Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ne diena bez izmaiņām «Rīgas satiksmē»

Pilsētas izpilddirektors nomaina vienu «Rīgas satiksmes» padomes locekli

No pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” padomes atsaukta Natālija Moškeviča, bet padomē iecelts tās bijušais priekšsēdētājs Normunds Narvaišs.

Šādas izmaiņas veica Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs ("Gods kalpot Rīgai"), kurš no šī gada ir pašvaldību uzņēmumu kapitāldaļu turētājs.

Jau tajā pašā vakarā, kad tika izvēlēta jaunā “Rīgas satiksmes” valde, tobrīd vēl bez dažām dienām uzņēmuma kapitāldaļu turētājs, Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs publiski pauda neapmierinātību ar konkursa gaitu.

Uzreiz pēc likumā paredzētās “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu pārņemšanas no galvaspilsētas vicemēra Radzevičs izsauca pie sevis “Rīgas satiksmes” padomes priekšsēdētāju Rolandu Klinci. Viņam tika prasīts, kurš tieši pieņēmis lēmumu atjaunot konkursā pēc pirmās kārtas reputācijas risku dēļ izslēgto Emīlu Jakrinu un Elīnu Epalti-Drulli, kuri vēlāk konkursā uzvarēja.

Neapmierināts ar saņemtajām atbildēm, Radzevičs otrdien “Rīgas satiksmē” ieradās pats.

Sapulcējis vienkopus gan “Rīgas satiksmes” padomi, gan jauno valdi, Radzevičs uzreiz arī paziņoja, ka sanāksmes dienaskārtībā vēlas iekļaut jautājumu par padomes sastāva maiņu.

Moškevičas atstādināšanai esot bijuši vairāki iemesli.  Radzevičs tos neatklāj, bet zināms, ka viņa bija izteikusi lūgumu ļaut amatu “Rīgas satiksmes” padomē savienot ar darbu galvaspilsētas Satiksmes departamentā.

Savukārt attiecībā uz Narvaiša iecelšanu Radzevičs skaidroja, ka iepriekš kreditori bija pozitīvi izteikušies par Narvaiša vadīto padomi.

Narvaiša atjaunošanu amatā Radzevičs pamatoja arī ar vēlmi mazināt pašvaldības ietekmi “Rīgas satiksmes” padomē.

Saskaņā ar izmaiņām Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā kopš 1. janvāra uzņēmumu padomes locekļus var izraudzīties tikai konkursa kārtībā, tādēļ Narvaišs patlaban ieņems pagaidu padomes pārstāvja amatu. 

 “Es uzskatīju, ka tas būtu šobrīd pats lietderīgākais pirms konkursa izsludināšanas, jo būs konkurss, pieņemt šo lēmumu par Narvaiša kunga iecelšanu padomē, jo iepriekš par viņu, par iepriekšējo padomi arī aizdevēji izteicās pozitīvi. Es domāju, ka tās nav pēdējās izmaiņas, bet par to mēs lemsim nākamnedēļ,” pauda Radzevičs.

“Rīgas satiksmes” padome un akcionāri

Nākotnē iespējamas vēl izmaiņas, norādīja Radzevičs.

Savukārt atbildību par divu "Rīgas satiksmes" pagaidu valdes locekļu Emīla Jakrina un Elīnas Epaltes-Drulles atjaunošanu konkursā vērtēs pēc nedēļas, 13. janvārī, kad arī varētu būt vēl kādas izmaiņas padomes sastāvā.

Iepriekš Radzevičs asi kritizēja "Rīgas satiksmes" padomes priekšsēdētāju Rolandu Klinci. Pilsētas izpilddirektors arī solīja vērsties prokuratūrā, lai novērstu bažas par to, ka Klincis iecelts amatā nepamatoti. 

Bet jau tuvākajā laikā Radzevičs solīja vērsties prokuratūrā saistībā ar Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Druvja Kleina lēmumu pēc trīs “Rīgas satiksmes” padomes locekļu atlaišanas tajā iecelt šobrīd padomes priekšsēdētāju Rolandu Klinci.

Jautāts, vai tas  nesašūpos jau tā ļoti trauslo Rīgas domes koalīciju, Radzevičs atzina: “Jā, tas var tā būt.”

Kleins Latvijas Televīzijai uzsvēra, ka šī lēmuma pieņemšanā paļāvies uz juristiem, kas likumpārkāpumu nav saskatījuši.

KONTEKSTS:

Līdz ar nonākšanu amatā Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Druvis Kleins, kurš pārstāv Rīgas domes deputātu bloku "Rīgai!", daļēji nomainīja "Rīgas satiksmes" padomi, no tās atstādinot padomes priekšsēdētāju Normundu Narvaišu, padomes locekļus Aināru Ozolu un Andreju Pančenko. Narvaišs, kurš amatā bija strādājis no jūlija, savu atlaišanu saistīja ar valdes atlases konkursu.

Kleins padomes priekšsēdētāja amatā iecēla finanšu jomas speciālistu Rolandu Klinci.

Izveidot padomi "Rīgas satiksmē" rosināja neatkarīgā auditorkompānija "Ernst&Young" pēc tam, kad bija veikusi auditu par situāciju uzņēmumā. Audits tika veikts pēc pērnā gada izskaņā ierosinātā kriminālprocesa uzņēmumā.

"Rīgas satiksmes" valdei konkursa gaitā tika izraudzīti: līdzšinējā Satiksmes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Džineta Innusa, līdzšinējais Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes loceklis Jānis Golubevs, bijusī "Olainfarm" valdes locekle un "SEB bankas" darbiniece Inga Krūkle, kā arī divi "Rīgas satiksmes" pagaidu valdes locekļi Emīls Jakrins un Elīna Epalte-Drulle.

Jakrins un Epalte-Drulle no konkursa tā gaitā tika izslēgti reputācijas risku dēļ. Vēlāk kļuva zināms, ka norma par reputācijas prasībām no konkursa izslēgta.

Jakrins darbojās arī Leona Bemhena vadītajā valdē, kas atkāpās pēc "Rīgas satiksmes" korupcijas skandāla, un, kā ziņojis LTV raidījums "De facto", korupcijas apkarotāji viesojušies arī pie Epaltes-Drulles. 

"Rīgas satiksme" bez pastāvīgās valdes palika 2018. gada izskaņā, pēc tam kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sāka kriminālprocesu saistībā ar trim "Rīgas satiksmes" veiktajiem iepirkumiem.

Toreizējā valde atkāpās no amatiem un "Rīgas satiksmei" iecēla pagaidu valdi, kuras sastāvs laika gaitā mainījās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti