Ķīnas varasiestādēm paplašinot izsekošanas lietotņu izmantošanu, pieaug bažas par privātumu

Liela loma Ķīnas veiksmīgajā Covid-19 ierobežošanā bijusi veselības stāvokļa izsekošanas QR kodiem. Tagad tiem būs daudz plašāka loma ikdienas dzīvē, jo vietējās varasiestādes jau domā par jauniem šīs tehnoloģijas izmantošanas veidiem. Tas daudzos izsaucis bažas par privātuma pārkāpumiem.

Ķīnas varasiestādēm paplašinot izsekošanas lietotņu izmantošanu, pieaug bažas par privātumuRihards Plūme

  Iepriekš minētajos QR kodos, kas iestrādāti cilvēku īpašumā esošo viedtālruņu „WeChat” un „Alipay” lietotnēs, automātiski tiek savākti ceļojuma un medicīnas dati. Tas tiek darīts, lai cilvēkiem piešķirtu sarkanu, dzeltenu vai zaļu vērtējumu, kas norāda uz saslimstības iespējamību.

  Lai brīvi pastaigātos, cilvēkam jāsaņem zaļais vērtējums, un kopš februāra ķīniešiem tiek lūgts uzrādīt šos QR kodus, lai iekļūtu restorānos, parkos un citās vietās.

  Līdz šim tam nav bijusi liela sabiedrības pretestība un tas tika uzskatīts par nepieciešamu instrumentu ekonomikas atjaunošanai. Bet pirms dažām dienām Ķīnas austrumu pilsēta Hangdžou ierosināja katram tās iedzīvotājam pastāvīgi piešķirt krāsainu veselības žetonu un punktu skaitu no 0 līdz 100, pamatojoties uz viņu medicīnisko vēsturi un dzīvesveida paradumiem. Hangdžou veselības pārvaldes publicētajos attēlos redzams, ka cilvēki tiktu novērtēti pēc tā, cik daudz viņi vingro, kādi ir viņu ēšanas un dzeršanas paradumi, vai viņi ir smēķējuši, kā arī, cik viņi ir gulējuši iepriekšējā naktī.

  Tas izraisīja kritikas vētru tviterim līdzīgajā sociālajā tīklā ”Weibo”. Šāds ierosinājums tūkstošiem lietotāju radīja sašutumu un plašas debates par privātumu un datu drošību.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti