Sadaļas Sadaļas

Saeimas Budžeta komisija spriež par atbalstu studentiem Covid-19 krīzes laikā

Saeimas Budžeta komisija pirms galīgā lasījuma izskatīja priekšlikumus Covid-19 krīzes pārvarēšanas likumam. Grozījumiem likumā kopumā bija iesniegts 21 priekšlikums, lielākoties no opozīcijas deputātiem cerībā panākt lielāku atbalstu krīzes skartajiem iedzīvotājiem. Daudzus priekšlikumus koalīcijas deputāti jau iepriekš nav atbalstījuši. Šoreiz deputāti diskutēja arī par grūtībās nonākušo studentu atbalstu.  

Atsaucoties uz deputātiem izsūtīto Latvijas Studentu apvienības vēstuli, Saeimas Budžeta komisijā opozīcijā esošās „Saskaņas” frakcijas deputāte Evija Papule aicināja koalīcijas deputātus atbalstīt studentus. Viņa norādīja, ka studenti ir neaizsargāta sabiedrības daļa.

Valsts atbalsts studentiemAnnija Petrova
Viņa piedāvāja valstij galvot kredītus visiem studentiem, kuriem tas būs nepieciešams, neierobežojot šo galvoto kredītu skaitu.

Tāpat opozīcijas deputāti aicināja atbalstīt Studentu apvienības ierosinājumus un, piemēram, atvērt papildu 3000 budžeta vietu noteiktās nozarēs. Papule gan atzina, ka priekšlikums ietekmēs budžetu arī nākamajos 4 – 5 gados, bet studenti norādīja, ka viņi gatavi studēt nepieciešamajās nozarēs.

Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš no Jaunās konservatīvās partijas uzsvēra, ka ministrija izstrādājusi plānu studentu atbalstam, kas paredz palielināt stipendijas par izcilām sekmēm, segt zaudējumus tiem studentiem, kuriem nepienākas cita veida bezdarbnieku atbalsts, kā arī dot iespēju piepelnīties  citos veidos.

Znotiņš apgalvoja, ka ministrija pat paredz lielāku atbalstu, nekā piedāvā opozīcija.

Tāpēc Znotiņš komisijas sēdē aicina noraidīt opozīcijas priekšlikumus.

Kopumā studentiem un jaunajiem speciālistiem ministrija varētu atvēlēt 13 miljonus eiro. Viņš prognozēja, ka ministrijas plānu valdībā varētu apstiprināt šonedēļ.

Latvijas Studentu apvienības vadītāja Justīne Širina norādīja, ka ar ministrijas pārstāvjiem uzsāktas sarunas. Šobrīd norit darbs pie priekšlikumu slīpēšanas. Kad šos priekšlikumus virzīs valdībā, Širina aicina koalīcijas partijām tos atbalstīt.

Īpaši Studentu apvienības vadītāja izceļ studentu priekšlikumu par sociālo stipendiju vai pabalstu izveidošanu studentiem.

Bet Saeimas komisija šajā sēdē kārtējo reizi noraidīja opozīcijas priekšlikumu izmaksāt dīkstāves pabalstu ikvienam, kurš tam ir pieteicies.

Cita starpā izskatīšanai galīgajā lasījumā komisijas atbalstītais likums paredz iespēju par 50 procentiem samazināt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli kravas automašīnām.  

 KONTEKSTS:

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi – atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. 

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tālab valsts mobilizējusi līdzekļus aptuveni 4 miljardu eiro apmērā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt