Panorāma

Šlesera un Šķēles kriminālprocesā liecina Godmanis

Panorāma

"Estonia" nogrimšanas gadadiena – izmeklēšana turpinās

Atbalsta vakcinācijas pienākumu atsevišķu jomu darbiniekiem

Koalīcijā atbalsta obligātu vakcināciju pret Covid-19 konkrētās profesijās; lēmumu plāno pieņemt rīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdošās koalīcijas partneri ir vienojušies par labu obligātai vakcinācijai pret Covid-19 konkrētām iedzīvotāju grupām – mediķiem, sociālās aprūpes centru darbiniekiem, pedagogiem. Šo lēmumu plānots apstiprināt 28. septembra valdības sēdē, preses konferencē atklāja koalīcijas partiju pārstāvji.  

"Par to ir ilgi runāts un diskutēts. Plānojam to rīt valdības sēdē apstiprināt," norādīja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Kariņš izteicās, ka šo trīs profesiju pārstāvjiem noteikti būs pienākums vakcinēties.

Savukārt labklājības ministrs Gatis Eglītis (“Jaunā konservatīvā partija”) sacīja, ka koalīcijā panāktā vienošanās saistībā ar pasākumiem Covid-19 vakcinācijas aptveres palielināšanai varētu skart arī plašāku personu loku. 

Kariņš arī atzīmēja, ka šajās profesijās būs nepieciešama testēšana pret Covid-19, līdz prasība stāsies spēkā: “Rītdien pieņemsim, ka līdz zināmam datumam šīm saistībām [obligāti vakcinēties] ir jābūt izpildītām. Tas ir ar nākotnes datumu. Tātad starplaikā būtu vēl nepieciešama testēšana.”

Līdzīgi preses konferencē izteicās arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”), tomēr situācijas būšot dažādas. Piemēram, ja trīs noteikto profesiju pārstāvji būs uzsākuši vakcinācijas procesu, tad valdība testus viņiem apmaksās. Vienlaikus būs cilvēku grupa, kurai netiks uzstādīta prasība vakcinēties, bet darba pienākumu izpildei klātienē šīm personām būs nepieciešams negatīvs Covid-19 tests. Šādos gadījumos testēšana būs jāapmaksā par pašu līdzekļiem, skaidroja Pavļuts. 

Tomēr valdība konkrētus noteikumus attiecībā uz pienākumu šajās grupās vakcinētiem pret Covid-19 plāno pieņemt sēdē otrdien, 28. septembrī.

Valsts prezidents Egils Levits pirmdien mikroblogošanas platformā "Twitter" norādīja, ka valdībai jau šonedēļ jānosaka nepieciešamība vakcinēties pedagogiem, mediķiem, sociālajiem darbiniekiem.

Kopumā koalīcijas partneri vienojušies otrdien valdībā izskatīt pilnveidoto Covid-19 pārvaldības regulējumu. 

"Tātad pirmais bloks paredzēs pienākumu vakcinēties konkrētām profesijām, par to ir ilgi runāts un diskutēts. Otrais bloks ir testēšanas apmaksas kārtības maiņa, kas uzliks vairāk uz paša cilvēka pleciem apmaksāt testēšanu gadījumos, kad vakcinētam cilvēkam nepieciešams veikt testu, piemēram, slimnīcā skrīninga nolūkā. Trešais bloks paredz Covid-19 sertifikātu plašāku izmantošanu [dažādu pakalpojumu saņemšanai]," skaidroja premjers.

Otrdienas sēdē plānots arī darba devējiem piešķirt tiesības prasīt no darbiniekiem, kas strādā ar klientiem, Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. 

Skolotāju arodbiedrība satraukta – darbu varētu pamest simtiem pedagogu 

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir aicinājusi atļaut strādāt arī nevakcinētajiem pedagogiem, bet ar negatīviem Covid-19 testu rezultātiem. Pretējā gadījumā, kā pieļauj arodbiedrībā, darbu izglītības iestādēs varētu atstāt simtiem pedagogu.

“LIZDA ir par vakcinēšanos, bet, lai var turpināt strādāt, atbilstot trim statusiem. Līdzīgi kā ir pieņēmuši lēmumus arī Itālijā, Vācijā. Ir valstis, kas tam seko,” norādīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Pašlaik vismaz vienu vakcīnas devu ir saņēmuši 75% izglītības nozares darbinieku. Vakcinācijas procesu pabeiguši – 73%. Skolotāju arodbiedrība uzskata, ka bez represīvam metodēm šo skaitli izdosies celt vēl augstāk, taču cerēt uz to, ka būs vakcinējušies pilnīgi visi skolotāji, nevar.   

Vanaga skaidroja: “Simtprocentīgu [vakcinācijas aptveri] būs ļoti sarežģīti [panākt]. Un vakances, pie tā jau esošajām vakancēm, ka trūkst speciālistu, tas palielinās slogu šodien strādājošajiem. Tāpēc ir svarīgi, lai pārējā sabiedrības daļa saņemas mūsu jaunās paaudzes labā.”

KONTEKSTS:

Plānots, ka 1. novembrī stāsies spēkā prasība par obligātu Covid-19 vakcināciju minētajās trīs jomās. Pārejas posms no 11. oktobra jeb vismaz trīs nedēļu garumā ir pietiekams laiks, lai attiecīgo profesiju pārstāvji paspētu sapotēties pret Covid-19, uzskata veselības ministrs.

Pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība iecerējusi spriest par jauniem Covid-19 ierobežojumiem

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

Arī šovasar Latvijā ierobežojumu bija mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju turējās zem 100 gadījumiem. Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darbalaika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Iepriekš bija paredzēts, ka laikā, kad saslimstības rādītājs pārsniegs 120 gadījumu atzīmi, ierobežojumus nāksies pastiprināt, tomēr valdība lēma to nedarīt, nosakot, ka līdz nākamajam lēmumam spēkā ir līdzšinējie ierobežojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti