Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Izglītības nozarē pieaug spriedze

Panorāma

Cerētā Covid-19 testēšanas jauda – vēl nesasniedzama

Miljons iepirkto respiratoru izbrāķēti

Pavasarī valsts iestādēm iepirktie aptuveni miljons respiratoru nav atbilstoši prasībām

Starptautiskā laboratorijā Polijā secināts, ka pavasarī Latvijas iestādēm iepirktie aptuveni miljons respiratoru nav atbilstoši noteiktajām prasībām, informēja Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļā. Respiratoru paraugi testēti sertificētā laboratorijā Polijā

Nederīgos respiratorus par aptuveni 2,9 miljoniem eiro piegādāja Latvijā reģistrētā SIA “Titled”. Laboratorijā secināts, ka respiratoriem ir pārāk zema filtrācijas efektivitāte, norādīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. Ministrija plāno uzņēmumam prasīt vai nu piegādāt prasībām atbilstīgu preci, vai atmaksāt naudu. Izmeklēšana par valsts amatpersonu atbildību, Garisona ieskatā, nav vajadzīga.

"Mēs nevaram vērtēt šo situāciju, kas bija aprīlī, raugoties no normālas situācijas. Tādēļ tas bija ārkārtas iepirkums. [..] Ja jau būtu normāla situācija, mēs nekad nebūtu pieņēmuši šo kravu. Tādēļ mēs gājām uz valdību, prasot vadlīnijas, ko tajā situācijā aprīlī [darīt], kad starptautiskajos tirgos valdīja deficīts. Nebija jau [aizsarglīdzekļu], ko izsniegt, un tādēļ valdība piekrita šīs kravas pieņemšanai," stāstīja ministrijas pārstāvis.

Garisons norādīja, ka vēl nav izlietoti aptuveni 200 000 respiratoru jeb piektā daļa no izbrāķētās kravas. Viņš pastāstīja, ka sertificētas laboratorijas atzinumu agrāk nav bijis iespējams iegūt, jo tā bijusi noslogota. Par vēl trim respiratoru kravām, kuras piegādājuši citi uzņēmumi, ministrija atzinumus vēl gaida.

Šos Rīgā, Jelgavas ielā 36, reģistrētā uzņēmuma "Titled" respiratorus aizsardzības resors saņēma pavasarī. "Firmas.lv" informācija liecina, ka "Titled" īpašnieks ir Nauris Grosu. Pērn uzņēmums apgrozīja 624 760 eiro un strādāja ar 34 393 eiro peļņu.

Otrdien, 3. novembrī, valdības sēdes slēgtajā daļā ticis skatīts AM informatīvais ziņojums par centralizēti iepirkto individuālo aizsardzības līdzekļu kvalitātes testēšanas rezultātiem.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) sniegto informāciju Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) 9. aprīlī noslēdza divus līgumus ar SIA "Titled" par respiratoru (KN95) iegādi. Respiratori KN95 ir pielīdzināmi FFP2 respiratoru aizsardzības pakāpei.

Ņemot vērā aprīlī pastāvošo individuālo aizsardzības līdzekļu deficītu un problēmas ar to testēšanu, respiratoru testi tika veikti Igaunijā neakreditētā laboratorijā.

Vienlaikus ministrija informēja Ministru kabinetu par problēmām ar respiratoru kravas pieņemšanu, jo nebija iespējas veikt kvalitātes pārbaudi akreditētās laboratorijās Eiropā to pārslodzes dēļ.

Tomēr, reaģējot uz tajā brīdī pastāvošo individuālās aizsardzības līdzekļu trūkumu valstī, Ministru kabinets nolēma atļaut AM pieņemt kravu, pamatojoties uz vietējiem un Igaunijas laboratorijas testiem. Papildus tam valdība deleģēja AM nosūtīt respiratoru paraugus sertificētai laboratorijai.

VAMOIC nosūtīja abu līgumu ietvaros saņemto respiratoru paraugus testēšanai uz akreditētu laboratoriju "Central Institute for Labour Protection – National Research Institute", kas atrodas Polijā. Ņemot vērā laboratoriju noslodzi visā Eiropā, pārbaužu rezultāti tika saņemti 28. oktobrī.

Testos secināts, ka pirmās kravas respiratori atbilst lielākajai daļai kvalitātes prasību FFP2 aizsardzības pakāpei, izņemot divos no desmit paraugiem konstatēta nedaudz pārsniegta gaisa noplūde. Minētā neatbilstība ir ar zemu risku, tādēļ respiratori ir izmantojami.

Savukārt otrajā kravā piegādātie respiratori nav atbilstoši noteiktajām prasībām. Ministrijā patlaban nekomentē, kādām prasībām respiratori nav atbilstoši.

Pirmā līguma ietvaros par 145 000 eiro tika piegādāti 50 000 respiratoru, bet otrajā kravā par 2 898 666 eiro tika saņemti aptuveni 999 500 respiratoru.

Ņemot vērā šos rezultātus, VAMOIC veic inventarizāciju, lai noskaidrotu, cik daudz respiratoru no otrās "Titled" kravas ir palikuši noliktavās. Tāpat tiek veikta juridiskā analīze, lai uzņēmumam piemērotu soda sankcijas par piegādes līgumā noteikto kvalitātes kritēriju neizpildīšanu, kā arī pieprasītu minēto respiratoru aizstāšanu ar atbilstošas kvalitātes preci.

AM norāda, ka pašlaik ir izveidota individuālo aizsardzības līdzekļu rezerve. Līdz ar to nav tādas situācijas kā pavasarī, kad nebija laika gaidīt testu rezultātus un aizsarglīdzekļi bija jāizdala lietotājiem.

Lai līdzīgas situācijas neatkārtotos nākotnē, ministrija jautājuma risināšanu par akreditētas laboratorijas izveidošanu Latvijā aktualizēs valdībā.

"Titled" īpašnieks aģentūrai LETA sacīja, ka uzņēmums vēl nav saņēmis oficiālu vēstuli par respiratoru neatbilstību, tāpēc neko daudz nevarēšot komentēt. 

Tāpat Grosu nevarēja pateikt, kā uzņēmums rīkosies, ja tiks piemērotas soda sankcijas, vai arī pieprasīts piegādātos respiratorus aizstāt ar atbilstošiem. 

Savukārt vaicāts, vai pavasarī, piegādājot respiratorus, bija pārliecība par to atbilstību prasībām, Grosu atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka ārkārtējās situācijas laikā nācās paļauties uz piegādātāja iesniegtajiem dokumentiem, kā arī laboratorijas slēdzienu.

"Papildus filtrācijas pārbaudei vēl nosūtījām respiratorus uz laboratoriju Igaunijā, jo Latvijā šādas pārbaudes veikt nav iespējamas. Saņēmām apliecinājumu, ka viss atbilst prasībām. Tagad jāsaprot, kāda būs AM un VAMOIC nostāja, tad arī lemsim, kā rīkoties. Pagaidām ir pārāk maz informācijas," sacīja Grosu.  

KONTEKSTS:

Saskaņā ar Ministru kabineta 12. marta rīkojumu VAMOIC sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem pārņēma individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu valsts rezervju pārvaldīšanu un nepieciešamo centralizēto valsts iepirkumu organizēšanu.

Covid-19 pasaules mēroga pandēmija dažu mēnešu laikā burtiski "pārkarsēja" individuālās aizsardzības līdzekļu tirgu. Augstā pieprasījuma dēļ apgrūtināta kļuva ne tikai to ražošana, bet arī piegādes.

Kaut arī AM, pārņemot iepirkumus, akūtāko aizsargmateriālu trūkumu izdevies mazināt, sejas masku un respiratoru piegādes aizvien nav uzskatāmas par simtprocentīgi drošām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt