Ģimenes studija

Cik riskanta vai droša mūsdienās ir izvēle bērnu laist pasaulē mājdzemdībās?

Ģimenes studija

Kas nepieciešams, lai tehnoloģijas izglītības procesā būtu pieejamas ikvienam skolēnam?

Bērns un Covid-19. Slimības gaita un saslimšanas seku ietekme uz veselību ilgtermiņā

Bērns un Covid-19. Slimības gaita un saslimšanas seku ietekme uz veselību ilgtermiņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bērni, kuri pārslimojuši Covid-19, vēl ilgstoši sūdzas par paaugstinātu temperatūru, galvas un locītavu sāpēm un neizskaidrojamu nogurumu. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) aicinājusi atsaukties ģimenes, kurā bērns izslimojis Covid-19, lai Bērnu slimnīcas speciālisti varētu novērtēt bērna vispārējo veselības stāvokli un noteiktu iespējamās saslimšanas seku ietekmi uz veselību ilgtermiņā.

Latvijā ar Covid-19 līdz šim saslimuši 104 bērni vecumā līdz 18 gadiem, stacionēti astoņi bērni.

BKUS sadarbībā ar Stradiņa universitāti veica pētījumu, uzrunājot ģimenes, kurās ar Covid-19 bijuši inficēti bērni, ar mērķi iegūt pieredzi, kā ar šo situāciju ģimenēs tika galā. Intervijas vēl tiek plānotas, sarunas bijušas ar 16 ģimenēm, par pētījumu stāsta RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docente Inese Stars.

Iegūtie dati un ārstu novērojumi liecina, ka tāpat kā jebkurai slimībai, arī Covid-19 ir akūtā fāze, bet īpaši uzmanība jāvērš uz atveseļošanās periodu. Pacienti, kuri izslimojuši, teica, ka pēc izslimošanas novērota mulsinoša simptomātika.

Apkopotie dati par bērniem liecina, ka slimības izpausmes bija dažādas – paaugstināta temperatūra 50% pacientu, kakla sāpes trešdaļai saslimušo. Ir bijušas galvassāpes, nogurums, muskuļu sāpes, to bieži bērni neprot paskaidrot, tāpat garšas un ožas zudumu bērniem grūti izskaidrot. Bērniem ir novērota arī vēdera infekcijas simptomātika.

Zināšanas ārstēšanā šajā laikā ir nesalīdzināmi pieaugušas gan ambulatori, gan mājās ārstējot. Ārstējot stacionārā, izmanto pasaules pieredzi un vadlīnijas, tai skaitā pasaules pieredzi medikamentu izmantošanai, pauž BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja vietniece Jana Pavāre.

Tikai pēc simptomiem nevar noteikt saslimšanu, nepieciešams tests. Ir dažas iespējas, kā ar testu izslēgt citas infekcijas, kuru simptomātika rada bažas.

Neatbildēts ir jautājums – kāpēc ir tik ilgs pēcvīrusa sindroms (tas ir novērojams arī citām infekcijas slimībām). Gandrīz trešajai daļai bērnu, kuri bija izveseļojušies,  ir saglabājušies slimības simptomi – nogurums, paaugstināta temperatūra, muskuļu un locītavu, galvassāpes, noteiktas izmaiņas asins un urīna analīzēs, ožas traucējumi.

Vidēji bērni karantīnā atradušies līdz 50 dienām. Ģimenes stāsta, ka saslimšanu ģimenes nav īpaši slēpušas. Nav piedzīvota liela sociāla atstumšana, bet ir arī smagāki gadījumi, kad bijusi stigmatizācija, kura turpinājās arī tad, kad izveseļojušies.

Svaigs gaiss, staigāšana, pietiekami augsts D vitamīna līmenis, veselīga ēšana un labs miegs ir stipras imunitātes priekšnoteikumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti