Panorāma

Panorāma

Panorāma

VID: ap 18 000 cilvēku nav nomaksājuši nodokļu parādus

Valdes konkurss sašūpojis RS padomes krēslus

Sašūpojas «Rīgas satiksmes» padomes priekšsēdētāja Klinča krēsls

"Rīgas satiksmes" kapitāldaļu turētājs - pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs ("Gods kalpot Rīgai") - nav apmierināts ar uzņēmuma padomes vadītāja darbu un neizslēdz iespēju viņu atlaist, ja atklāsies pārkāpumi valdes konkursa procedūrā. Radzevičs padomei pieprasījis dokumentus, kas ļautu saprast, kurš tieši pieņēmis lēmumu par pirmajā kārtā izslēgto kandidātu Emīla Jakrina un Elīnas Epaltes-Drulles atjaunošanu konkursā.

ĪSUMĀ:

  • Radzevičs gatavs atlaist "Rīgas satiksmes" padomes vadītāju Klinci, ja atklāsies pārkāpumi uzņēmuma valdes konkursa procedūrā.
  • Radzevičs pieprasījis atbildes Klincim, kā arī tiksies ar valdes locekļiem.
  • Klincis nebija īpaši runīgs un norādīja, ka atbildes tiks sniegtas.
  • Klinci amatā iecēla mēra vietnieks Kleins, kurš novembra beigās atlaida vairākus padomes locekļus, kā arī tās vadītāju.
  • No konkursa sākotnēji tika izslēgti Jakrins un Epalte-Drulle par reputācijas problēmām, bet vēlāk abi ieguva amatus valdē.

Šis gads nesis vairākas likumu izmaiņas, un viena no tām paredz, ka pašvaldību kapitālsabiedrības vairs nepārvaldīs mērs vai vicemērs, bet gan domes izpilddirektors. Un tas nozīmē, ka jau kopš 1. janvāra visas 13 Rīgas domes kapitālsabiedrības ir pilsētas izpilddirektora Radzeviča pārziņā.

To pārraudzību viņš sācis, jau pirmajā darba dienā izsaucot pie sevis "Rīgas satiksmes" padomes priekšsēdētāju Rolandu Klinci, kurš iepriekš Latvijas Televīzijai pauda pārliecību, ka reputācijas risku dēļ konkursa pirmajā kārtā izslēgtajam Jakrinam un Epaltei-Drullei ar reputāciju viss ir kārtībā. Un, lai arī Klincis vēl joprojām ir pārliecināts, ka "Rīgas satiksmei" izvēlēta labākā iespējamā valde, pēc sarunas ar Radzeviču viņš projām devās visai nerunīgs.

"Mēs izrunājām visu uzņēmuma darbības kārtībā, un neko vairāk es jums nekomentēšu. Bija jautājumi, uz kuriem mēs sniedzām atbildes," sacīja Klincis. Viņš norādīja, ka Radzeviča jautājumi bijuši par konkursa gaitu. Atbildes padomes vadītājs vēl papildināšot.

Klincim uzdots piektdienas laikā uzrādīt dokumentus, kas skaidri parādītu, kurš un kurā brīdī pieņēmis lēmumu par pirmajā kārtā atsijāto kandidātu atjaunošanu konkursā.

"Lai saprastu, cik ir padomes priekšsēdētājs uzņēmies patiešām vienpersonisku un varbūt ne visai pamatotu atbildību par saraksta papildināšanu. Brīžiem likās, ka cilvēks neatceras vai negrib atcerēties precīzu notikumu gaitu. Nedaudz bažas māc par to, cik tomēr tie dokumenti būs kārtībā tā iemesla dēļ, ka virkne dokumentu, kā izrādās, šobrīd vēl neesot parakstīti," par tikšanos stāstīja Radzevičs.

Neapmierināts galvaspilsētas domes izpilddirektors ir arī ar "Rīgas satiksmes" padomes priekšsēdētāja atskaiti par uzņēmuma finanšu rādītājiem.

"Es tomēr padomes priekšsēdētājam kā finansistam lūdzu turpmāk gatavoties daudz detalizētāk, jo uz virkni jautājumu par finansēm bija diezgan blāvas atbildes," sacīja Radzevičs.

Atbildot uz jautājumu par to, vai varētu apsvērt iespēju padomes priekšsēdētāju nomainīt, Radzevičs atbildēja: "Protams, ka šādu varbūtību nevar izslēgt, īpaši, ja tiks konstatēts, ka ir pārkāptas pašu apstiprinātās procedūras."

Pirms pieņemt kādu lēmumu, Radzevičs gan plāno uzklausīt pārējos "Rīgas satiksmes" padomes locekļus. Tas varētu notikt nākamās nedēļas sākumā.  

KONTEKSTS:

Līdz ar nonākšanu amatā Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Druvis Kleins, kurš pārstāv Rīgas domes deputātu bloku "Rīgai!", daļēji nomainīja "Rīgas satiksmes" padomi, no tās atstādinot padomes priekšsēdētāju Normundu Narvaišu, padomes locekļus Aināru Ozolu un Andreju Pančenko. Narvaišs, kurš amatā bija strādājis no jūlija, savu atlaišanu saistīja ar valdes atlases konkursu.

Kleins padomes priekšsēdētāja amatā iecēla finanšu jomas speciālistu Rolandu Klinci.

Izveidot padomi "Rīgas satiksmē" rosināja neatkarīgā auditorkompānija "Ernst&Young" pēc tam, kad bija veikusi auditu par situāciju uzņēmumā. Audits tika veikts pēc pērnā gada izskaņā ierosinātā kriminālprocesa uzņēmumā.

"Rīgas satiksmes" valdei konkursa gaitā tika izraudzīti: līdzšinējā Satiksmes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Džineta Innusa, līdzšinējais Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes loceklis Jānis Golubevs, bijusī "Olainfarm" valdes locekle un "SEB bankas" darbiniece Inga Krūkle, kā arī divi "Rīgas satiksmes" pagaidu valdes locekļi Emīls Jakrins un Elīna Epalte-Drulle.

Jakrins un Epalte-Drulle no konkursa tā gaitā tika izslēgti reputācijas risku dēļ. Vēlāk kļuva zināms, ka norma par reputācijas prasībām no konkursa izslēgta.

Jakrins darbojās arī Leona Bemhena vadītajā valdē, kas atkāpās pēc "Rīgas satiksmes" korupcijas skandāla, un, kā ziņojis LTV raidījums "de facto", korupcijas apkarotāji viesojušies arī pie Epaltes-Drulles. 

"Rīgas satiksme" bez pastāvīgās valdes palika 2018.gada izskaņā, pēc tam kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sāka kriminālprocesu saistībā ar trim "Rīgas satiksmes" veiktajiem iepirkumiem.

Toreizējā valde atkāpās no amatiem un "Rīgas satiksmei" iecēla pagaidu valdi, kuras sastāvs laika gaitā mainījās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti