Panorāma

Tallinas teātra festivālā tikai Hermanis

Panorāma

"Rīgas satiksmes" lietā vēl trīs apcietinātie

KNAB: kukuļa summa varētu būt lielāka

KNAB: «Rīgas satiksmes» lieta - par Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos un kukuļošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sākta “Rīgas satiksmes” lieta saistīta ar Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai, liecina KNAB paziņojums medijiem.

 ĪSUMĀ:

  • KNAB lieta sākta par kukuļņemšanu, kukuļdošanu un naudas atmazgāšanu.
  • Izmeklēšana sākta jau pirms gada, sadarbojoties ar citu valstu dienestiem.
  • Lietā izmeklē Polijas un Čehijas uzņēmumu pārstāvju vienošanos un kukuļu maksāšanu Rīgas amatpersonām.
  • Izmeklē ar “Rīgas satiksmi” saistītā uzņēmuma un privātpersonu iespējamo “palīdzību” naudas atmazgāšanā.
  • Lieta saistīta ar autobusu, trolejbusu un tramvaju trīs iepirkumiem 2013. un 2016.gadā.
  • Kukuļu summu veidoja procenti no līgumiem, precīzu summu KNAB vēl aplēš.

Kriminālprocess uzsākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un pašvaldības SIA amatpersonām un ar SIA saistītā uzņēmuma pārstāvjiem un piesaistot fizisku personu un ar viņu saistītas personas, kas nodarbojas ar naudas atmazgāšanu un nodrošina finanšu plūsmu, nodrošināja kukuļu maksāšanu Rīgas domes un SIA atbildīgām amatpersonām saistībā ar trīs iepirkumiem un noslēgtajiem līgumiem:

  • par SIA 2016.gada iepirkumu un ar šo iepirkumu noslēgto līgumu par zemās grīdas tramvaju piegādi (līguma kopējā summa 62 597 477 eiro);
  • par SIA 2013.gadā izsludināto iepirkuma konkursu un ar šo iepirkumu noslēgto līgumu par trolejbusu piegādi (līguma kopējā summa 131 646 135 eiro);
  • par SIA 2013.gadā izsludināto iepirkuma konkursu un ar šo iepirkumu noslēgto līgumu par autobusu piegādi (līguma kopējā summa 75 808 297 eiro).

KNAB kriminālprocess sākts par kukuļņemšanu, kukuļdošanu un naudas atmazgāšanu.

KNAB un ārvalstu partnerdienestu sadarbība saistībā ar šo lietu uzsākta nedaudz vairāk kā pirms gada. KNAB informēja Polijas korupcijas apkarotājus CBA un citus partnerdienestus par konkrētu personu, iespējams, noziedzīgu rīcību. Dienesti uzsāka kopīgas saskaņotas darbības faktu pārbaudei. Pamatojoties uz biroja sniegto informāciju, CBA uzsāka savu kriminālprocesu.

KNAB uzsver, ka Polijas CBA publicētā informācija par kukuli  800 000 eiro apmērā ir provizorisks aprēķins, kuru Polijas kolēģi līdz šim ir konstatējuši. Šajā aspektā izmeklēšana tiek turpināta un summas var atšķirties palielinājuma virzienā.

KNAB uzsāktajā kriminālprocesā

kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās.

Birojs atkārtoti uzsver, ka krimināllieta ir ļoti apjomīga, birojam ir vēl ļoti daudz paveicamā darba, jo izmeklēšana ir tikai sākuma fāzē.  

Vēl detalizētāku informāciju par konkrēto kriminālprocesu KNAB sabiedrībai sniegs, tiklīdz tas netraucēs izmeklēšanas interesēm.

Lietā 6 aizdomās turētie; 5 no viņiem apcietināti

KNAB kriminālprocesa ietvaros veica apjomīgas darbības: veiktas vairāk nekā 30 kratīšanas, aizturētas sešas personas, no kurām piecām piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Vienai personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Starp aizturētajiem ir arī uzņēmējs Māris Martinsons un "Rīgas satiksmes" amatpersona Igors Volkinšteins. Trešdien, 12. decembrī, tiesa lēma par drošības līdzekli Martinsonam un Volkinšteinam - abiem tika noteikts apcietinājums.

Ceturtdien tiesa apcietināja "Škoda Transportation" komercdirektoru Vladislavu Kozaku, “Škoda Transportation” sadarbības uzņēmuma vadītāju un "Gods kalpot Rīgai" biedru un atbalstītāju Aleksandru Krjačeku, uzņēmējam Edgaram Teterovskim apcietināšanu piemēroja neklātienē. Sestā aizdomās turētā persona šajā lietā ir Elīna Kokina, viņu nelūgs apcietināt.

Kā pirmo uz tiesu KNAB automašīnā "Škoda" atgādāja "Škoda Transportation" komercdirektoru Kozaku. Saslēgts rokudzelžos, viņš uz žurnālistu jautājumiem neatbildēja. Nerunīgs bija arī viņa advokāts Jānis Dzanuškāns.

Krjačeka advokāts Valdis Ulmanis pēc tiesas sēdes sacīja, ka klients aizturēšanu uzskata par nepamatotu. Jautāts, vai lietā figurē arī klienta uzņēmums, advokāts norādīja, ka detaļas izpaust nevar.

Krjačekam piederošā uzņēmuma “Alkom-Trans” mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka tas ir “Škoda Transportation” sadarbības partneris un pirms deviņiem gadiem abi kopā sāka zemo grīdu tramvaju “Škoda 15T” ieviešanu Latvijas tirgū. Tramvajus apkalpo “Alkom-Trans” speciālisti.

Uz tiesu bija jāatved arī Teterovskis. Taču tiesa drošības līdzekli apcietinājumu vienam no aizturētajiem veselības problēmu dēļ ir piemērojusi bez paša klātbūtnes. Neoficiālas ziņas liecina, ka šī persona ir Teterovskis.

Aizturēta ir arī Elīna Kokina, Teterovska dzīvesbiedre. Kokina kopā ar Kozaku savulaik darbojās Latvijā reģistrētajā, nu jau likvidētā  uzņēmumā „Tram Service Riga”. Šis uzņēmums nodarbojās ar automobiļu apkopi un remontu. 51% “Tram Servis Riga” piederēja “Škoda Transportation”, kā arī daļas tajā bija - Latvijā reģistrētam un Kokinai daļēji piederošajam uzņēmumam “TT Service” un Krjačekam piederošajam “Alkom-Serviss”.

Elīnai Kokinai apcietinājumu KNAB nav lūdzis piemērot.

Voklinšteina advokāts Ainārs Vīnkalns arī ceturtdien komentāros bija skops. Īsā telefonsarunā viņš sacīja, ka vēl nav saņēmis tiesas lēmuma motīvus.

Savukārt uzņēmēja Māra Martinsona advokāts Didzis Vilemsons sacīja, ka klients aizturēšanu uzskata par nepamatotu un drošības līdzekli pārsūdzēs.

Straume: Birojs atguva spēkus

KNAB priekšnieka Jēkabs Straumes uzsvēra, ka “birojs pēdējā gada laikā ir atguvis spēkus. Biroja amatpersonas ikdienā pašaizliedzīgi veic izmeklēšanas un operatīvās darbības cīņā ar korupciju, iestājoties par tiesiskumu, demokrātijas vērtībām un sabiedrības interesēm. Uz spēles ir Latvijas nākotne".

"Stājoties pie amata pienākumu pildīšanas, es aicināju koruptīvās attiecībās iesaistītos ieskatīties sevī, mēģināt atrast sirdsapziņas paliekas un sākt domāt par valsts nākotni. Es aicinu to darīt atkārtoti!

Ja nesanāk, mums nāksies palīdzēt! Ceru, ka arī nākamā valdība turpinās atbalstīt un stiprināt KNAB spējas,” pauda Straume.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti