Kad gaidāma vakcīna pret Covid-19?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Visā pasaulē zinātnieki cenšas radīt Covid-19 vakcīnu, kas pasauli varētu atgriezt ierastajā ritmā. Zāļu valsts aģentūrā stāsta – Eiropas līmeņa zāļu reģistrāciju koordinējošajā iestādē šobrīd sākta vismaz divu vakcīnu reģistrācija, bet vismaz 30 uzņēmumi izrādījuši interesi par reģistrācijas sākšanu. Tikmēr Latvija gaida vakcīnu. Eksperti kā ātrāko iespējamo laiku min nākamā gada sākumu.

ĪSUMĀ:

  • Eiropas līmenī sākta divu Covid-19 vakcīnu reģistrācija.
  • Nākamā gada sākumā Latvijā varētu vakcinēt 3% sabiedrības.
  • Līdz gada beigām varētu vakcinēt 800 000 cilvēku Latvijā.
  • Zinātnieks norāda – nav skaidrs, cik ilgi no "BioNTech" un "Pfizer" vakcīnas būs imunitāte.
  • Par Krievijas vakcīnu zinātnieks izteicās piesardzīgi, jo process nav caurspīdīgs.
  • Zāļu valsts aģentūrā cilvēki vakcīnu vēl neprasa.
  • Vakcīnas reģistrācijai ir trīs daļas; pašlaik var nesniegt visus dokumentus vienlaikus.

Vakcīnas 29 Eiropas valstīm tiks piešķirtas pēc to populācijas lieluma. Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska stāstīja – ātrākais, kad varētu gaidīt jaunās vakcīnas, ir nākamā gada sākums.

"Tie varētu būt aptuveni 3% no populācijas, kas varētu savakcinēt tās pirmās devas.

Kad gaidāma vakcīna pret Covid-19?
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Un tad katra valsts nosaka, arī Veselības ministrija bija uzdevusi imunizācijas padomei, kas tad būs tās pirmās grupas, kam pirmie 3% aizies. Tālākās piegādes ir apmēram līdz 20%, kas varētu būt nākamā gada vidus. Un līdz gada beigām tad nedaudz vairāk, un arī jau publiski izskanējusī 800 000 personu vakcinēšana būtu, labākajā scenārijā, līdz nākamā gada beigām," stāstīja Zavadska.

Skaļāk par saviem sasniegumiem runājuši divi ražotāji. Vācijas un Amerikas uzņēmumu "BioNTech" un "Pfizer" radītā eksperimentālā vakcīna, kura trešajā pētījumu fāzē esot uzrādījusi 90% efektivitāti. Dažas dienas vēlāk par sevi manīt lika arī Krievijā radītā vakcīna "Sputnik V". Tās izstrādātāji norādījuši, ka šīs vakcīnas efektivitāte esot 92%. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš skaidroja – tie ir labi rādītāji, un 2% atšķirība esot visnotaļ nebūtiska, tomēr svarīgs ir arī pētījumu respondentu skaits. Vācijas un ASV izstrādātajām vakcīnām esot labi pētījumu pamati, tomēr problēma vēl aizvien pastāv ar to, ka vakcīnas iedarbības ilgumu nevar pārbaudīt ātrāk, nekā pagājis konkrētais laiks.

"Varētu uzskatīt, ka tūlītējas nevēlamas sekas nevarētu rasties vai vismaz riski ir sabalsojami ar panākumu vai efektu.

Varētu tikai šobrīd šaubīties par to, cik ilga vai cik noturīga būs šī vakcinācijas izsauktā imūnatbilde," sacīja Kalviņš.

Par Krievijas izstrādāto vakcīnu Kalviņš izteicās piesardzīgāk, jo esot daudz necaurspīdīgāks paša pētījuma process un izmantotās metodes. Tāpat pētījumu trešā fāze, pēc viņa domām, visticamāk, ir bijusi sasteigta.

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens Latvijas Radio skaidroja – šobrīd iedzīvotāji saprot, ka vakcīnas vēl ir reģistrācijas procesā, tādēļ arī aģentūrā pašlaik iedzīvotāju jautājumus par to pieejamību vēl nesaņem. Henkuzens norādīja, ka Eiropas līmeņa zāļu reģistrāciju koordinējošajā Eiropas zāļu aģentūrā reģistrāciju sākušas vismaz divas kompānijas, bet interesi par to sākšanu izrādījušas virs 30. Henkuzens paskaidroja, ka reģistrācijas procesam ir trīs daļas:

"Proti, ka zāles ir pietiekami efektīvas klīniskajos pētījumos, ka tās ir pietiekami drošas un visbeidzot, ka tās ir kvalitatīvas tīri pēc sastāva.

Parasti kompānijas sniedz pilnu dokumentu paku uzreiz uz reģistrāciju, bet šobrīd, ņemot vērā ārkārtas situāciju, viņiem ir tiesības sniegt secīgi. Tādējādi ir iespējams iegūt laiku."

Lielā interese par vakcīnas reģistrāciju ir laba zīme, jo dos plašāku pieejamību un dalīs potenciālos riskus. Henkuzens skaidroja, ka pēc vakcīnas lietošanas sākšanas aģentūras uzdevums būs sekot līdzi pētījumos norādītās efektivitātes atbilstībai un blakusparādībām.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Arī Latvijā līdz ar rudeni Covid-19 izplatība pieauga strauji, un novembra sākumā lemts par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, kas būs spēkā līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti