4. studija

Cik bīstami ir padomju laika lifti padomju laika namos?

4. studija

Vai Rīgā - Pērnavas ielā, kopš Austrumu maģistrāles atklāšanas pieaugusi kravas automašīnu plūsma?

Vai zināt, kur likt spoguli, ja tas savu laiku nokalpojis vai saplīsis?

Kur likt savu laiku nokalpojušo vai saplīsušo spoguli?

Kur likt vecos, nokalpojušos vai apnikušos spoguļus, un kā tiem dot jaunu dzīvi? Tos noteikti nevajadzētu atstāt ne dabā, ne pilsētvidē, nevar mest arī atkritumu konteinerā, kas domāts stiklam. Vēl lietojamos spoguļus var nodot, lai tie iegūtu otro vai pat trešo dzīvi.

Bieži vien ir dzirdēti ar māņticību apvīti stāsti par spoguļiem, taču neviena māņticība īsti nestāsta, kur likt nevajadzīgos vai saplēstos spoguļus. Ko domā rīdzinieki?

Ticēt spoguļu nostāstiem ir katra paša izvēle, bet spoguļus, kuri pašiem vairs nav nepieciešami un savu laiku nokalpojuši, vēl līdz 30. aprīlim var nodot kādā no uzņēmuma "Stikla serviss" filiālēm. Viens no akcijas mērķiem ir dot spogulim jaunu dzīvi, tādēļ iedzīvotājus aicina nodot spoguļus, kurus var otrreiz izmantot un atjaunot.

""Zaļā josta" kopā ar "Stikla servisu" šo akciju rīko jau daudzu gadu garumā, šis jau būs sestais gads. Ar šo akciju mēs vēlētos iedzīvotājos iedzīvināt ideju par priekšmetu un produktu apritīgumu. Tad, ja ir pienācis laiks atvadīties no spoguļa, tad mēs vēlētos, lai jūs to darāt tiešām atbildīgi. Šī ir vienreizēja iespēja, jo visi produkti nonāk uz pārstrādi un arī tālāk tiek izmantoti citās vietās," stāstīja SIA "Zaļā josta" projektu direktore Aija Caune.

Svarīgi atcerēties, ka

spoguļu stiklu nedrīkst izmest stiklam paredzētajos atkritumu konteineros vai vēl ļaunāk – dabā.

"Šīs akcijas ietvaros vēlas uzsvērt īpaši to, ka spogulis nav [vienkāršs] stikls un nav stikla iepakojums, un tas nebūtu jāmet stikla iepakojuma konteinerā. Spogulis noteikti ir pārklāts ar dažādiem materiāliem, un tas ir kompozītmateriāls. Pēc būtības spoguļi mums mājās parasti ir liela izmēra, un tie būtu jānodod kā lielgabarīta atkritumi," norādīja Caune.

"Spogulis ir stikls ar pārklājumu, pārklājumi ir dažādi, bet spogulis tāpat kā stikls tiek ražots pie ļoti augstām temperatūrām. Tas nozīmē, ka šis ir energoietilpīgs produkts. Konkrēti [pie mums] šajā konteinerā nonāk spoguļi, kuri ir sadauzīti, vai tie, ko nav vairs iespējams tālāk pārstrādāt. Tad tie nonāk šajā konteinerā, un to ved uz pārstrādi Lietuvā," pastāstīja SIA "Stikla serviss" valdes locekle Jana Zubricka.

Cilvēku atsaucība esot negaidīti liela, un spoguļiem, kuriem tiek dota otrā un reizēm pat trešā dzīve, tiek nodoti ne tikai akcijas laikā. Vienā no spoguļu nodošanas vietām, kurā viesojās LTV raidījums "4. studija", uz filmēšanas dienu atvesti jau vismaz 70 spoguļi.

"Piemēram, pagājušogad bija tiešām rekordskaitlis. Mums bija savākti 5445 kilogrami jeb gandrīz 5,5 tonnas spoguļu, un bija piedalījušies apmēram 145 iedzīvotāji. Tā mūsu ideja un galvenais mērķis šai akcijai bija palīdzēt videi, lai tie spoguļi nenonāk vai nepaliek visu laiku šķūnīšos, vai mētājoties kaut kur pie konteineriem, lai nenonāk poligonos, bet lai nonāk pareizā vietā," sacīja Zubricka.

Spoguļi, kas ir saplēsti, nonāk konteinerā otrreizējai pārstrādei, savukārt tie, kas vēl var iegūt otro dzīvi, tiek atdoti dažādām bezpeļņas organizācijām.

"Ko mēs ar tiem tālāk darām? Ja tas ir iespējams, mēs apstrādājam, varbūt nogriežam kādu malu, kas ir bojāta, vai ieliekam rāmī, jo principā, kā šeit redzat, tie vienkārši ir mazliet morāli novecojuši. Mēs atbalstām skolas, bērnus, cilvēkus ar invaliditāti," pastāstīja Zubricka.

Ja arī jums mājās ir kāds nederīgs vai apnicis spogulis, atcerieties, ka to var restaurēt un piešķirt tam otro dzīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti