Panorāma

Politoloģe: nav normāli ministriem kritizēt valdības lēmumus pēc sēdēm

Panorāma

Lietuvā – jauni Covid-19 ierobežojumi

Veselības aprūpei draud ārkārtas situācija, brīdina VM

Papildu gultasvietu izveidei un mediķu piemaksām piešķir 40 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Lai nodrošinātu Covid-19 pacientu ārstēšanu slimnīcās, valdība otrdien, 8. decembrī, lēma piešķirt papildu astoņus miljonus eiro, lai izveidotu jaunas gultasvietas Covid-19 pacientiem, pārprofilētu jau slimnīcās esošās gultas, kā arī nodrošinātu papildu nepieciešamo aprīkojumu. Tāpat valdība piešķīra 32  miljonus eiro piemaksām – līdz 100% apmērā no mēnešalgas – tiem mediķiem, kas iesaistīti Covid-19 ierobežošanā.

ĪSUMĀ:

  • VM prognozē, ka tuvākajā laikā būtiski pieaugs stacionēto Covid-19 slimnieku skaits.
  • Ministrijā izskata iespēju izsludināt ārkārtas situāciju veselības aprūpes jomā.
  • Prezentē Covid-19 ierobežošanas stratēģiju; veselības aprūpei paredz 254 miljonus eiro.
  • 8 miljonus eiro piešķir papildu gultasvietu izveidei un nodrošinājumam.
  • Kopumā 52 gultasvietas plānots izveidot no jauna, bet pielāgos un papildus aprīkos 695.
  • Covid-19 ierobežošanā iesaistītajiem palielinās piemaksas līdz 100% no mēnešalgas.
  • Piemaksas pagaidām plānotas par novembri un decembri; tām paredz ap 32 miljonus eiro.

Vērtē iespēju izsludināt ārkārtas situāciju veselības aprūpē

Veselības ministrija (VM) informēja, ka šobrīd pacienti ar pamatdiagnozi "Covid-19" tiek stacionēti 10 slimnīcās, tostarp trīs klīniskajās universitātes slimnīcās un septiņās reģionālajās slimnīcās jeb V un IV līmeņa slimnīcās. Šajās slimnīcās pieejamie resursi tiek regulāri uzraudzīti un nepieciešamības gadījumā iespēju robežās tiek izvērstas papildus gultas Covid-19 pacientu ārstēšanai.

Kopumā uz šā gada 8. decembri no 796 jau pieejamām gultām Covid-19 pacientu ārstēšanai aizņemtas bija 581,  kas ir 73%.  Vienlaikus daļa Covid-19 pacientu atrodas arī citās specializētajās ārstniecības iestādēs, piemēram, psihoneiroloģiskajās slimnīcās. Tāpat slimnīcas turpina gultasvietu pārprofilēšanu. Kopumā hospitalizēto skaits sasniedzis vēl nebijušu skaitli 709, kas nozīmē, ka patlaban brīvo gultasvietu skaits piepildās ļoti strauji.

"Pašlaik jau sešās slimnīcās ir traucēta pacientu uzņemšana. Noteikta profila pacientu uzņemšana, kas, protams, rada lielu slodzi dienestam, jo mums ir ļoti sarežģīta pacientu loģistika jāveic," atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

Trūkst arī cilvēkresursu, ārsti slimo. Turpinoties šādām tendencēm, var nākties pieņemt lēmumus, kas veselības aprūpes pieejamību ierobežos vēl vairāk.

"Mēs arī izskatām šo jautājumu, ka, iespējams, es nesaku 100%, mums ļoti pašiem to negribētos, sludināt ārkārtas situāciju veselības aprūpes jomā.

Nevis valstī, bet mūsu veselības aprūpes jomā tieši tāpēc, ka mums pietrūkst ārstniecības personu, kas strādā," atzina VM Veselības aprūpes departamenta direktore Antra Valdmane.

VM atzīmēja, ka prognozes liecina – tuvākajā laikā būtiski pieaugs stacionēto pacientu skaits ar Covid-19, jo iepriekšējās nedēļās ir palielinājies saslimušo cilvēku skaits. Vidēji 15–20% procenti no saslimušajiem ar Covid-19 infekciju tiek stacionēti aptuveni septiņas dienas pēc slimības sākuma.

VM epidemioloģiskās prognozes liecina, ka šobrīd ir nepieciešams veikt papildu pasākumus, lai nodrošinātu Covid-19 pacientu veselības aprūpi, tai skaitā izvērstu papildu gultas Covid-19 pacientu ārstēšanai un nodrošinātu slimnīcas ar nepieciešamajām medicīniskajām iekārtām un medicīniskajām ierīcēm Covid-19 pacientu ārstēšanai. Tāpat nepieciešami resursi, lai slimnīcās veiktu pasākumus infekcijas ierobežošanai, norādīja VM.

Piešķir papildu naudu gultasvietām Covid-19 slimniekiem

Lai vīrusa izplatību ierobežotu, otrdien valdībā prezentēta jauna Covid-19 ierobežošanas stratēģija, kas paredz stiprināt veselības aprūpi, tai piešķirot papildu 254 miljonus eiro. Lielākā naudas summa – gandrīz 66 miljoni eiro – paredzēta laboratoriju un testēšanas stiprināšanai, nepilni 53 miljoni – individuālo aizsardzības līdzekļu iegādei, tāpat papildu līdzekļi būs arī veselības aprūpes pieejamības saglabāšanai.

"Katrs cilvēks, kas iet bojā, kādam ir tēvs vai māte, vecaistēvs vai vecāmāte, brālis vai māsa, darba kolēģis vai draugs, radinieks, kaimiņš. Katra cilvēka dzīvības [zaudēšana] mūsu valstī ir traģēdija. Mums ir kopīgiem spēkiem jāstrādā, lai šīs traģēdijas nenotiktu," sacīja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Valdība sēdē otrdien nolēma astoņus miljonus eiro piešķirt 52 jaunu gultasvietu izveidei, bet pielāgos un papildus aprīkos 695. 150 000 eiro piešķirti Covid-19 slimnieku nodaļas izveidei Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības slimnīcā Balvos. Tas būs nozīmīgs atbalsts reģiona iedzīvotājiem, kurus nebūs jāved uz slimnīcām citās pašvaldībās, bet valstij kopumā ieguvums nav būtisks, atzina veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

"Diemžēl Balvu un Gulbenes devums ar pirmajā kārtā 15 gultām pilnīgi noteikti nekādā veidā nevarēs ietekmēt ārkārtas situācijas sludināšanu nozarē.

Tas nekādā veidā nenokops lielo pārslodzi, kādā strādā lielo reģionālo slimnīcu, gan arī universitāšu slimnīcu kolēģi," sacīja veselības ministre.

Par to, vai veselības nozarē sludināt ārkārtas stāvokli, varētu lemt ceturtdien atkarībā no tā, kāda būs Covid-19 jaunākā statistika. Bet ko tas nozīmētu?

"Visa plānveida palīdzība principā tiks pārtraukta tad, kad Covid-19 pacientu gultu noslogojums būs lielāks par 90% un nebūs iespējams vairs pārprofilēt gultas," sacīja VM Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka. 

"Ir jābūt gataviem, ka, pēc virusologu un epidemiologu prognozēm, visā Eiropā vīruss vēl pirms tādas masveida vakcinēšanās janvārī un februārī varētu būt īpaši negants,"

brīdināja ministre.

Jaunajā stratēģijā lielas cerības liktas uz vakcināciju. Vakcīnu iepirkumiem paredzēts atvēlēt vairāk nekā 13 miljonus eiro, bet pašai vakcinācijai vēl 15 miljonus, nodrošinot vakcīnu pieejamību un paredzot izbraukumu vakcinācijas pakalpojumus.

Paredz papildu finansējumu piemaksām līdz 100% no algas 

Valdība atbalstīja arī VM priekšlikumu Covid-19 ārstniecībā un ierobežošanā iesaistītajiem mediķiem un citiem darbiniekiem palielināt piemaksas līdz 100% no mēnešalgas. 

VM iepriekš skaidroja, ka līdz ar Covid-19 straujo izplatību novembrī būtiski pieauga Covid-19 pacientu skaits slimnīcās. Papildu slodzi uz ārstniecības iestādēm rada arī lielais saslimušo vai pašizolācijā esošo mediķu skaits. Tādējādi vairāk nekā iepriekš aktualizējas cilvēkresursu trūkums veselības aprūpes nozarē, kā arī ārstniecības personu izdegšana.

Lai motivētu ārstniecības personas šajos apstākļos un piesaistītu papildu medicīnas personālu, paredzēts noteikt piemaksu 100% apmērā no mēnešalgas:

  • valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēs strādājošajiem mediķiem un nodarbinātajiem, kuri iesaistīti Covid-19 pacientu ārstniecībā un aprūpē, uzņemšanas nodaļu darbiniekiem;
  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem;
  • ģimenes ārstiem un ārsta praksēs nodarbinātajiem ārstu palīgiem un māsām;
  • Slimību profilakses un kontroles centra ierēdņiem un darbiniekiem.

Veselības ministre atzina, ka piemaksas līdz 100% no mēnešalgas mediķiem pagaidām paredzētas par darbu novembrī un decembrī, un tām plānoti līdz 32 miljoni eiro.

"Precīzu cilvēku skaitu, kuriem šīs piemaksas tiks piemērotas, varēs pateikt pēc mēneša atskaišu saņemšanas. (..) Tā saistība ir ļoti tieša – jo vairāk ir Covid-19 pacientu, jo uz vairāk mediķiem šīs piemaksas attiecas," teica ministre.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā atkārtoti noteikta ārkārtējā situācija, kas būs spēkā līdz 2021. gada 11. janvārim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu. Prognozējot Covid-19 stacionēto pacientu skaita pieaugumu, valdība otrdien, 1. decembrī, nolēma arī uz laiku visās slimnīcās ierobežot plānveida pakalpojumus stacionārā un dienas stacionārā.

Veselības ministre preses konferencē pirms nedēļas uzsvēra, ka slimnīcu iespējas uzņemt Covid-19 slimniekus, neierobežojot plānveida pakalpojumus, ir izsmeltas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti