Pasaules panorāma

Nopludina telefonsarunas par R. Bondarenko slepkavību

Pasaules panorāma

Dānijā ūdeļu likvidēšana noved pie politiskās krīzes

Covid-19 vakcīnu izstrādātāji ziņo par progresu

Paziņo pirmo Covid-19 vakcīnu cenas; PVO satrauc nevienlīdzīgs vakcīnu sadalījums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Globālā cīņa ar Covid-19 ieiet jaunā fāzē. Talkā drīzumā var nākt jau trīs vakcīnas. Rietumvalstis runā, ka pirmās no tām mediķiem un apdraudētākajām grupām varētu būt pieejamas jau šogad. Aviokompānijas jau sāk diskusijas par vakcīnu pasēm, lai atjaunotu ceļošanu, bet privātuma aizstāvji ceļ trauksmi par personisko datu aizsardzību. Tikmēr Pasaules Veselības organizācija (PVO) brīdina, ka skrējiens pēc vakcīnām apdraudēs pasaules nabadzīgākos iedzīvotājus. 

ĪSUMĀ:

  • Farmācijas uzņēmumi turpina sacensties efektīvas Covid-19 vakcīnas izstrādē.
  • Vakcīnām tiek izmantotas dažādas tehnoloģijas; pareizais risinājums palīdzētu vakcināciju sākt jau šogad.
  • Uzņēmumi paziņo pirmo Covid-19 vakcīnu cenas.
  • "AstraZeneca" vakcīna ir pieprasītākā, jo to ir viegli uzglabāt.
  • Pasaules Veselības organizācija aicina novērst vakcīnu sadales nevienlīdzību. 

Ar rekorda tempu un nebijušām tehnoloģijām lielie farmācijas giganti turpina sacensties par efektīvas Covid-19 vakcīnas izveidi, un par pozitīviem rezultātiem rietumvalstu klīniskajos pētījumos var runāt trīs pirmrindnieki – Amerikas Savienoto Valstu (ASV) “Pfizer” un Vācijas “BioNTech” , kā arī ASV “Moderna” vakcīna. Sākotnējā vakcīnu efektivitāte sasniegusi teju 95%.

Arī Oksfordas universitātes un Lielbritānijas un Zviedrijas kopuzņēmuma “AstraZeneca” vakcīna nonākusi redzeslokā ar sākotnēji izziņotu 70% efektivitāti, taču, vēlāk palielinot devu, tā sasniedzot 90%.

ASV, Lielbritānija un citas lielvalstis ar piesardzīgu optimismu sola, ka iedzīvotājus vakcīnas varētu sasniegt jau šogad.

Vakcīnās tiek izmantotas atšķirīgas tehnoloģijas, lai panāktu imunitāti. “AstraZeneca” izmanto adenovīrusa vakcīnas  platformu, iepotējot neaktīvu vīrusu, lai veicinātu imūnreakciju.

“Pfizer” un “Moderna” savukārt  izmanto tā saukto matrices RNS (ribonukleīnskābes) vakcīnu, imūnreakcijas stimulēšanai iepotējot vīrusa ģenētisko materiālu. Šī tehnoloģija ir jaunāka un saukta pat par revolucionāru, taču līdz ar to ar krietni augstākām izmaksām.

“AstraZeneca” savai vakcīnai sola cenu no 3 līdz 5 ASV dolāriem.

Kā ziņo Lielbritānijas laikraksts “The Telegraph”, Eiropas Savienības (ES) gadījumā tie būs trīs dolāri, bet nabadzīgākajām attīstības valstīm uzņēmums gatavs vakcīnas pārdot par pašizmaksu.

“Pfizer” tikmēr pirmos simt miljonus vakcīnu pārdos par nepilniem 20 dolāriem. 

To paziņojuši tās partneri “BioNTech”, piebilstot, ka cena mainīsies no pasūtījuma apjoma.

Tikmēr “Moderna” izpilddirektors Stefans Bansels minējis, ka viņa vadītā farmācijas uzņēmuma vakcīnas cena svārstīsies no 25 līdz 37 ASV dolāriem.

Biznesa medija “Bloomberg” apkopotā informācija liecina, ka tieši “AstraZeneca” vakcīna ir pieprasītākā. Šo vakcīnu iespējams uzglabāt standarta ledusskapjos, nevis īpaši zemās temperatūras, kas nepieciešams pārējām divām vakcīnām, tādējādi atvieglojot transportēšanas iespējas.

Līdz ar dārgākajām “Pfizer” un “Moderna” vakcīnām vēl pasūtījumu cerības tiek liktas uz vēl citām izstrādes stadijā esošām vakcīnām.

Savukārt Krievijā izstrādāto “Sputnik V” vakcīnu, kuru Krievija oficiāli reģistrēja kā pirmo pasaulē, rietumvalstis nesteidz pasūtīt. 

Taču atšķirīgo cenu un pieejamības dēļ PVO jau ceļ trauksmi un aicina novērst vakcīnu nevienlīdzību gadījumā, kad bagātās valstis daudz ātrāk saņems efektīvākās vakcīnas.

PVO skaidroja, ka steigai, ar kuru vakcīnas tika izstrādātas, jāliek pretī tāda pati steiga, lai tās izplatītu godīgi. Organizācija norādīja, ka, valstu valdībām dzenoties pēc vakcīnām, lai aizsargātu savus iedzīvotājus, pastāv iespēja “sabradāt” nabadzīgākos un ievainojamākos pasaules iedzīvotājus. 

KONTEKSTS:

Eiropas Zāļu aģentūra ir sākusi vērtēt pirmos pieejamos datus par vakcīnām pret Covid-19, kas iegūti klīniskos pētījumos un ir iesniegti vērtēšanai Eiropas Zāļu aģentūrā. Šobrīd vēl nav iespējams izdarīt secinājums par vakcīnu pret Covid-19 drošumu un iedarbīgumu, jo virkne pierādījumu vēl nav iesniegti vērtēšanai.

Eiropas Komisija (EK) 11. novembrī paziņoja, ka noslēgusi vienošanos ar "Pfizer" un "BioNTech" par gandrīz 300 miljoniem Covid-19 eksperimentālās vakcīnas devu piegādi.

Saskaņā ar vienošanos ES 27 valstis var iegādāties 200 miljonus vakcīnu devu un tām būs iespējams iegādāties vēl 100 miljonus devu. 27 ES dalībvalstis saņems devas atbilstoši to iedzīvotāju skaitam.

ES jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas, un ved sarunas ar kompāniju "Moderna".

ASV kompānija "Moderna" paziņoja, ka atbilstoši sākotnējiem rezultātiem tās izstrādātā Covid-19 vakcīna klīniskajos izmēģinājumos bijusi 94,5% efektīva. Savukārt ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" trešdien paziņoja, ka atbilstoši izmēģinājumu galīgajiem rezultātiem to kopīgi izstrādātajai vakcīnai pret jauno koronavīrusu ir 95% efektivitāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti