LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 25. maijā

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 25. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā aizvadītajā diennaktī, veicot 721 Covid-19 testu, inficēšanās atklāta diviem cilvēkiem. Līdz šim saslimuši 1049, izveseļojušies 712, bet miruši 22 cilvēki. Slimnīcās ārstējas 27 pacienti, divi no viņiem – smagā stāvoklī.

Covid-19 ir konstatēta 12 pansionātos Latvijā, kopumā inficējušies 90 cilvēki– 68 iemītnieki un 22 darbinieki. Visvairāk (44) inficēto ir pansionātā “Mārsnēni” Priekuļu novadā. Līdz šim septiņi no 22 Covid-19 upuriem bijuši saistīti ar pansionātiem.

Pēdējās nedēļās 19 Latvijas iedzīvotāji ar Covid-19 inficējušies ārzemēs – 12 no viņiem inficējušies Zviedrijā, pieci – Krievijā, bet divi – citur Eiropas Savienībā (ES). Kopumā Latvijā saslimstība ar Covid-19 mazinās.

Ņemot vērā Covid-19 rādītājus citviet Eiropā, Latvijas iedzīvotājiem neiesaka apmeklēt sešas valstis – Zviedriju, Lielbritāniju, Beļģiju, Īriju, Portugāli un Maltu. Aktuālos datus turpmāk publicēs Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Līdz šim par dažādu ierobežojumu neievērošanu policija piemērojusi ap 4000 sodu vidēji 40 eiro apmērā. Jūnijā valstī tiks atcelti vai mīkstināti daudzi ierobežojumi, taču policija turpinās uzraudzīt spēkā esošo drošības pasākumu ievērošanu.

Politika / budžets

Valdība 28. maijā lems par ārkārtējās situācijas atcelšanu, taču saglabājot dažādus ierobežojumus Covid-19 izplatības mazināšanai. Šim mērķim plāno pieņemt jaunu likumu, kas ļaus valdībai arī turpmāk operatīvi ieviest dažādus ierobežojumus.

Valdība šonedēļ varētu lemt par atbalstu grūtībās nonākušiem studentiem. Izglītības ministrijas plāns paredz atvēlēt studentiem 13 miljonus eiro, lai palielinātu stipendijas izcilniekiem, segtu zaudējumus un dotu iespējas piepelnīties.

Pašvaldības

Siguldas novada dome par 763 000 eiro samazinājusi šī gada budžetu, jo Covid-19 dēļ samazinās ieņēmumi no tūrisma un kultūras nozarēm. No citām pašvaldībām pagaidām nav ziņu par budžetu pārskatīšanu, gaida valdības plānu tūrisma glābšanai.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās 29. augustā vēlēšanu iecirkņos vēlētājiem būs obligāti jālieto sejas maskas vai aizsegi, jādezinficē rokas, jāietur distance un jāizmanto savas pildspalvas. Iecirkņu telpas regulāri dezinficēs.

Pasaulē

Lietuvā vakar, veicot 2170 Covid-19 testus, atklāti 12 jauni inficēšanās gadījumi. Līdz šim inficējušies 1635 cilvēki, no tiem 1138 atveseļojušies, miruši 63.

Igaunijā aizvadītajā diennaktī miris viens Covid-19 pacients, bet no 812 testiem inficēšanās konstatēta vienam cilvēkam. Līdz šim saslimuši 1824 cilvēki, izveseļojušies 1538, bet miruši 65.

Pasaulē ar Covid-19 saslimušo skaits tuvojas 5,5 miljoniem. Visvairāk jaunu saslimšanu pēdējā diennaktī apstiprināts ASV (19 500) un Brazīlijā (16 000). Lielbritānijā vakar atklāti 2400 jauni gadījumi, bet citviet Eiropā – mazāk par 600.

ASV aizliegts ieceļot ārvalstniekiem, kuri pēdējo divu nedēļu laikā bijuši Brazīlijā. Neskatoties uz masveidīgo vīrusa izplatību šajā Dienvidamerikas valstī, tās prezidents turpina rīkot plašas politiskās demonstrācijas un apskaut savus atbalstītājus.

Čehija no šodienas atceļ galvenos ierobežojumus – atļauti pasākumi līdz 300 cilvēkiem, atvērtas ēdināšanas iestādes, viesnīcas un tūrisma objekti. Skolās mācības atsāk jaunāko klašu skolēni, drīkst apmeklēt tuviniekus slimnīcās un pansionātos.

Psihiatri prognozē, ka Covid-19 dēļ izjauktais dzīvesveids, bailes no inficēšanās un piespiedu pašizolācija daudzās sabiedrībās izraisīs masveidīgas psihiskās veselības problēmas. Eksperti iesaka preventīvi mīkstināt stresa radītās sekas.

Robežu atvēršana Eiropā aktivizēs bēgļu straumes no Turcijas – tās piekrastē jau novērota bēgļu pulcēšanās ceļam uz Grieķijas salām. Aprīlī Covid-19 dēļ Eiropas Savienības robežu nelegālās šķērsošanas gadījumi bija samazinājušies par 85%.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti