līdz analīžu negatīva rezultāta saņemšanas būs jāatrodas pašizolācijā un tikai tad varēs doties pildīt darba pienākumus. Savukārt 5.-7. dienā pēc izbraukšanas no valsts, uz kuru ir attiecināmi piesardzības pasākumi, tests būs jāatkārto otru reizi, jo Covid-19 infekcija var atklāties arī vēlāk (visbiežāk tieši 5.-7. dienā pēc inficēšanās).

Ilze VIņķele: Par Covid-19 testiem viesstrādniekiemLatvijas Radio

  Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”)  skaidroja, ka „5 līdz 7 dienas atkārotu testu veicam tādēļ, ka var būt tā, ka cilvēks atbrauc, viņam tas vīruss ir, bet vēl neparādās".

  "Tā kā pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem un mūsu epidemiologu ieteikumiem piektā līdz septītā diena absolūti vairumā gadījumu ir tā, kad tas vīruss [ir konstatējams], ja ir cilvēks inficējies, tad pat bez simptomiem to jau var testā noteikt,” sacīja ministre.

  Viņa uzsvēra, ka “šobrīd Latvijā ir atjaunota viesstrādnieku plūsma, ir izsniegtas vairāk nekā 600 atļaujas, un, lūkojoties uz datiem no 22. jūnija, no jauna inficēto cilvēku skaitā septiņi - lai tas arī nav daudz, bet tomēr septiņi cilvēki ir tieši viesstrādnieki,” norādīja ministre.

  Valsts šīs analīzes apmaksās tad, ja par personu Latvijā tiek maksāti nodokļi.

  Savukārt citos gadījumos izmaksas segs pats cilvēks vai organizētājs, kas ir uzaicinājis viesmākslinieku. Piemēram, nav paredzēts, ka no ārvalstīm uzaicināto kultūras darbinieku testēšanas izmaksas segtu Kultūras ministrija. Tās segs pasākuma organizētāji vai pats cilvēks pēc savstarpējās vienošanās.

  KONTEKSTS:

  Jūlija sākumā Latvijā bija vērojams reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Reaģējot uz saslimstības pieaugumu, valdība nolēma atjaunot dažus ierobežojumus kafejnīcām un saīsināt kafejnīcu un restorānu darbības laiku.

  Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

  No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

  Covid-19 koronavīrusa
  izplatība Latvijā
  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti