Sācies vienpusējs pamiers militārajā konfliktā Jemenā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saūda Arābijas vadītā koalīcija šodien uzsāka vienpusēju pamieru militārajā konfliktā ar šiītu nemierniekiem Jemenā. Piecus gadus ilgušais karš ir pilnībā nopostījis Jemenu un radījis nepanesamas ciešanas valsts iedzīvotājiem. Taču pagaidām ir grūti prognozēt, vai pamiers noturēsies un pavērs iespēju karojošo pušu sarunām par pastāvīgu mieru.

Sācies vienpusējs pamiers militārajā konfliktā Jemenā
00:00 / 03:31
Lejuplādēt

Persijas līča valsts Jemena par kara lauku citām reģiona valstīm kļuva 2015. gadā. Tas notika pēc tam, kad šiītu nemiernieki hutieši sagrāba valsts rietumdaļu un piespieda prezidentu Abdrabuhu Mansūru Hadi doties trimdā. Bažījoties par savas nīstākās ienaidnieces Irānas atbalstīto hutiešu nostiprināšanos kaimiņvalstī, Saūda Arābija kopā ar vēl astoņām arābu valstīm uzsāka aviācijas triecienus nemiernieku pozīcijām, lai palīdzētu Jemenas valdībai. Kara sākumā Saūda Arābijas amatpersonas prognozēja, ka tas turpināsies vien dažas nedēļas.

Tomēr tas izvērtās par ilgstošu konfliktu, kas ir laupījis dzīvību vairāk nekā 100 tūkstošiem cilvēku. Abas karojošās puses ir apsūdzētas smagos pārkāpumos, kurus var uzskatīt par kara noziegumiem. Karadarbība un Saūda Arābijas īstenotā ekonomiskā blokāde Jemenā ir izraisījusi mūsdienu ļaunāko humanitāro krīzi. ANO lēš, ka 24 miljoniem jeb 80% valsts iedzīvotāju ir nepieciešama humānā palīdzība, bet gandrīz 10 miljoni jemeniešu esot tuvu badam. Situāciju pasliktina arī holēras epidēmija.

Saūda Arābijas vadītā koalīcija aizvadītajā naktī paziņoja, ka no šodienas tā vismaz divas nedēļas ievēros pamieru, lai pasargātu Jemenu no Covid-19 pandēmijas. Līdz šim Jemenā nav apstiprināts neviens vīrusa inficētais, bet eksperti brīdina, ka tad, kad tas sasniegs valsti, sekas būs katastrofālas.

Koalīcijas pārstāvji arī pauda cerību, ka pamiers radīs labvēlīgus apstākļus, lai ANO varētu sarīkot jaunas miera sarunas starp karojošajām pusēm. Pēdējo reizi šādas sarunas notika 2018. gada beigās Zviedrijā, kur karadarbībā iesaistītie vienojās par pamieru Jemenas ostas pilsētā Hudeidā.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs un viņa īpašais sūtnis Jemenā Mārtins Grifits apsveica koalīcijas iniciatīvu. Viņi aicināja Jemenas valdību un hutiešu nemierniekus pārtraukt karadarbību, lai izbeigtu iedzīvotāju ciešanas.

Gutērrešs pirms divām nedēļām aicināja uz globālu pamieru, lai visus spēkus novirzītu cīņai pret Covid-19. “Neaizmirsīsim, ka kara plosītās valstīs veselības aprūpes sistēmas ir sagrautas. Veselības aprūpes profesionāļi kļūst par karojošo pušu mērķi. Bēgļi un citas pārvietotās personas ir divtik neaizsargātas. Vīrusa nesavaldāmība ilustrē kara neprātu. Tāpēc es aicinu nekavējoties izsludināt pamieru visā pasaulē. Mans vēstījums karojošām pusēm ir šāds: pārstājiet karot. Pārvariet savstarpējo neuzticēšanos un naidu. Apklusiniet šaujamos un artilēriju, izbeidziet uzlidojumus. Tas ir izšķiroši, lai izveidotu humānās palīdzības koridorus, lai atvērtu logus diplomātijai, lai ļautu iekļūt cerībai vietās, kuras ir visneaizsargātākās pret Covid-19. Izbeidziet kara sērgu un apkarojiet vīrusu, kas izposta mūsu pasauli,” paziņoja ANO vadītājs.

Hutiešu nemiernieki koalīcijas spēku izsludināto pamieru ir nodēvējuši par “viltus gājienu”. Viņi arī izvirza vairākas prasības, lai izbeigtu karu Jemenā. To vidū ir Saūda Arābijas vadīto spēku izvešana no valsts, blokādes izbeigšana un kompensāciju izmaksāšana par Jemenai nodarītajiem postījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti