Melu detektors: Vai Daugavpils mērs Igors Prelatovs saka patiesību par sejas masku bīstamību bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Valdība nolēmusi, ka skolās pastāvīgi jāvalkā sejas maskas, taču, radot iespaidu par rūpēm par bērniem, tiks nodarīts kaitējums viņu veselībai, paziņojis Daugavpils mērs Igors Prelatovs ("Mūsu partija"). Šādam viedoklim kategoriski nepiekrīt Bērnu klīniskās slimnīcas speciālisti. Valsts otrās lielākās pilsētas mērs, LSM.lv paskaidrojot savus izteikumus par masku kaitīgumu bērniem, sniedza vēl vairākus nopietnus iemeslus pārbaudei ar "Melu detektoru".

CITĀTS:

"Klusēt tagad nozīmē samierināties ar to, ka valdība, radot iespaidu, ka rūpējas par mūsu bērniem, kaitēs viņu veselībai. Katrs no mums atbilstoši noteikumiem katru dienu izmanto masku sabiedriskajās vietās. Un katrs no mums zina, cik grūti ir, kad [maska] sedz muti un degunu pat neilgu laiku. Ar to ir grūti tikt galā pieaugušajiem, tad ko gan lai saka par bērniem?... No visiem iespējamajiem risinājumu variantiem ietērpt bērnus maskās, kad jau ir noteikts, ka jābūt trim kvadrātmetriem uz vienu bērnu, šis ir pats absurdākais risinājums! Tāpēc es kā divu bērnu tēvs esmu PRET!" (2. decembrī, grani.lv)

Par to, ka masku valkāšana bērniem ir ne tikai droša, bet arī nepieciešama, nesen detalizēti pastāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti. "Melu detektors" uzskatīja par nepieciešamu uzdot papildu jautājumus – ņemot vērā, ka bērni ir bērni. Vai tas ir tik droši, ja bērni var neievērot higiēnas noteikumus un valkāt vienu masku vairākas dienas, turklāt uzliekot to te ar vienu, te ar otru pusi? Un kā tad ar mikrobiem?

"Protams, bērni jāmāca valkāt maskas pareizi – tāpat kā mēs viņiem mācām vispārējo higiēnu.

Tā pilnīgi noteikti ir vecāku atbildība. Citādi atbilstoši tādai loģikai var teikt, ka bērniem ir arī kaitīgi tīrīt zobus, jo zobu suku var iebāzt nezin kur, un tur var būt mikrobi," "Detektoram" teica bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe. "Maskas bērniem liek valkāt ne tāpēc, ka kādam nav ko darīt. Tas ir lēmums, kuru mēs, bērnu slimnīcas ārsti, viennozīmīgi atbalstām.

Ja maska vairs nav tīra, bet to joprojām valkā, protams, līdz galam veselīgi tas nav. Visam, ko mēs piespiežam pie sejas, jābūt tīram, Bet teikt, ka tas ir ļoti bīstami un apdraud dzīvību, arī ir pārspīlēti. Mana paaudze izauga ar kabatlakatiņiem, un tos, piedodiet, arī kāds varēja lietot nedēļu bez mazgāšanas. Šodien mēs lietojam vienreizējās papīra salvetes. Bet vai gan mēs esam dzirdējuši par gadījumiem, kad kāds bērns būtu nokļuvis slimnīcā netīra kabatlakatiņa dēļ?

Viss jādara pareizi! Vecākiem jānopērk bērniem auduma maskas, vairākas, kurām uzreiz redzams, kur ir iekšpuse, bet kur – ārpuse. Jāparāda tas bērnam.

Jāpaskaidro, ka "mana maska ir tikai mana maska", tāpat kā zobu suka – citiem dot to nedrīkst. Jāpaskaidro, ka, ja kādu laiku esi masku valkājis un tā kļuvusi mitra, ieliec to nevis vienkārši kabatā, bet plastmasas maisiņā, un mājās atdod vecākiem, lai izmazgā. 

Pieņemsim, ka mazs bērns atrodas skolā no astoņiem rītā līdz trijiem vai četriem pēcpusdienā. Šajā laikā būtu pareizi nomainīt divas maskas. Ja maska visu laiku ir uz sejas, tā tiek pieelpota un kļūst mitra. Tad tā vairs tik labi neaizsargā, un kādam var būt subjektīva sajūta, ka kļuvis grūtāk elpot. Tad ir pareizi to nomainīt pret otru masku. Es teiktu, ka lielā kolektīvā tas jādara organizēti – piemēram, pulksten 12 visi mainām maskas un līdz nodarbību beigām valkājam otru masku. Mājās abas maskas mazgājam karstā ūdenī, var ar rokām, var ar šķidro mazgāšanas līdzekli. Jāizžāvē, ideālā gadījumā – jāizgludina ar gludekli. No rīta atkal jāņem līdzi uz skolu. Piekrītu – par visiem šiem higiēnas apstākļiem tiek runāts maz, un priecājos, ka jūs šos jautājumus uzdodat, lai cilvēki būtu labāk informēti.

Skolā tas arī jāizskaidro, vajadzīgi noteikumi, organizēts process – no rīta ieejam skolā maskā un līdzi ir otra, un uzreiz pie ieejas to parādām. Dienas vidū visi mainām [masku]. Es tagad improvizēju.

Tā ir jaunā realitāte, pie tās jāpierod.

Un tā ir pieaugušo atbildība – pārliecināties, ka bērnam ir maskas un ka tās ir tīras. Jo, ja mamma masku neizmazgās, protams, mazs bērns nākamajā dienā staigās netīrā. Taču šīs nolaidības dēļ viņš tomēr nesaslims ar pneimoniju, nenomirs no sepses. Bērniem tomēr dabīgā imunitāte ir diezgan stipra.

Tagad mēs daudzus jautājumus saprotam labāk, nekā pavasarī. Amerikā, Eiropā, kur maskas aktīvi valkā jau pusgadu, pat cilvēkiem ar virkni hronisku slimību netiek norādīts, ka viņiem nav ieteicams valkāt maskas, jo tas būtu kaitīgi. Tomēr cilvēki, kas nav saistīti ar medicīnu un dzenas pēc lētas popularitātes, izplata baumas, kuras nav balstītas zinātniskos pētījumos. Par to, ka maskā jūs saelposieties ogļskābo gāzi, ka jums trūks skābekļa. Tās ir pilnīgas muļķības!

Par baktērijām - protams, ja pastāvīgi, dienu no dienas, nedēļu, valkā vienu un to pašu masku, tas nav labi. Protams, tur būs kaut kādas baktērijas. Tomēr nomirt no tā vesels cilvēks nevar.

Mēs tieši tagad strādājam pie materiāliem, video un infografikas, par to, kā pareizi [lietot masku]. Ceru, arī vecāki to paskaidros, kā arī skolotāji skolās. Tas ir kā ar atstarotājiem – pirms divdesmit gadiem neviens nezināja, kas tie tādi, bet tagad visi saprot, ka diennakts tumšajā laikā tie jānēsā, lai glābtu savu dzīvību. Tāpat arī šajā gadījumā – jebkurš bērns, kurš pareizi valkā masku, iespējams, izglābs savu vecmāmiņu no priekšlaicīgas nāves."

Ko atbildēja Igors Prelatovs

Tipiskā renovētā skolā ir problēmas ar ventilāciju, tādēļ gaiss jau tā kļūst smacīgs, bet, lietojot maskas, skābekļa iekļūšana bērnu organismā būs vēl vairāk ierobežota, LSM.lv teica Daugavpils mērs. Viņš nevarēja minēt savu viedokli apstiprinošus pētījumus, paziņojot, ka tā ir "tehniska loģika". Turklāt, Rus.lsm.lv paskaidrojot savus izteikumus par gaisa trūkumu, Prelatovs nosauca vēl divus sociālajos tīklos populārus viltus informācijas paraugus.

"Es kā tehnisks cilvēks ierosinu ārstiem veikt izmēģinājumu – jebkurā klasē mācību stundas beigās izmērīt skābekļa līmeni. Modelēt situāciju, kad bērns elpo ar masku un kad bez… Es domāju lūk, par ko – jūs taču droši vien izmantojat automobili vai elektroierīces, kurās ir ventilatori. Ja ierobežo gaisa piekļuvi, automašīna vai tas pats dators pārkarst un ilgtermiņa perspektīvā sabojājas. Šajā gadījumā ir tas pats. Es izlasīju jūsu norādīto publikāciju, kurā ārsti raksta, ka viņi paši, ķirurgi, arī izmanto maskas, taču tas ir īslaicīgi. Bet ilglaicīgi? Kā bija ar maskām – galu galā valsts to vietā iepirka "tualetes papīru", prasībām neatbilstošas maskas. Galvenais, lai tāpat nebūtu ar vakcīnu, lai jums tās vietā neatsūtītu ūdeni no tualetes skalojamās kastes. Kuru tagad tie paši mediķi atsakās izmantot, un par to jau arī runā, un ka tas būs piespiedu kārtā.

Tas pats par izmēģinājumiem – tie taču netika ar bērniem veikti gadiem, lai atklātu patoloģiju tiem bērniem, kuri valkāja masku."

Par pavasarī notikušo iepirkumu, kurā tika iegādāti individuālās aizsardzības līdzekļi, kas vēlāk izrādījās neatbilstoši prasībām, plašsaziņas līdzekļi vēstījuši daudz. No kurienes radusies informācija par piespiedu vakcināciju un par mediķu atteikšanos izmantot vakcīnu, Daugavpils mērs precīzi pateikt nevarēja, esot "izlasījis "Facebook"".

Igors Prelatovs par piespiedu vakcināciju: "Tā ir publiska informācija, to saka ar medicīnu saistīti cilvēki. Viņi izskata jautājumu, lai tomēr dažādās sfērās dažiem strādājošajiem vakcinācija būtu piespiedu kārtā – veselības aizsardzības, slimnīcu darbiniekiem, un tā tālāk. Iespējams, tie var būt skolotāji. Tas tika rakstīts arī par valsts dienestiem – glābšanas, policiju, kuriem vienkārši atbilstoši viņu profesijas veidam noteiks par pienākumu vakcinēties.

Diemžēl nevarēšu nosaukt avotu, tas "Facebook" lentē parādās."

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs LSM.lv nesen teica, ka teorētiski neizslēdz, ka nākotnē vakcinācija pret Covid-19 varētu būt obligāta – bet ne piespiedu! – tiem, kas strādā atsevišķās profesijās, līdzīgi tam, kā tagad medicīnas darbiniekiem jābūt vakcinētiem pret B hepatītu, taču šādi pasākumi valdības līmenī nav tikuši plānoti. Baumas par to, ka it kā piespiedu kārtā tikšot vakcinēti policisti, jau noliegtas.

Par mediķiem, kuri atsakās "izmantot vakcīnu": "Arī "Facebook" lentē bija.

Tagad tie portāli tur saviesušies, kur tieši izlasīju, nevaru pateikt."

Vakcinācija vēl nav sākusies praktiski nekur, izņemot Lielbritāniju (un ar pašu izstrādātiem preparātiem – Krievijā un Ķīnā). Tāpēc atteikties izmantot to, kas vēl netiek lietots, nav iespējams – "Melu detektors" pasaules plašsaziņas līdzekļos neatrada, ka šāda atteikšanās būtu pieminēta. Savukārt Latvijā vadošie speciālisti uzskata riskus par sabalansētiem un aicina vakcinēties, tiklīdz radīsies šāda iespēja.

Pēc tam, kad Daugavpils mērs bija LSM.lv sniedzis iepriekš minētos paskaidrojumus, viņš uzskatīja par nepieciešamu piezvanīt vēlreiz, lai papildinātu savu viedokli. Šos viņa izteikumus "Detektors" citē praktiski vārds vārdā:

"Manuprāt, ideāla shēma valdībai būtu ieviest ierobežojumus atbilstoši kuriem masku valkāšana un vakcinācija būs, iespējams, obligātas. Lai veiktu iepirkumu, tā teikt, savējiem, "Tualetes papīru" masku vietā valdība jau ir iepirkusi.

Vakcīnu vietā, pieņemsim, tiks iepirkts nanoūdens vai jau mans norādītais epitets. Lai bērnus nodrošinātu ar maskām, valdība iepirks vēl maskas

– tā vietā, lai slimnīcās aprīkotu vietas slimniekiem un izmaksātu mediķiem sen apsolītās algas."

Par piemaksām mediķiem saistībā ar Covid-19 LSM.lv jau ziņoja, tāpat kā par algu palielināšanu, kas paredzēta nākamā gada budžetā. Stāvoklis slimnīcās patiešām ir ļoti smags, tomēr papildu vietas Covid-19 slimniekiem tiek radītas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti