Panorāma

Igaunija ierīko nožogojumu pie Krievijas robežas

Panorāma

Baltkrievijas vīzas Irākā arvien populāras

Paštestu piegādātājiem maza pieredze un apšaubāma vēsture

Covid-19 paštestu piegādātājiem maza pieredze; infektologam bažas par testu noderīgumu

Covid-19 paštestu izmantošana skolēnu un klātienē strādājošo darbinieku testēšanai samazinās saslimstību tikai tad, ja sabiedrība būs atbildīga, intervijā Latvijas Radio sacīja Stradiņa slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis. Viņš ir skeptisks par cilvēku godaprātu testu veikšanā un arī rīcībā, ja tie izrādās pozitīvi. Vienlaikus jau noslēdzies pirmais iepirkums, kurā uzvarējis uzņēmums bez pieredzes valsts iepirkumos.

ĪSUMĀ:

  • No 6. decembra visiem klātienē strādājošajiem jāveic paštesti.
  • Pirmajā iepirkumā uzvarējis uzņēmums bez pieredzes.
  • Starp kandidātiem arī uzņēmums, kurš nepiegādāja valstij žogu.
  • Paštestus jau izmanto skolās; daudz paļaujas uz vecāku godaprātu.
  • Infektologam bažas par testu noderīgumu visiem darbiniekiem.
  • Dumpis redz paštestu noderīgumu skolās.
  • Dumpim bažas par cilvēku un uzņēmumu atbildīgu rīcību pēc pozitīva paštesta.

Pirmajā paštestu iepirkumā - uzvarētājs bez pieredzes

Noslēdzies pirmais paštestu iepirkums, kur valsts tos par 3 miljoniem eiro pirks no nesen dibināta uzņēmuma. Lai testētu visus skolēnus un no 6. decembra arī klātienē strādājošos darbiniekus, paredzēts kopumā iztērēt līdz 15 miljoniem eiro. Pašlaik gan tiek lēsts, ka tik daudz naudas nevajadzēs, jo uzņēmēju piedāvājumi ir lētāki, nekā prognozēts.

Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra rīkotajā iepirkumā par atbilstošiem tika atzīti pieci pretendenti.

"Ar šiem pieciem uzņēmumiem tiks slēgta vispārējā vienošanās, taču SIA "Ekspress laboratorija" savukārt ir tas uzņēmums, kurš ir saņēmis visvairāk novērtējuma punktus. Tad ar tiem arī tiks slēgts pirmais piegādes līgums, kas ir pirmā partija, kas tiks piegādāta ar testiem – attiecīgi četru miljonu testu apmērā," pastāstīja Aizsardzības ministrijas (AM) pārstāvis Kaspars Galkins.

Noslēdzies pirmais Covid-19 paštestu iepirkums
00:00 / 03:31
Lejuplādēt

"Firmas.lv" informācija liecina, ka medicīnas preču tirgotājs "Ekspress laboratorija" pieder Tomam Bindem, Jeļenai Putviķei un Krievijas valstspiederīgajam Sergejam Ļebedevam. Uzņēmums reģistrēts vien šā gada pavasarī, līdz ar to dati par tā finanšu rādītājiem vēl nav pieejami. Šis firmai ir pirmais valsts pasūtījums. Tas solīja testus piegādāt piecu dienu laikā pēc līguma slēgšanas. Taču ceturtdien no intervijas firma atteicās, norādot – vēl pāragri runāt par solītā izpildi, jo līgums vēl nav noslēgts.

AM valsts sekretārs Jānis Garisons norādīja – likums neliek kandidātiem prasīt kādu iepriekšēju pieredzi, turklāt tas sašaurinātu konkurenci. Viņš stāstīja, ka tieši solītā piegāde piecu dienu laikā ir iemesls, kāpēc uzņēmums iepirkumā uzvarējis.

"Ja viņš to nespēs nodrošināt, ieslēgsies soda sankcijas.

Tāpat mums ir uzreiz iespēja vērsties pie pārējiem četriem pretendentiem, kuri ir atlasīti un ar kuriem tiks noslēgti līgumi," norādīja Garisons.

Starp pārējiem uzvarētājiem, ar kuriem tiks slēgtas vienošanās par turpmāku testu piegādi, lielāko punktu skaitu ieguva uzņēmums "Brief", ar kuru nesen valstij bijusi slikta pieredze, jo tā nav piegādājusi solīto dzeloņstiepli žogam uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. Nodrošinājuma valsts aģentūra līgumu ar uzņēmumu izbeidza. Tas gan neliedzot "Brief" piedalīties citu valsts iestāžu iepirkumos.

"Ja ir vēlme kādu izslēgt no iepirkumiem, tad ir nepieciešams grozīt likumu, kurā tad ir jāparedz, kas nedrīkst piedalīties iepirkumos. Pasūtītājs uz savu roku nevar ierobežot konkurenci," norādīja Garisons.

Par 4 miljoniem paštestu uzņēmums saņems 3 miljonus eiro, tātad – 75 centus par katru. Pārējie četri uzņēmumi tikmēr atstāti rezervistos gadījumam, ja testu vajadzēs vairāk.

Vienlaikus jau šobrīd aktīva paštestēšanās notiek skolēnu vidū. Tos piegādā laboratorijas, kuras jau iepriekš iesaistītas rutīnas skrīningā – "MFD laboratorija", Centrālā laboratorija, Gulbja laboratorija un zinātniskais institūts "Bior".

"Kamēr viņi nesāk piegādāt centralizēti visiem vienādus, katra laboratorija piegādā tos testus, kas viņiem ir. Mēs oktobra beigās organizējām iepirkumu, zinājām, ka būs jāpiegādā skolām. Mums bija padaudz piedāvājumu, un uzvarēja firma "Genmedica" ar piedāvājumu par 1,15 eiro gabalā," stāstīja institūta "Bior" direktora vietniece Olga Valciņa.

Nacionālais veselības dienests laboratorijām par paštestu un tā piegādi skolēnam maksā 3,39 eiro gabalā. Bet pēc 10. decembra arī skolēni saņems tos pašus testus, kurus nodarbinātie visā Latvijā.

Bažas par cilvēku godaprātu ar Covid-19 paštestiem

Kopumā iedzīvotāju paštestēšanās valstij līdz ārkārtējās situācijas beigām 11. janvārī varētu izmaksāt ap 15 miljoniem eiro. Tomēr ekspertu vidū ir bažas par šī pasākuma efektivitāti, jo tas prasa augstu sabiedrības atbildības līmeni. Turklāt arī skolās bieži vien testēšanās ir uz vecāku godaprāta.

"Mēs esam šo atbildību deleģējuši vecākiem. Un ir informācija, ka arī turpmāk 1.–3.klašu skolēni tos veiks mājās vecāku uzraudzībā, bet 2.–4.klašu skolēni – skolā," pastāstīja Rīgas Imantas vidusskolas direktora pienākumu izpildītāja Ginta Revizore.

Arī šobrīd skolotāju uzraudzībā izglītības iestādē testējas vien vecāko klašu skolēni. Līdzīga dilemma šobrīd ir Operatīvās vadības grupas pārstāvjiem, kuriem jāizlemj, vai testus likt veikt darba vietā vai paļauties uz darbinieku godaprātu.

Infektologs Dumpis intervijā Latvijas Radio norādīja, ka paštestu izsniegšanai visiem klātienes darbiniekiem būtu pievienotā vērtība "ideālajā pasaulē". 

Intervija ar infektologu Ugu Dumpi
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Dumpis stāstīja, ka paštesti tiek plaši lietoti Lielbritānijā un citviet. Precizitātes ziņā tie ievērojami atpaliek no siekalu, kā arī parastajiem PĶR testiem, kurus ņem no deguna dobuma. Tomēr paštesti ir daudz ērtāki, jo tos var veikt mājās. Piemēram, ja skolā vai darba vietā ir Covid-19 uzliesmojums, paštestus varētu izmantot, lai to pamanītu. Tos varētu veikt arī, ja, piemēram, kāds skolēns klasē ir saslimis. Tādējādi pārējos skolēnus varētu testēt, nevis viņiem būtu jādodas pašizolācijā.

Tomēr situācijā, kur jebkuram darbiniekam būtu divas reizes nedēļā jāveic paštests, Dumpis ir skeptisks par tā noderīgumu.

"Viss ir atkarīgs no cilvēka apzinīguma un uzņēmuma ieinteresētības.

Galvenais – kā tiek ņemts vērā testa rezultāts. Jāsaprot, ka, ja cilvēks ir pozitīvs, viņam tas būtu jāapstiprina ar polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR), šo dārgo, sarežģīto testu," stāstīja Dumpis. Viņam nav skaidrs, kas notiks tālāk – pēc pozitīva paštesta. Process ir sarežģīts, jo pozitīvā testa gadījumā arī jāapzina saslimušā kontakti.

"Šāda pieeja lielā mērā balstīta uz apzinīgumu," sacīja Dumpis, piebilstot, ka ne visi tādi būs.

"Pētījumi rāda, ka skolas principā ir nedrošas vietas, kur plaša testēšana atmaksājas. Bet kā ir ar visām darba vietām? Es varu iztēloties ideālajā pasaulē, kā tas notiek, un tam būtu pievienotā vērtība," izteicās infektologs.

KONTEKSTS:

No 6. decembra visiem klātienē strādājošajiem būs jāveic Covid-19 paštests vismaz divas reizes nedēļā. Tas attieksies arī uz cilvēkiem, kas pret Covid-19 ir vakcinēti vai slimību pārslimojuši. Šādu kārtību otrdien atbalstījusi valdība. Gan publiskajā, gan privātajā sektorā strādājošajiem testus iepirks valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt