Kultūra / Mūzika
Diriģents Māris Sirmais: Es kaut kā ļoti labi tagad attīros
20. martā Valsts akadēmiskais koris "Latvija" bija plānojis koncertu, kas aizsāktu jaunu koncertciklu "Četri gadalaiki". Pagaidām šis notikums pārcelts uz 24. aprīli, bet kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Sirmais ir piesardzīgs: "Mēs varam daudz ko plānot un gribēt, bet, kā redzam, dzīve ienes savas korekcijas..."
Komponiste Gundega Šmite: Lielais, dziļais klusums rosina uz aktīvu darbošanos
Vairākus gadus Grieķijā mītošā komponiste Gundega Šmite februārī saņēma "Lielo mūzikas balvu", 12. martā vēl paspēja piedalīties festivāla "deciBels" koncertā, un tad jau arī Latvijā tika izsludināta ārkārtējā situācija. Šobrīd viņa ir atpakaļ Grieķijā un šo laiku izmanto radoši – daudz lasa un raksta ne tikai mūziku, bet arī dzeju. "Šis lielais, dziļais klusums rosina uz aktīvu darbošanos," neslēpj Šmite.
Edeite Husare i juos dzīšmu gruomota
Latgalīšu kultura napaseņ tykuse par vīnu vierteigu i Latvejis mārūgā unikalu gruomotu boguotuoka - bīdreibys “Latgolys Studentu centrs” izdūtuo “Muna dzīšmu gruomota”  ir leidz šam apjūmeiguokais latgaliskūs dzīšmu apkūpojums. “Taida materiala, kur tev ir latgalīšu dzīsmis i vyss spektrys – vuordi, notys – taida nav,” tai vajadzeibu pec taida kruojuma, kur ir naviņ dzīšmu teksti, bet ari notys, Latvijas Radio 1 raidejumā “Kolnsāta” pamatoj tuo sastateituoja Edeite Husare.
«Skaņumājas» vadītājs: Tautas mūzikas instrumenti dod iespēju tos spēlēt mājās, savam priekam
"Mēs neesam muzejs, kur neko nedrīkst aiztikt ar rokām. Šeit ne tikai drīkst, bet pat ir vēlams visu aptaustīt," sirsnīgi saka Krapes "Skaņumājas" izveidotājs Ilmārs Pumpurs. LR3 raidījumā "Etnovēstis" viņš stāsta gan par tautas mūzikas instrumentu ekspozīcijas izveidošanos un instrumentu spēles meistarklasēm, gan iepazīstina ar ekspozīcijā pieejamajiem instrumentiem. Iespējams, kādam viņa stāsts liks citādi paskatīties uz savās vai draugu mājās pieejamo instrumentu klāstu, ārkārtējās situācijas laikā ļaujot dažādot savus mājās pavadīšanas brīžus.
Par ieguldījumu kultūrā, nevis drēbju skapi. Latvijas populārās mūzikas vēsture grāmatā «Melnbaltās dziesmas»
Muzikoloģe Daiga Mazvērsīte jau kopš 80. gadu otrās puses ar nerimstošu interesi pēta Latvijas populārās mūzikas vēsturi. Par to veido publikācijas žurnālos un Latvijas Radio raidījumu ciklus. Uzkrātā zināšanu un materiālu bagāža nu tiek apkopota grāmatā “Melnbaltās dziesmas”, kam būs trīs sējumi un kas aptvers laika posmu no 60. gadu nogales līdz 80. gadu beigām.
Marisa Jansona skolnieks Viesturs Gailis: Diriģenta pirmais pienākums – netraucēt
Pirms nedēļas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tika atklāta ekspozīcija, kas veltīta ievērojamajam austroungāru diriģentam Hansam Svarovskim (1899-1975). Pie viņa mācījušies ap 600 mūziķu, tostarp Mariss Jansons. Savukārt pie Marisa Jansona Pēterburgā studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) profesors un Operdziedāšanas klases vadītājs Viesturs Gailis, kurš 20. martā svinēs 65. jubileju.
Jaunākie
Interesanti