LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 27. maijā

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 27. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā vakar, veicot 1955 Covid-19 testus, atklāti četri jauni inficēšanās gadījumi, miris viens pacients, hospitalizēti trīs cilvēki. Līdz šim saslimuši 1057, izveseļojies 741, bet miruši 23 cilvēki. Slimnīcās ārstējas 25 pacienti, trīs smagā stāvoklī.

Drīzumā varētu atcelt prasību par 14 dienu karantīnu ieceļotājiem no valstīm ārpus Baltijas, kur Covid-19 izplatība ir līdzīga kā Latvijā. Ekspertu ieskatā varētu atļaut arī atsevišķus masu pasākumus, taču to dalībniekiem būtu jālieto maskas.

Covid-19 dēļ vairāki Latvijā dzīvojošie HIV pozitīvie trešo valstu pilsoņi nevar nokļūt savās zemēs, lai tiktu pie valsts apmaksātām zālēm. Viņu vidū ir gan strādājošie, gan studenti. Līdzīgā situācijā ir arī ārvalstīs dzīvojošie HIV pacienti no Latvijas.

Budžets / ekonomika

Valdība ir apņēmusies nākamgad palielināt mediķu algas par 20%. Šo jautājumu risinās kontekstā ar nodokļu sistēmas reformu, lai nodrošinātu nodokļu ieņēmumus veselības aprūpes sistēmas pienācīgai uzturēšanai.

Pagaidām neatvērs robežas trešo valstu viesstrādniekiem, lai risinātu darbaspēka trūkumu lauksaimniecībā. Zemniekiem iesaka nodarbināt bezdarbniekus un trūcīgos, kuriem tagad ļauts strādāt sezonālus darbus, nezaudējot piešķirto statusu.

Latvija varētu pretendēt uz grantiem 2,9 miljardu eiro apmērā no topošā Eiropas Savienības Ekonomikas atjaunošanas fonda Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Aizdevumos Latvija varētu saņemt vēl 1,6 miljardus eiro.

"airBaltic" apgrozījums šogad varētu sasniegt 175 miljonus eiro iepriekš plānoto 575 miljonu vietā. Situācijai uzlabojoties, lidsabiedrība varētu atkal pieņemt darbā atlaistos darbiniekus un palielināt lidojumu galamērķu skaitu.

Kultūra / izglītība

No rītdienas līdz jūnija beigām galerijā “Istaba” būs apskatāma tematiskā izstāde “Aizsargmaskas” ar 200 mākslinieku impresijām par krīzes laika spilgtāko liecību – sejas masku. Darbi būs apskatāmi arī galerijas “Instagram” un “Facebook” kontos.

Pasaulē

Brazīlijā Covid-19 vienā dienā prasījis 1000 cilvēku dzīvības. Līdz ar to Brazīlija ierindojusies pirmajā vietā pasaulē pēc upuru skaita diennaktī, apsteidzot ASV. Vīrusa upuru skaits Brazīlijā sasniedzis 24 500, reģistrēti 391 000 inficēšanās gadījumu.

Tikmēr Melnkalne paziņojusi par pilnīgu atbrīvošanos no Covid-19. Lai ierobežotu inficēšanos, valdība regulāri publiskoja karantīnā esošo un inficēto cilvēku vārdus un adreses. Valstī kopumā tika reģistrēti 324 inficēšanās un deviņi nāves gadījumi.

ASV prezidents vēlas nākamnedēļ Baltajā namā sarīkot G7 līderu samitu, kas sākotnēji bija plānots jūnijā, taču Covid-19 pandēmijas dēļ tika atcelts. Baltajā namā bijuši vairāki inficēšanās gadījumi, tāpēc iniciatīva raisījusi bažas par viesu drošību.

Sekojot Baltijas piemēram, Čehija, Ungārija un Slovākija vienojušās par cilvēku brīvu pārvietošanos šo valstu teritorijā. Čehija arī mīkstinājusi kontroli uz robežām ar Vāciju un Austriju, cer jūnija vidū atcelt visas pārbaudes uz robežām.

Ķīna vēlas piešķirt iedzīvotājiem pastāvīgu QR kodu atbilstoši katra veselības stāvoklim – sarkanu, dzeltenu vai zaļu. No piešķirtā koda būtu atkarīgas cilvēku iespējas brīvi pārvietoties. Šī ideja izraisījusi kritikas vētru Ķīnas sabiedrībā.

Francija autoražošanas glābšanai varētu novirzīt 8 miljardus eiro ar mērķi kļūt par līderi elektrisko automobiļu segmentā. Atbalsta programmā 1 miljards eiro paredzēts subsīdijām iedzīvotājiem elektrisko un hibrīdauto iegādei.

Krievijā Covid-19 vakcīnas izmēģinājumu vajadzībām audzēs ģenētiski modificētas peles – to šūnās ievadīs cilvēka genoma daļu, kas atbild par reakciju uz koronavīrusu. Vēlāk peles varēs izmantot arī pretvīrusu medikamentu pārbaudēm.

Lietuvā restorānos un kafejnīcās sastopami vietējo dizaineru tērpos ģērbti manekeni – tie aizpilda tukšās sēdvietas, nodrošinot nepieciešamo distanci starp apmeklētājiem. Šādā veidā uzņēmēji atbalsta arī kolēģus modes nozarē.

 

 

 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti