Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Dundagas novada domes darbs strupceļā

EZA: «Johnson & Johnson» vakcīnas ieguvumi atsver riskus

Eiropas Zāļu aģentūra dod zaļo gaismu «Janssen» vakcīnas pret Covid-19 lietošanai

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) eksperti ir izvērtējuši farmācijas kompānijas “Janssen” vakcīnu pret Covid-19 un secinājumi ir gandrīz identiski kā par kompānijas “AstraZeneca” radīto vakcīnu: ļoti retos gadījumos pēc vakcinācijas iespējama asins trombu veidošanās, bet ieguvums no vakcinācijas ir lielāks par blakņu risku.

EZA paziņojumā teikts, ka saslimšana ar Covid-19 izraisa pacientu hospitalizācijas un nāves risku, bet asins trombu veidošanās gadījumi pēc vakcīnas saņemšanas ir ļoti reti. “Kopējais ieguvums no “Janssen” vakcīnas, novēršot Covid-19, ir lielāks par blakņu risku,” secina EZA eksperti.

Līdz ar EZA secinājumu Latvija varētu sākt “Janssen” vakcīnu izmantošanu pēc vietējo institūciju lēmuma. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”) medijiem pastāstīja, ka, visticamāk, trešdien, 21.aprīlī, atbildīgās institūcijas pulcēsies, lai lemtu par šo jautājumu, un tad Latvijā varētu sākt šīs vakcīnas izmantošanu.

Zināms, ka Latvijā šo poti iecerēts izmantot izbraukuma vakcinācijā pie cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pavļuts mudināja cilvēkus, kam ir nepieciešams šāds pakalpojums, pieteikties tam.

Vakcīnas priekšrocības

“Janssen” vakcīna ir pazīstama arī kā “Johnson&Johnson” vakcīna, jo tās izstrādātājs ir Beļģijas farmācijas uzņēmums “Janssen”, kas ir ASV farmācijas milža “Johnson&Johnson” meitasuzņēmums Eiropā.

Šai vakcīnai ir divas būtiskas priekšrocības: imunitātes iegūšanai pietiek ar vienu “Janssen” vakcīnas devu un to drīkst uzglabāt ledusskapja temperatūrā, nevis īpašā saldētavā.

“Johnson&Johnson” vakcīna jau tikusi plaši izmantota ASV iedzīvotāju vakcinācijai, pagājušonedēļ bija plānots sākt tās izmantošanu Eiropā, arī Latvijā, taču pēc ziņām par atsevišķiem trombu veidošanās gadījumiem vakcīnas izplatīšana tika apturēta.

EZA Drošības komiteja izvērtēja ziņas par astoņiem nopietniem trombu veidošanās gadījumiem ASV, viens no šiem cilvēkiem nomira. Visi gadījumi bijuši cilvēkiem vecumā līdz 60 gadiem trīs nedēļu laikā pēc vakcīnas saņemšanas. Lielākā daļa cietušo bija sievietes.

Ļoti reti gadījumi

EZA norāda, ka šajos gadījumos trombi veidojušies neparastās vietās, piemēram, smadzeņu vēnās un vēderā. Pēc ekspertu domām, šiem gadījumi ļoti līdzinās asins trombiem, kas ļoti retos gadījumos bijuši pēc “AstraZeneca” radītās vakcīnas “Vaxzevria” saņemšanas.

EZA uzsver, ka tie ir ārkārtīgi reti gadījumi: trombi rodas dažiem cilvēkiem no miljona vakcinēto. Piemēram, ASV ar “Johnson&Johnson” vakcīnu jau sapotēti vairāk nekā septiņi miljoni cilvēku.

EZA secina, ka pacientiem un ārstiem jābūt brīdinātiem: ļoti retos gadījumos pēc “Janssen” vakcīnas saņemšanas iespējama asins trombu veidošanās, tādēļ ir svarīgi atpazīt simptomus un sniegt nepieciešamo palīdzību.

"Vissvarīgākais ir, ka tas notiek ļoti reti un tāpēc ārstiem ir ļoti grūti atpazīt šos gadījumus. Ja šos gadījumus atpazīst laikā un pareizi ārstē, no daudzām komplikācijām var izvairīties," uzsver EZA eksperte Sabīne Strausa.

Trombu veidošanās simptomi

Eiropas Zāļu aģentūras eksperti iesaka nekavējoties vērsties pie ārsta, ja pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas parādās kāds no šiem simptomiem:

  • elpas trūkums,
  • sāpes krūtīs vai vēderā,
  • kājas piepampums,
  • spēcīgas galvassāpes vai aizmiglota redze,
  • nelieli asins punktiņi zem ādas.

Pietiek ar vienu poti

Problēmas ar “Janssen” vakcīnu ir līdzīgas kā ar „AstraZeneca”, jo abās vakcīnās tiek izmantota līdzīga tehnoloģija. Tomēr “Janssen” vakcīna līdz šim ir vienīgā, kas nodrošina pietiekamu imunitāti pēc vienas potes saņemšanas. Visām pārējām Covid-19 vakcīnām ("Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” u.c.) vajag ievadīt divas devas.

Latvijas pasūtītajā Covid-19 vakcīnu portfelī liels uzsvars likts tieši uz “AstraZeneca” un “Janssen” vakcīnām, kas ir adenovīrusa tipa vakcīnas. Mazāk plānots izmantot “Pfizer” un “Moderna” radītās Covid-19 vakcīnas, kas izmanto mRNS tehnoloģiju.

Tiek plānots ar “Janssen” vakcīnu potēt cilvēkus ar kustību traucējumiem, kuri nevar nokļūt pie vakcinētājiem. Tas būtu ērti, jo pietiek ar vienu vakcīnu un vakcinētājiem tad nav jāatgriežas.

Tāpat ar šo vakcīnu plānots potēt arī bezpajumtniekus, jo nav garantijas, ka pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas viņi atgrieztos uz otrās potes saņemšanu.

KONTEKSTS:

Līdz šim Eiropas Savienībā reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā, taču “Johnson&Johnson” 14. aprīlī paziņoja, ka pagaidām vēl nesāks savas vakcīnas izplatīšanu Eiropā, jo turpina pārbaudīt dažu trombu veidošanas gadījumu saistību ar vakcīnas saņemšanu ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt