
Kultūra / Mūzika


Nozīmīgs notikums Latvijas džeza un kultūrvidē – iznākusi dubultplate "Live at the M/Darbnīca vol.1", kurā izlases veidā apkopoti vairāk nekā desmit dažādu Latvijas mūziķu koncerti.

Šogad pirmo reizi sabiedrisko mediju labdarības maratona "Dod pieci!" vēsturē īpaši izveidotajā stikla studijā uz sešarpus diennaktīm tiks ieslēgts tikai viens dīdžejs – "Dod pieci!" aizsācējs Latvijā Toms Grēviņš. Iepriekšējos divus gadus Toms labdarības maratona laikā atradās ārpus stikla studijas, papildu ziedojumus vācot ar 42 km maratona distanču skriešanu septiņas dienas pēc kārtas. Labdarības maratona desmitgadē Toms atgriežas pie DJ pults un aicina ziedotājus pārņemt skriešanas stafeti, turpat līdzās stikla studijai veicot pasaulē garāko labdarības stafeti teju 158 stundu garumā.

Francijas pārstāve uzvarējusi šā gada "Bērnu Eirovīzijas" dziesmu konkursā. Tas šogad notika jaunās dziedātājas dzimtenē – Francijas pilsētā Nicā.

Lai kādu mūzikas instrumentu drīkstētu saukt par ērģelēm, tam ir jābūt stabulēm, kuras skan, kad tajās iepūš gaisu. Vismazākās ērģeles sauc par portatīvu. To novieto uz galda vai pat tur klēpī. Ar vienu roku mūziķis spiež taustiņus, ar otru roku darbina plēšas. Klaviatūras apjoms reti kad pārsniedz divas oktāvas.

24. novembrī Lielajā ģildē notiks koncerts "LNSO, Kristīna Poska un Georgijs Osokins", kurā kā centrālais skaņdarbs izskanēs Sergeja Rahmaņinova Trešais klavierkoncerts. Pianists Georgijs Osokins Latvijas Radio 3 raidījumā "Pārmijas" atzīst, ka katram pianistam par šo koncertu ir savs stāsts, ļoti personisks un intīms: "Jebkuram cilvēkam, pat ja viņš nav saistīts ar mūziku, ir vērts vismaz vienu reizi dzīvē to noklausīties. Es pats esmu mūzikai nokļuvis daudz tuvāk, pateicoties tieši šim klavierkoncertam."

Trešdien, 22. novembrī, pirmatskaņojumu Latvijas Radio 5 ēterā piedzīvojusi šī gada sabiedrisko mediju labdarības maratona "Dod pieci!" oficiālā himna – grupas "Sudden Lights" un Gustavo izpildītā dziesma "Adata un diegs". Dziesmas simboliskais vēstījums izgaismo šī gada labdarības maratona mērķi – aicināt sabiedrību palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Statistika ir skaudra – Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 10 tūkstoši bērnu un jauniešu jeb vidēji viens bērns no katras klases, kurš meklē patvērumu uz ielas, klaiņo, neapmeklē skolu, lieto apreibinošas vielas vai ir soļa attālumā līdz nozieguma izdarīšanai. Par to esam atbildīgi mēs, pieaugušie, uzsver šī gada labdarības maratona "Dod pieci!" rīkotāji.

Sestdien, 18. novembrī, pulksten 17.55 LTV1 un LSM.lv skatāma tiešraide no valsts svētku koncerta Latvijas Nacionālajā teātrī.

No kādiem materiāliem tiek būvētas ērģeles? Sāksim ar kokmateriāliem. Korpuss, plēšas, vējlādes, gaisa kanāli, dažādas sīkas mehāniskās detaļas, ieskaitot taustiņus, kā arī stabules – visas šīs detaļas top no koka. Senāk amatnieki ļoti rūpīgi sagatavoja koksni, jo no tā ir atkarīga izstrādājumu ilgmūžība.

"Mūsu platuma grādos dzīvojošie cilvēki visi ir latentie melodiķi. Cilvēks var būt ar cik vien lielu akmens seju un nopietns, bet ir tas viņam iekšā, viņam aizķeras, un mēs tam nestāvam pretī," saka grupas "Čipsis un Dullais" mūziķis Mārtiņš Ābols. Gaidot jaunā viļņa šlāgera apvienības svētku lielkoncertu, Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūrdeva" kopā ar Mārtiņu Ābolu viesojas arī otrs grupasbiedrs – Ģirts Strumpmanis. Jautrības netrūkst, kā arī neizpaliek vērtīgas atziņas iz mūziķu jau cienījami garās karjeras; notiek iedziļināšanās dziesmu radīšanas procesā un tiek izskaidrota arī labāko dziesmu izlases laišana klajā, turklāt vinila plates formātā.

Šī gada 18. novembrī par godu Latvijas proklamēšanas 105. gadadienai Valsts prezidenta kanceleja, Kultūras ministrija un VSIA "Latvijas Koncerti" rīko ikgadējo svētku koncertu Latvijas Nacionālajā teātrī. Koncertā skanēs latviešu komponistu radītā kinomūzika Latvijā pazīstamu un atzītu mākslinieku izpildījumā, informēja rīkotāji.

Īpašs koris īpašā dienā – tā var teikt par kopkori, kas uzstāsies Latvijas dzimšanas dienas koncertā Kuldīgā un Skrundā. Tikai mēnesi pirms valsts svētkiem tiek aicināti visi interesenti, kas vēlas vairākus vakarus pavadīt mēģinājumos, lai sagatavotu koncertprogrammu, ar kuru iepriecināt ne tikai skatītājus, bet arī pašiem sevi. Tā ir iespēja kaut uz mirkli sajust kopības sajūtu arī tiem, kuriem dziesma ir sirdī, bet ikdienā aizņemtība ņem virsroku.

"Ar kvantu datoriem ir iespējams strādāt jau tagad, un, domāju, komponistiem draudzīgs, pazīstams nošu pieraksta veids šādās mašīnās ir tikai laika jautājums. Bet ir labi atrasties inovāciju zenītā. Ja vēlies atšķirties no citiem, tad tagad ir īstais brīdis," sarunā Latvijas Radio 3 "Klasika" stāsta festivāla "Komplementārās pretrunas" īpašais viesis – komponists un vairāku nozīmīgu grāmatu autors Eduardo Reks Miranda (Eduardo Reck Miranda).

Vai zini, ka Talsu muzejā glabājas vērtīgs un interesants mūzikas instruments? Tās ir "Lichtenthal" tāfelklavieres, kas ir mūzikas instruments ar taisnstūrveida korpusu, kurā stīgas novietotas perpendikulāri un krusteniski klaviatūrai, un tās ir aprīkotas ar diviem pedāļiem. Šīm tāfelklavierēm raksturīgs dabīgs, dinamiski un tembrāli vienveidīgs, kā arī pustoni zemāks skanējums nekā mūsdienu klavierēm.
Svarīgākais šobrīd


















