Panorāma

Lielveikalu nomnieki tirgos ārā

Panorāma

"Amnesty International": pandēmija izgaismojusi globālo nevienlīdzību

Tromboze ir ļoti reta "AstraZeneca" vakcīnu blakusparādība

Eiropas Zāļu aģentūra: trombu veidošanās ir ļoti reta «AstraZeneca» vakcīnas blakne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA), veicot "AstraZeneca" ražotās Covid-19 vakcīnas drošības izvērtēšanu, nonākusi pie secinājuma, ka asins trombu veidošanās ir iespējama kā vakcīnas blakne, kas vērojama ļoti retos gadījumos. EZA uzsver, ka ieguvums no vakcinācijas, novēršot saslimšanu ar Covid-19 vai pat nāvi, ir daudz lielāks par iespējamo risku.

ĪSUMĀ:

  • EZA uzsver, ka trombu veidošanās gadījumi ir ļoti reti: dažiem cilvēkiem uz miljonu vakcinēto.
  • Ieguvums no vakcinēšanās ir lielāks par risku, jo saslimšana ar Covid-19 ir daudz bīstamāks drauds veselībai.
  • Pagaidām nav pierādījumu, ka lielāks risks ir noteikta vecuma vai dzimuma cilvēkiem.
  • Lielbritānija tomēr plāno piedāvāt citu ražotāju Covid-19 vakcīnas cilvēkiem, kas jaunāki par 30 gadiem.

Pie līdzīgiem secinājumiem nonācis arī Lielbritānijas zāļu regulators, tomēr Lielbritānijā pieņemts lēmums, ka cilvēkiem vecumā līdz 30 gadiem tiks piedāvātas citu ražotāju piegādātās Covid-19 vakcīnas. Igaunija trešdien paziņoja, ka pārtraukusi "AstraZeneca" vakcīnas potēšanu cilvēkiem vecumā līdz 60 gadiem.

Vakcīna glābj dzīvības

“Mūsu drošības komiteja ir apstiprinājusi, ka ieguvums no “AstraZeneca” vakcīnas, novēršot Covid-19, kopumā ir lielāks par blakusparādību risku. Covid-19 ir ļoti nopietna slimība ar augstu hospitalizācijas un mirstības līmeni, katru dienu Eiropas Savienības valstīs ar to mirst tūkstošiem cilvēku.

Šī vakcīna ir apliecinājusi augstu efektivitāti – tā novērš smagu saslimšanu un hospitalizāciju, tādējādi glābjot dzīvības,” uzsvēra EZA vadītāja Emera Kuka.

EZA acina mediķus un vakcinētās personas ņemt vērā, ka divu nedēļu laikā pēc “AstraZeneca” vakcīnas saņemšanas ļoti retos gadījumos iespējama asins trombu veidošanās. Līdz šim visbiežāk šādi gadījumi skāruši sievietes vecumā līdz 60 gadiem, tomēr EZA rīcībā pašlaik nav pierādījumu, kas apstiprinātu, ka lielāks trombu veidošanās risks ir noteiktai vecuma grupai vai dzimumam.

Ļoti reti gadījumi

EZA eksperti padziļināti pārbaudīja 86 trombu veidošanās gadījumus, no kuriem 18 bija nāvējoši. EZA norāda, ka Eiropas Savienības valstīs un Lielbritānijā šo vakcīnu saņēmuši ap 25 miljoni cilvēku. Tātad nāves risks ir mazāks nekā viens no miljona, savukārt saslimšana ar Covid-19 nozīmē krietni lielāku nāves risku, jo vairumā valstu ap 2–3 % saslimšanas gadījumu beidzas ar Covid-19 pacienta nāvi. Pasaulē kopš pandēmijas sākuma reģistrēti jau 132 miljoni inficēšanās gadījumu, gandrīz trīs miljoni cilvēku ir miruši.

Trombu veidošanās simptomi

Eiropas Zāļu aģentūras eksperti iesaka nekavējoties vērsties pie ārsta, ja pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas parādās kāds no šiem simptomiem:

  • elpas trūkums,
  • sāpes krūtīs vai vēderā,
  • kājas piepampums,
  • spēcīgas galvassāpes vai aizmiglota redze,
  • nelieli asins punktiņi zem ādas.

EZA Drošuma komiteja veica vērtēšanu par ļoti retiem un neparastiem asins trombu veidošanās gadījumiem, kas saistīti ar zemu trombocītu skaitu, cilvēkiem, kuri ir vakcinēti ar "AstraZeneca" izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Vaxzevria”.

EZA eksperti pieļauj iespēju, ka viens no trombu veidošanās izskaidrojumiem ir imūnsistēmas reakcija, kas līdzinās gadījumiem, kad pacienti tiek ārstēti ar heparīna palīdzību. Heparīns ir viela, ko lieto, lai mazinātu asins recēšanu un novērstu trombu veidošanos, bet atsevišķos gadījumos pacientu imūnsistēmai var rasties negatīva reakcija uz šo vielu.

EZA pētījumi par vakcīnas drošību turpināsies, arī farmācijas kompānijai “AstraZeneca” vēl būs jāveic izpēte, tiks piesaistītas arī augstskolas – Erasma universitāte Roterdamā un Utrehtas universitāte.

EZA jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka aizsardzība pret Covid-19, ko nodrošina "AstraZeneca" ražotā vakcīna, ir lielāka par iespējamo blakusparādību risku. EZA eksperti veica "AstraZeneca" vakcīnas papildu izvērtēšanu pēc tam, kad liela daļa Eiropas Savienības valstu, arī Latvija, iepriekš uz laiku apturēja šīs vakcīnas izmantošanu, raizējoties par asins trombu veidošanās gadījumiem.

Pēdējā laikā arī Pasaules Veselības organizācijas pārstāvji vairākkārt uzsvēruši, ka jāturpina iedzīvotāju vakcinācija ar “AstraZeneca”, jo ieguvums no Covid-19 pandēmijas ierobežošanas ir lielāks par vakcīnas blakusparādību risku.

Britiem piedāvās alternatīvu

Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) iepriekš norādīja, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ neatkarīgi no zāļu lietošanas vai vakcinācijas. Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi  līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem.

Igaunija trešdien pārtraukusi “AstraZeneca” ražotās vakcīnas potēšanu cilvēkiem, kas jaunāki par 60 gadiem. Vakcīnas izmantošana senioru potēšanai turpināsies.

Tie cilvēki, kas jau saņēmuši "AstraZeneca" vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt arī otro. Viņu vidū ir arī Igaunijas veselības ministrs Tanels Kīks, kurš paudis gatavību saņemt arī otro "AstraZeneca" poti.

Lielbritānija cilvēkiem, kas jaunāki par 30 gadiem, piedāvās iespēju potēties ar citu ražotāju Covid-19 vakcīnām.

Lielbritānijas zāļu uzraugs secinājis, ka trombi piemeklē vidēji četrus cilvēkus no viena miljona “AstraZeneca” vakcīnas saņēmēju.

Ar simptomiem jāvēršas pie ārsta

Eiropas valstīs katru mēnesi aptuveni 100 000 cilvēku veidojas trombi. Datu analīze parāda, ka starp vakcinētajiem trombi veidojas pat retāk nekā sabiedrībā kopumā. Eiropas Zāļu aģentūra uzskata, ka vakcīnas saņēmējiem un ārstiem ir jāzina par iespējamām blaknēm. Tas ļaus cilvēkiem tās laicīgi pamanīt un vērsties pēc palīdzības.

Latvijas Zāļu valsts aģentūra norāda, ka vakcinētajām personām jābūt informētām par ļoti retu asins trombu veidošanās gadījumu nelielo iespējamību. Ja tiek novēroti simptomi, kas varētu norādīt uz šādu stāvokļu rašanos, personām nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības un jāinformē veselības aprūpes speciālisti par nesen veikto vakcināciju.

KONTEKSTS:

Latvijā marta vidū papildu piesardzības nolūkā uz laiku apturēja vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19. Tas darīts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām ES valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Dažas dienas vēlāk Eiropas Zāļu aģentūra paziņoja, ka  „AstraZeneca” ražotā vakcīna pret Covid-19 ir droša un efektīva, tādēļ eksperti iesaka turpināt tās izmantošanu. Tomēr viņi nevar pilnībā izslēgt saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un ļoti retiem trombu veidošanās gadījumiem.

Līdz ar šādu rekomendāciju Latvija atsāka vakcināciju ar “AstraZeneca”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti