Panorāma

Bezdarbs palielinājies arī aprīlī

Panorāma

Skolas piens tiks maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm

RD ārkārtas vēlēšanās būs jāvelk sejas maskas

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās obligāti būs jālieto mutes un deguna aizsegs

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kas paredzētas 29. augustā, vēlēšanu iecirkņos obligāti būs jālieto mutes un deguna aizsegs, nosaka Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apstiprinātie ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei.

ĪSUMĀ:

  • Rīgas domes vēlēšanās šogad – deguna un mutes aizsegs obligāts.
  • Vēlētājus aicinās dezinficēt rokas, vilkt vienreizlietojamos cimdus, ieturēt distanci, kā arī ņemt līdzi savas pildspalvas.
  • CVK pieņemtie noteikumi paredz arī regulāru telpu dezinfekciju.
  • Riska grupā esošo vēlētāju balsu saņemšanu mēģinās nodrošināt bez fiziska kontakta.

CVK informēja, ka aizsegs varēs būt gan sejas aizsargmaska, gan auduma šalle vai respirators. Vēlētājiem, kuriem nebūs sava sejas aizsega, iecirknī tiks izsniegta vienreizlietojamā sejas aizsargmaska. 

"Būtu labi zināt savu kārtas numuru vēlētāju sarakstā, lai ātrāk var atrast, lai ātrāk var apkalpot, līdz ar to ir mazāks uzturēšanās laiks iecirknī.

Vēl ir ļoti vēlams ņemt līdzi savu rakstāmo. Protams, tie, kuri nebūs paņēmuši, tiks nodrošināti ar vienreizējiem rakstāmajiem, bet labāk ņemt savējo līdzi. Vēl viens mājasdarbs attiecas uz sejas aizsegu – respirators, maska vai kas cits. Tiem, kam nebūs, pie ieejas balsošanas telpās tiks izsniegtas vienreizlietojamās maskas," komentēja CVK sekretārs Ritvars Eglājs.

Saistībā ar iecirkņu izvietošanu CVK aicina Rīgas pašvaldību tos neizvietot ēkās, kurās uzturas vīrusa Covid-19 visvairāk apdraudētās grupas, - ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs. Tāpat jānodrošina, ka pirmsskolas izglītības iestādēs un izglītības iestādēs izvietotajos vēlēšanu iecirkņos laikā, kad iecirknis atvērts vēlētājiem, neuzturas audzēkņi, skolēni, studenti. Gan vēlēšanu dienā, gan iepriekšējās balsošanas dienās vēlēšanu iecirkņi jāizvieto pēc iespējas plašākās telpās ar iespēju tās regulāri vēdināt.

Tāpat iecerēts vēlēšanu iecirkņos izvietot informāciju par drošības pasākumiem, kuri jāievēro, uzturoties iecirknī, aicināt vēlētājus dezinficēt rokas un lietot vienreizlietojamos cimdus. Ieteikumi paredz arī aicināt vēlētājus vēlēšanu iecirknī izmantot savus rakstāmrīkus, bet, ja vēlētājam šādas iespējas nav, izsniegt katram vēlētājam savu pildspalvu. 

Iekārtojot vēlēšanu iecirkni, ieteikums ir nodrošināt divu metru distanci starp vēlētāju reģistrācijas galdiem, vēlēšanu kabīnēm, aizslietņiem, izvietot norādes uz grīdas, lai vēlētāji ievērotu noteikto distanci un nedrūzmētos. Iecirkņu komisijām viens no uzdevumiem šajās vēlēšanās būs sekot līdzi un organizēt vēlētāju plūsmu tā, lai tiktu ievēroti drošības pasākumi. 

Tāpat ieteikumi paredz veikt regulāru iecirkņu telpu vēdināšanu un uzkopšanu, ar spirtu saturošiem dezinfekcijas līdzekļiem apstrādājot koplietošanas virsmas, durvju rokturus, galdu virsmas, krēslu roku balstus, virsmas tualetēs un citur.

Šajās vēlēšanās netiks izmantotas arī vēlēšanu kabīnes ar auduma aizkariem,  jo aizkari ir virsma, kurai vēlēšanu laikā pieskaras vēlētāji un kuru nav iespējams atbilstoši dezinficēt.

Balsošanas aizklātumu šajā gadījumā paredzēts nodrošināt, izkārtojot kabīnes un aizslietņus ar ieeju pret sienu vai pret blakus esošās kabīnes vai aizslietņa slēgto daļu. 

Lai no inficēšanās pēc iespējas pasargātu iecirkņu darbiniekus, viņiem būs jāvalkā individuālie aizsarglīdzekļi - vienreizlietojamie gumijas cimdi, sejas maskas, ja nepieciešams, respiratori, kā arī jāizmanto roku dezinfekcijas līdzekļi. Lielākai vēlēšanu iecirkņu komisijas locekļu drošībai varētu tikt lietoti arī sejas aizsargi. Tāpat darbiniekiem, kuri veiks balsu skaitīšanu, ir nodrošināmi virsvalki. 

Vēlēšanu organizēšanā vēlēšanu iecirkņos vai izbraukumā pie vēlētājiem būs aizliegts piedalīties cilvēkiem ar elpceļu infekcijas pazīmēm. Tādēļ, veidojot vēlēšanu iecirkņu komisijas, katram iecirknim jānodrošina rezerves darbinieki - vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu pienākumu izpildītāji, kā arī jāsagatavo plāns rezervistu apziņošanai un nekavējošai iesaistīšanai vēlēšanu nodrošināšanā situācijā, ja iepriekšējās balsošanas dienās vai vēlēšanu dienā slimības dēļ vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļi vai darbinieki nevar ierasties darba vietā.

Īpaši drošības pasākumi būs jāievēro arī, nodrošinot balsošanu vēlētāja atrašanās vietās, kā arī slimnīcās un sociālās aprūpes namos.

Paredzēts, ka balsošana tiks organizēta tā, lai izvairītos no tieša kontakta starp vēlēšanu komisijas locekli un vēlētāju. Savukārt, ja drošu attālumu vēlēšanu materiālu saņemšanai un nodošanai nebūs iespējams ievērot, vēlēšanu komisijas locekļiem, uzturoties vēlētāja atrašanās vietā, būs jālieto respiratori un citi individuālās aizsardzības līdzekļi.

Ja, atnākot uz vēlēšanu iecirkni, veidosies cilvēku rinda, tad jārēķinās, ka gaidīšana notiks ārpusē, svaigā gaisā, ievērojot divu metru distanci. Balsošanas kārtība nemainās, tomēr vēlētāji ir aicināti balsošanas kabīnē lieki nevilcināties un nākt uz iecirkni, zinādami savu izvēli.

Ieteikumu sagatavošanā ņemtas vērā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtās rekomendācijas. Konkrēto drošības pasākumu īstenošana gan var mainīties atkarībā no epidemioloģiskās situācijas valstī un speciālistu ieteikumiem, taču Rīgas vēlēšanu komisija sadarbībā ar CVK un Rīgas domi jau veic priekšdarbus, lai neatkarīgi no situācijas būtu gatavi nodrošināt nepieciešamos veselības aizsardzības pasākumus.

KONTEKSTS:

Saeima šī gada sākumā lēma atlaist Rīgas domi. Vēlēšanu datums gan divas reizes ticis pārcelts saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanu. Pašlaik vēlēšanu datums noteikts 29. augustā.

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti