Naktī uz svētdienu pulksteņa rādītāji jāpagriež stundu atpakaļ

Latvijā šonedēļ beigsies vasaras laiks, un naktī uz svētdienu, 25. oktobri, plkst. 4 pulksteņa rādītāji būs jāpagriež vienu stundu atpakaļ, informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Tā kā Eiropas Savienībā (ES) vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts, šobrīd joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība – vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Līdz ar to pāreja uz vasaras laiku atkal notiks 2021. gada 28. martā, norādīja EM.

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010. gada 26. oktobra Ministru kabineta noteikumi Nr.1010 “Par pāreju uz vasaras laiku”. Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā: marta pēdējā svētdienā plkst.03.00 pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst.04.00 – vienu stundu atpakaļ.

Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā.

KONTEKSTS:

ES vienotu laika maiņu noteica 1980. gadā, lai nodrošinātu netraucētu vienotā tirgus darbību. Pirms tam katra valsts lēmumu par laika maiņu pieņēma pēc saviem ieskatiem. Pašlaik spēkā esošā direktīva liek ES valstīm marta pēdējā svētdienā pieņemt vasaras laiku, bet oktobra pēdējā svētdienā atgriezties ziemas laikā.

Pulksteņa pagriešana savulaik ieviesta, lai mazinātu elektroenerģijas patēriņu, taču laika gaitā konstatēts, ka ietaupījums no tā ir salīdzinoši neliels. Tikmēr zinātnieku pētījumos konstatēts, ka pulksteņa griešana negatīvi ietekmē cilvēku veselību.

Ņemot vērā iedzīvotāju izrādīto interesi, Eiropas Parlaments (EP) 2018. gada februārī aicināja Eiropas Komisiju (EK) izvērtēt iespējamās izmaiņas direktīvā, kas nosaka sezonālo laika maiņu ES valstīs.

Izvērtēšanas laikā EK saņēma 4,6 miljonus atsauksmju, un 84% gadījumu cilvēki atbalstīja atteikšanos no sezonālās laika maiņas. Ņemot vērā rezultātus, EK ierosināja atteikties no laika maiņas.

ES dalībvalstīs nav vienprātības par atteikšanos no pulksteņu griešanas. Latvijas valdība lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt