Rīta Panorāma

Saruna ar DAP ģenerāldirektora vietnieku dabas aizsardzības jomā Andri Širovu

Rīta Panorāma

Pasaulē ar dažādām akcijām atzīmē 8. martu

Saruna ar RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītāju, profesoru Ģirtu Briģi

Profesors: Spert kāju no mājām – jau papildu Covid-19 risks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Spert kāju ārā no mājām – tas jau papildu risks Covid-19 izplatībai. Un pie pašreizējiem rādītājiem par mazo veikalu atvēršanu nevajadzētu runāt, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesors, Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

“Vienalga, vai tas ir veikals, vai kāda cita aktivitāte. Vajadzētu būt – ja iet [ārā] no mājām, ja ir kāda aktivitāte, vajadzētu būt absolūtai nepieciešamībai to darīt,” sacīja Briģis.

Iespējams, ar saslimstības rādītājiem Latvija vēl nav tāda situācijā, lai varētu runāt par mazo veikalu atkalatvēršanu, uzskata profesors.

Tāpat pašlaik būtu ļoti svarīgi neceļot, lai Latvija varētu izvairīties no Covid-19 Brazīlijas un Dienvidāfrikas paveidiem, uzsvēra Briģis.

Turklāt vakcinācija pašlaik atpaliek no Covid-19 izplatības.

“Visos modeļos ir prognoze: ja mazinās ierobežojumi, tad, neraugoties uz to, cik pašlaik ir vakcinēti, ir sagaidāms saslimstības pieaugums. Un tikai pēc tam varētu būt saslimstības kritums.”

Vienlaikus viņš atzina, ka precīzi izvērtēt katra epidemioloģiskā pasākuma efektivitāti ir gandrīz neiespējams uzdevums.

Tikmēr Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš intervijā Latvijas Radio norādīja, ka būtu jāpalielina Covid-19 testēšanas apjomi vismaz līdz 25 tūkstošiem testu dienā, lai atklātu tos, kas nezina, ka ir slimi. Bet inficētie jāizolē, lai neaplipina mājiniekus. Esot vairāk jākontrolē arī robeža, lai neievestu vīrusa jaunos paveidus.

“Testēšanas jaudas ir jāpalielina un jāveic, negaidot to, ka iedzīvotāji brīvprātīgi ies pārbaudīties par savu naudu, bet veicot to kā valstisku pasākumu. 25 tūkstoš testu dienā, lai izķertu pēc iespējas tos, kas nezina, ka ir inficēti,” sacīja Kalviņš.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Turklāt Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība. Valdības pieņemtajā ziņojumā par tā saukto luksofora principu noteikts, ka gadījumā, ja jaunais, lipīgākais vīrusa paveids atklāts vismaz 5% no nedēļas laikā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem, jāapsver stingrāki ierobežojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti