Aizvadītajā nedēļā mazinājusies saslimstība ar gripu; par gandrīz 15% pieaudzis Covid-19 inficēto skaits

Iepriekšējā nedēļā, no 30. janvāra līdz 5. februārim, gripas vidējā intensitāte Latvijā turpināja samazināties, savukārt saslimstība ar Covid-19 palielinājās par gandrīz 15%, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija. 

Ar gripu joprojām visvairāk slimo bērni

Aizvadītajā nedēļā kopā reģistrēti 375,0 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (iepriekš – 429,4). Pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtos augšējo elpceļu infekciju gadījumos – 1544 pacienti jeb vidēji 2046,1 uz 100 000 iedzīvotājiem (iepriekš – 1515 pacienti uz 100 000 iedzīvotājiem).

Ģimenes ārstu praksēs pagājušajā nedēļā tika reģistrēti 283 klīniskie gripas gadījumi, visbiežāk saslimstība novērota Daugavpilī, Rīgā, Jēkabpilī, Ventspilī.

Augstāka saslimstība ar gripu reģistrēta bērniem vecuma grupā 5–14 gadi.

No monitoringā iesaistītām stacionārām ārstniecības iestādēm tika ziņots par 73 hospitalizētiem pacientiem ar gripu, visbiežāk vecuma grupā 15–64 gadi.

Nedēļas laikā par gandrīz 15% palielinājies Covid-19 gadījumu skaits

Pagājušās nedēļas laikā Latvijā Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 14,9%, salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu. Laboratoriski tika apstiprināti 177 Covid-19 gadījumi. Arī par 22,7% pieaudzis veikto testu skaits, nedaudz pieaudzis arī stacionēto pacientu skaits.

SPKC informēja par Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) novērtējumu. Ievērojot situāciju citās valstīs un līdzšinējo pieredzi,

tiek prognozēts, ka tuvākā viena līdz divu mēnešu laikā SARS-CoV-2 omikrona XBB.1.5 paveids var izraisīt būtisku Covid-19 gadījumu skaita pieaugumu.

Inficējoties neaizsargātām riska grupas personām, pieaug stacionēto Covid-19 pacientu skaits un letālo gadījumu skaits. ECDC norāda uz to, ka četru nedēļu laikā ES/EEZ valstīs vislielākais no Covid-19 mirušo skaits reģistrēts vecuma grupā 65–79 gadi (27%) un 80+ gadi (63%).

ECDC informē, ka ar SARS-CoV-2 Omikrona XBB.1.5 paveida izplatīšanos saistītais kopējais riska līmenis ir vidējs līdz augstam personām, kas pieder riska grupām. Riska grupā ir personas vecumā no 65 gadiem, cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu, cilvēki ar blakusslimībām. Saslimšana un tās smagums ir atkarīgs arī no personu vakcinācijas statusa: nesen vakcinētām riska grupas personām riska līmenis ir novērtēts kā vidējs, savukārt riska grupas personām, kas nav vakcinētas vai nebija veikušas sezonālo balstvakcināciju, riska līmenis novērtēts kā augsts.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū bija vērojams saslimstības pieaugums, bet oktobra vidū saslimstība atkal samazinājās.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis norādīja, ka šoziem, visticamāk, gaidāms trešais Covid-19 saslimstības vilnis.

Tikmēr 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Pieaugot augšējo elpceļu saslimšanām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests uz brīdi pārgāja uz darbu ārkārtas situācijas režīmā, bet pēc trim nedēļām no tā atteicās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti