Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Nevalstiskās organizācijas brīdina par sociālu katastrofu

Panorāma

Kodonjo atceras dzīvi slēgtajā zonā

Vienoto Covid-19 vakcīnu rindu var apiet

Vakcinācijas biroja veidotā rinda nestrādā: daži seniori pie vakcīnām tiks ātrāk

Kamēr desmitiem tūkstošu Latvijas senioru Covid-19 poti vēl pacietīgi gaida, 95 pie pirmās devas jau ir tikuši, negaidot kopējā rindā. Turklāt pie Covid-19 potēm izdevies tikt arī diviem operatīvo dienestu darbiniekiem, kādam izglītības iestādes darbiniekam un arī vienam cilvēkam “pēc paša vēlēšanās”.   

ĪSUMĀ:

 • Tūkstošiem senioru vēl gaida rindā pēc Covid-19 vakcīnas.
 • Taču daži jau pie tās tikuši, un dažiem jau izdevies tai pieteikties.
 • Bērnu slimnīcā bija iespējams pierakstīties uz poti jau pirmdien un otrdien.
 • Iespēju izvēlēties vakcīnu slimnīcā noliedza, tur ir tikai “AstraZeneca”.
 • Ja  “manavakcina.lv” vai pa telefonu pieteiktais saņems aicinājumu, varēs pateikt, ka jau ir potēts.
 • Tātad rindā pa priekšu var tikt, negaidot Vakcinācijas biroja uzaicinājumu.
 • Pensionāru federācijai ziņas par jau vakcinētiem senioriem ir pārsteigums.
 • Vakcinācijas birojā par iespēju pieteikties ātrāk esot informēti.
 • Birojs: Tie drīzāk esot izņēmuma gadījumi, drīz sāks uzrunāt tos, kas pirmie pieteicās.
 • NVD dati par vakcinētajām personām rada bažas par caurspīdīgumu un godīgumu.
 • Vakcinēti arī divi operatīvo dienestu darbinieki, kāds cilvēks “pēc paša vēlēšanās”. 
 • Šie cilvēki vakcinēti, lai nebūtu jālej ārā vakcīnas devas.
 • Ministrs: Pandēmijas apstākļos jāizlieto katra deva, šādas situācijas var būt.

Ar šādu ierakstu sociālajā vietnē “Twitter” piektdien, 19. februārī, dalījās Valsts prezidenta padomniece Ieva Ilvesa. Viņai izdevies pieteikt mammu Covid-19 vakcīnai uz nākamo pirmdienu, – pēc dažām dienām, turklāt varēšot pat izvēlēties, kādu vakcīnu potēt.

Ar līdzīgiem ierakstiem par iespēju pieteikt seniorus bez piepūles un ilgas rindā gaidīšanas “Twitter” rakstīja arī citi cilvēki.

LTV pārliecinājās, ka, sazvanot Bērnu slimnīcas zvanu centru, ir iespējams pieteikt vakcīnai seniorus, kuri sasnieguši vismaz 70 gadu vecumu. Pirmdien jau visi vakcinācijas laiki bija aizņemti, “otrdien ir palicis pats rīts, tas ir pats tuvākais”.

Iespēju izvēlēties vakcīnu gan tur noliedza, sakot, ka slimnīcā ir tikai “AstraZeneca” vakcīnām pieraksts, citu vakcīnu nav vairs.

Uz jautājumu, vai pieteikšanās vietnē “manavakcina.lv” vai pa tālruni 8989 netraucē pieteikties slimnīcā pa taisno, centrā norādīja: “Ja zvanīs no turienes, jūs jau varēsiet teikt, ka esat vakcinēti”.

Tātad rindā pa priekšu var tikt, negaidot Vakcinācijas projekta biroja komandas uzaicinājumu.

Un teiktais, ka ir vienota rinda, piesakoties portālā “manavakcīna.lv” vai pa tālruni 8989, realitātē nestrādā.

Arī Pensionāru federācijai ziņas par jau vakcinētiem senioriem ir pārsteigums. Jo biedri, kas iepriekš pieteikušies, vakcīnu vēl tikai gaida.

“Iespējams, cienījamam ministra kungam tad ir jāuzvaicā jaunajam birojam. Vismaz man nav zināms, ka vecumā 70+ kāds jau būtu saņēmis vakcīnu. Nezinu. Varbūt galvaspilsētā,” atzina Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Vakcinācijas projekta birojā par iespēju pieteikties vakcinācijai ātrāk, nekā pienākusi katra kārta, esot informēti.

Bet tie drīzāk esot izņēmuma gadījumi. Vakcīnu apjoms nav bezizmēra liels un to cilvēku, kas rindā pieteikušies vieni no pirmajiem, uzrunāšana drīzumā sākšoties.

“Mēs nākamnedēļ sākam senioru vakcinācijas procesu gan tiem, kas ir pieteikušies pie saviem ģimenes ārstiem, gan sarakstā, kas ir “www.manavakcīna.lv”. Arī šie iedzīvotāji saņems informāciju par vakcīnu procesu un par vietu, kur viņiem ir vakcinācijas process paredzēts. Un es varu arī garantēt, ka nav mērķis veidot kaut kādu mazo pieteikšanās rindu,” apgalvoja Vakcinācijas projekta biroja komunikācijas konsultante Agnese Strazda.

Dati par vakcinētajām personām rada bažas par caurspīdīgumu un godīgumu

Vēl bažas par vakcīnu potēšanas plānošanas grafiku un rindas caurspīdīgumu rodas, apskatot Nacionālā veselības dienesta datus.

Tie rāda, ka starp vakcinētajām personām ir arī divi operatīvo dienestu darbinieki, kāds cilvēks “pēc paša vēlēšanās” un arī viens izglītības iestādes darbinieks.

Par daļas pedagogu vakcināciju vienlaikus ar senioriem valdība lēma šonedēļ, bet šis izglītības iestādes darbinieks vakcinēts nedēļu ātrāk – 10. februārī. Un šis cilvēks devu saņēmis Valmieras veselības centrā.

Centra direktore notikušo apstiprināja, sakot, ka vakcinācija notikusi SOS Bērnu ciematā un viena deva palikusi pāri. Tad nācies izšķirties – vai liet to ārā, vai vakcinēt kādu citu.

“Dzīvē tas notiek tā. Tu esi uz vietas kaut kur. Šobrīd es esmu ceļā uz Valmieras pansionātu. Tu jautā ātrumā, prasi, vai nav tuvumā kāds apsargs, kas varbūt nav viņu darbinieks. Es tagad tā filozofiski stāstu, kāda situācija var veidoties dzīvē. Tu jautā, vai jums nav kāds zināms, kas ātri vēlētos šo vakcīnu saņemt,” skaidroja SIA “Valmieras veselības centrs” vadītāja Inese Zeitmane.

Viņa gan noliedza, ka vakcīnu saņēma “kurš pagadās”. “Nē, nevis, kurš pagadās, bet tu izvērtē prioritāro grupu,” viņa skaidroja.

Pandēmijas apstākļos esot pienākums izlietot katru devu, un šādas situācijas ministra ieskatā var veidoties.

“Mēs sen jau vairs neesam tai situācijā, kā izdarīt visu tā, lai pilnīgi visiem patīk. Nav iespējams! Diemžēl. Mums ir jāizlīkumo starp divām klintīm. Vienā pusē ir darīt visu nenormāli pareizi, nenormāli lēni, un mums nebūs vakcinācijas ātruma. Un mums būs zemē izlietas vakcīnas tāpēc, ka nav citu variantu, tāpēc, ka drīkst tikai sociālās aprūpes centram un ir vakars,” sacīja ministrs.

Tiesa, šādiem gadījumiem nevajadzētu būt daudz, jo tas nozīmētu, ka plānošana nestrādā, norādīja Pavļuts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt