Austrumu slimnīcā vakcinētiem mediķiem regulārais Covid-19 skrīnings nebūs obligāts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas darbiniekiem, sākot ar trešo nedēļu pēc vakcinēšanās pret Covid-19, vairs nebūs jāpiedalās personāla testēšanā, informēja ārstniecības iestādē.

Līdz šim mediķi Covid-19 testu veica ik pēc trīs līdz piecām dienām. Vakcinētais ārstniecības personāls to varēs darīt retāk.

Tāpat šiem darbiniekiem respiratori kopā ar medicīnisko sejas masku būs jālieto, tikai aprūpējot Covid-19 pacientus. Slimnīcā skaidro, ka šāda kārtība varētu motivēt darbiniekus vakcinēties.

Ilze Arāja: Par vakcinēto mediķu testēšanu
00:00 / 00:28
Lejuplādēt

Taču šī sistēma nav unikāla – tā veidota pēc ārvalstu ekspertu rekomendācijām un pielietojama arī citās ārstniecības iestādēs un neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķu vidū, skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

“Saņemot divas devas plus divas nedēļas imunitātes stabilizācijai, attiecīgi organisms ir saņēmis aizsardzību. Bet var būt gadījumi, kad ir jāizvērtē – ja personai ir epidemioloģiskas indikācijas. Ja ir pamats, ka cilvēks ir saslimis, tad, protams, testēšana ir jāveic. Jāveic ir arī visi drošības pasākumi,”  sacīja Arāja.

Joprojām nav zināms, vai vakcinēts cilvēks ar Covid-19 var aplipināt citus. Uz jautājumu, vai, retāk veicot pārbaudes, nav lielāks risks, ka mediķi aplipinās pacientus, Slimību profilakses un kontroles centrā atbildi nesniedza.

Nav pamata satraukumam, ka retāka vakcinēto mediķu testēšana varētu apdraudēt pacientu drošību, Latvijas Radio skaidroja infektologs Uga Dumpis.

Uga Dumpis: Par vakcinēto mediķu regulāro testēšanu
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Dati par to, vai vakcinācija pret Covid-19 pārtrauc vīrusa transmisiju, vēl neesot pilnībā publicēti. Taču esot pietiekami daudz informācijas, kas par to liecina. Turklāt gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem mediķiem ir jāievēro vienādas epidemioloģiskās drošības prasības, stāstīja infektologs Uga Dumpis.

“Jāsaprot, ka tādai masu testēšanai jābūt arī kādam efektam. Salīdzinājumam varu pateikt, ka septembra beigās testēšanas laikā mēs identificējām 15 darbiniekus diena, tagad ir nulle. Un jāsaprot, ka nevar tērēt valsts naudu tādā hipotētiskā pieņēmumā, ka kāds varētu būt lipīgs. Mēs neesam mainījuši savu uzvedību - mēs lietojam visus individuālos aizsardzības līdzekļus, viss tieši tāpat kā pirms [vakcinācijas],” skaidroja Dumpis.

KONTEKSTS:

Aizvadītās nedēļas nogalē pirmie iedzīvotāji vecumā virs 70 gadiem sāka saņemt vakcinācijas pret Covid-19 uzaicinājumus īsziņās vai e-pasta formā. Vakcinēties uzaicinātie tiks nosūtīti uz trīs vietām – Bērnu slimnīcu, Stradiņa slimnīcu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu.

Bet laikā, kamēr desmitiem tūkstošu Latvijas senioru Covid-19 poti vēl pacietīgi gaidīja, 95 pie pirmās devas jau ir tikuši, negaidot kopējā rindā. Turklāt pie Covid-19 potēm izdevies tikt arī diviem operatīvo dienestu darbiniekiem, kādam izglītības iestādes darbiniekam un arī vienam cilvēkam “pēc paša vēlēšanās”.   

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.     

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti