Panorāma

Pētījums: uzticamies speciālistiem nevis politiķiem

Panorāma

Eiropā spriež par Covid-19 ierobežojumiem Ziemassvētkos

Labi rezultāti arī "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnai

Lielbritānijas uzņēmuma «AstraZeneca» izstrādātā Covid-19 vakcīna ir 70% efektīva

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielbritānijā ar labām ziņām pabeigts Covid-19 vakcīnas klīniskais pētījums. Oksfordas Universitātes un farmācijas uzņēmuma “AstraZeneca” izstrādātā vakcīna bijusi efektīva aptuveni 70 procentos gadījumu. Lai gan tas ir mazāk par 95 procentu efektivitāti, par kuru iepriekš ziņoja divi citu vakcīnu izstrādātāji, Lielbritānijā radītā vakcīna ir daudz lētāka un vieglāk glabājama. 

Rietumvalstu farmācijas uzņēmumu sacensībā par efektīvākās, lētākās un drošākās vakcīnas izstrādāšanu ar cerīgiem plašu klīnisko pētījumu rezultātiem nācis klajā jau trešais vakcīnu izstrādātājs.

Oksfordas universitātes, kā arī Zviedrijas un Lielbritānijas farmācijas uzņēmuma “AstraZeneca” vakcīna pēc desmit mēnešu ilgas izstrādes uzrādījusi 70% efektivitāti.

Turklāt agrīnie pētījumi liecina, ka, piemeklējot optimālo vakcīnas devu, efektivitāte var palielināties līdz 90%. Lielbritānijas valdība uzsvēra, ka vēl tiks gaidīta izstrādātāju sniegto datu rūpīga pārbaude, bet, ja tā būs veiksmīga, imunizācijas programmu valstī varētu sākt jau salīdzinoši drīz.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks skaidroja: “Protams, ka neatkarīgo medikamentu regulatoru asociācijai būs jāapskata šie dati, jāpārbauda efektivitāte un drošība. Taču mēs esam pasūtījuši jau 100 miljonus devu un, ja visas šīs pārbaudes būs sekmīgas, varēsim lielāko daļu vakcīnu izmantot jau nākamgad.”

Lielbritānijas vakcīnas efektivitāte gan nav tik augsta kā uzņēmumu “Pfizer” un “BionTech”, kā arī “Moderna” izstrādātajām vakcīnām – tās, izmantojot pavisam jaunas tehnoloģijas, pētījumos sasniedza pat 95 procentu efektivitāti. 

Tomēr britu vakcīna ir ievērojami lētāka un daudz vieglāk transportējama, potenciāli sniedzot plašākās iespējas izplatīšanai visā pasaulē.

Turklāt jau iepriekš arī šīs vakcīnas izstrādātāji ziņoja par augstu efektivitāti arī visapdraudētākās grupas – vecāka gadagājuma cilvēku – vidū. 

“Divām trešdaļām no vecāka gadagājuma grupas bija zināma veida reakcija, piemēram, nogurums, galvassāpes vai neliels drudzis, lai gan drudzis bija raksturīgāks tieši jaunākiem cilvēkiem – aptuveni 86 procentiem jeb gandrīz deviņiem no desmit. To mēs redzam arī citos pētījumos – vecākiem cilvēkiem pat ir nedaudz mazāk blakņu no vakcīnas,” norādīja profesore Melisa Endrū.

Tikmēr Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) pirmās “Pfizer” vakcīnas iedzīvotājus jau varētu sasniegt decembra vidū. Tā paziņojis ASV federālās vakcīnu attīstīšanas programmas vadītājs Moncefs Slaui. Šis komentārs izskanējis īsi pēc tam, kad ASV Nacionālā zāļu aģentūra apstiprinājusi vakcīnas izmantošanu ārkārtas situācijās, lai to varētu sākt izmantot, vēl pirms pilnībā noslēgusies visu pētījumu datu apkopošana un analīze. Politiskā līmenī par iespēju sākt vakcinēšanas programmu runājuši arī vairāku Eiropas valstu politiskie līderi. 

Savukārt Vācijas kanclere Angela Merkele ir paudusi bažas par to, ka pasaules ekonomiski attīstītākās valstis, lai arī pašas ir noslēgušas līgumus par miljonu vakcīnu iegādi, nav pildījušas savulaik doto solījumu par vakcīnu iegādi arī nabadzīgākajām valstīm. Lai palīdzētu Pasaules Veselības organizācijai nodrošināt visiem testēšanu, ārstēšanu un vakcinēšanu, G20 valstis ir solījušas piešķirt 4,5 miljardus dolāru.

KONTEKSTS:

Eiropas Zāļu aģentūra ir sākusi vērtēt pirmos pieejamos datus par vakcīnām pret Covid-19, kas iegūti klīniskos pētījumos un ir iesniegti vērtēšanai Eiropas Zāļu aģentūrā. Šobrīd vēl nav iespējams izdarīt secinājums par vakcīnu pret Covid-19 drošumu un iedarbīgumu, jo virkne pierādījumu vēl nav iesniegti vērtēšanai.

Eiropas Komisija (EK) 11. novembrī paziņoja, ka noslēgusi vienošanos ar "Pfizer" un "BioNTech" par gandrīz 300 miljoniem Covid-19 eksperimentālās vakcīnas devu piegādi.

Saskaņā ar vienošanos ES 27 valstis var iegādāties 200 miljonus vakcīnu devu un tām būs iespējams iegādāties vēl 100 miljonus devu. 27 ES dalībvalstis saņems devas atbilstoši to iedzīvotāju skaitam.

ES jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas, un ved sarunas ar kompāniju "Moderna".

ASV kompānija "Moderna" paziņoja, ka atbilstoši sākotnējiem rezultātiem tās izstrādātā Covid-19 vakcīna klīniskajos izmēģinājumos bijusi 94,5% efektīva. Savukārt ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" trešdien paziņoja, ka atbilstoši izmēģinājumu galīgajiem rezultātiem to kopīgi izstrādātajai vakcīnai pret jauno koronavīrusu ir 95% efektivitāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti