Kultūra / Mūzika
Alīdas Vānes vokālistu konkurss – platforma izcilībām
No 21. līdz 24. augustam Ventspilī, koncertzālē “Latvija”, norisināsies Alīdas Vānes Starptautiskais mūzikas festivāls, kura programmā iekļautas meistarklases, koncerti un starptautiskais vokālistu konkurss. Konkurss ir kā viena no platformām, kā mēs pasaulei turpinām vēstīt, ka mums ir izcili mūziķi, intervija Latvijas Radio 3 – Klasika "Neatliekamajā sarunā" norāda dziedātāja un festivāla saimniece Karmena Radovska.
Ezers, mūzika, metafizika. Izskanējušas «Ezera skaņas»
Bez oficiālām uzrunām, noteikumiem un uzvārdiem. Sākumā piķa melnā tumsā ar mūzikas uzplaiksnījumiem kompasa vietā, tad saullēkta sagaidīšana un muzikālā kulminācija. Ko tādu nedēļas nogalē Madonas novada Vestienas pagastā esošajā Kāla ezerā jau septīto reizi varēja piedzīvot pasākumā “Ezera skaņas”. Šogad tas norisinājās ar saukli „Ceļš sākas šonakt. Es dodos mainīties” un tematiski pētīja zemūdens dzīles, pielīdzinot tās cilvēka zemapziņas plašumiem.
Mišas Maiska zīmē aizvadīta festivāla «Rīga Jūrmala» otrā nedēļas nogale
Augustā izcilu mūziķu koncertus turpina piedāvāt pirmais vērienīgais klasiskās mūzikas festivāls “Rīga Jūrmala”, ko britu laikraksts “The Telegraph” ierindojis vasaras festivālu TOP-10. Mūzikas pārbagāta bija arī aizvadītā nedēļas nogale, kura notika pasaulslavenā, Rīgā dzimušā čellista Mišas Maiska un Krievijas Nacionālā orķestra zīmē.
Kā tapa Baltijas ceļa neoficiālā himna? Viktora Zemgala skatījums
Borisa Rezņika dziesma “Atmostas Baltija” ar Valda Pavlovska vārdiem tapa vēl krietni pirms radās ideja par Baltijas ceļu, aptuveni gadu iepriekš. Taču brīdī, kad pirms 30 gadiem vairāk nekā divi miljoni Baltijas valstu iedzīvotāju nostājās ķēdē no Viļņas cauri Rīgai uz Tallinu, tieši šī latviešu, lietuviešu un igauņu mēlē iedziedātā dziesma bija kļuvusi un joprojām ir Baltijas ceļa neoficiālā himna. Dziedātājs Viktors Zemgals, kurš piedalījies šī vēsturiskā ieraksta tapšanā, atklāj, ka dziesmas tapšana bijusi pilna ar neaizmirstamiem brīžiem.
Korim «Latvija» vasara aizritējusi bez atvaļinājuma
Valsts akadēmiskajam korim (VAK) “Latvija” šī vasara ir aizritējusi bez atvaļinājuma, jo koris ir pieprasīts gan Latvijā, gan ārzemēs. Bet atskaites punkts jau 22 gadu kora dzīvē ir Garīgās mūzikas festivāls, kas tradicionāli notiek augustā.
Meitene ar vēju matos. Saruna ar aizņemtāko latviešu pianisti Agnesi Egliņu
Pianistei Agnesei Egliņai vasaras izskaņa ir darbīga: nesen atgriezusies no meistarklašu vadīšanas un koncertiem Spānijā, 17. augusta vakarā viņa sniegs solokoncertu dzimtās Liepājas "Lielajā dzintarā",  21. augustā muzicēs Alīdas Vānes festivāla atklāšanā Ventspilī, 22. augustā piedalīsies koncertā izstādes "Jūgendstils Rīgā. Kolekcijas desmitgade" ietvaros, bet 27. augustā atgriezīsies Liepājā, kur gaidāms koncerts "Ķeniņš un vēstules".
«Carnival Youth»: Esam uzsūkuši visas pasaules gudrības
Lai arī grupas “Carnival Youth” jaunā albuma “Good Luck” daļa dziesmu  videoklipu jau ir pieejami virtuāli, taustāmā CD un plates formā albums pasaulē dodas 16. augustā. Šis ir jau ceturtais disks, kurā latviešu indīroka grupas pārstāvji turpina evolucionēt gan kā mūziķi, gan kā personības.
Komponists Helmers Pavasars. Visu, ko piedzīvoja 20. gadsimts un Latvija, piedzīvoja arī viņš
"Ir jāslavē šis cilvēks, kurš bijis uzticīgs savai ticībai un ticībai Latvijas nākotnei," – tā par komponistu, ērģelnieku, pedagogu un diriģentu Helmeru Pavasaru (1903–1998) saka Londonas Latviešu kora diriģente Lilija Zobens. Pavasara piemiņa 18. augustā tiks godināta gan ar piemiņas plāksnes uzstādīšanu, gan īpašu koncertu, bet nākamgad klajā nāks grāmata, kuru sarakstījis muzikologs un diriģents Leslijs Īsts un žurnāliste un rakstniece Inga Jēruma.
Tenora Kallejas koncerta vietā notiks soprāna Olgas Peretjatko solokoncerts
Mūzikas festivālā “Rīga Jūrmala” notikušas izmaiņas mākslinieku sastāvā – veselības problēmu dēļ savu dalību koncertā atcēlis tenors Jozefs Kalleja, viņu ar solokoncerta programmu aizstās pasaulslavenais soprāns Olga Peretjatko, LSM.lv informē festivāla rīkotāji. Olga Peretjatko festivālā "Rīga Jūrmala" uzstāsies kopā ar pianistu Matiasu Zamuilu.
Jaunajām latviešu komponistēm – panākumi starptautiskos konkursos
Divas jaunās latviešu komponistes uzvarējušas starptautiskos kompozīciju konkursos. Madara Pētersone ieguva pirmo vietu Karla Orfa kompozīciju konkursā Minhenē, savukārt liepājnieces Lauras Gustovskas kompozīcija tika atzīta par labāko viendabīgo koru grupā starptautiskajā kora mūzikas konkursā “Orfeó Català” Barselonā, informē Latvijas Komponistu savienības pārstāve Baiba Ozoliņa.
Čellists Ivars Bezprozvanovs: Mana vieta ir šeit – jādzīvo šeit un jāmuzicē šeit
Še tev dālderis, pērc, ko gribi, nesaki ne jā, ne nē, ne balts, ne melns. Ja vārdu "pērc" aizstātu ar "vēlies" – kas tas būtu, ko vēlētos čellists Ivars Bezprozvanovs? "Droši vien, ka laimi. Ja tā ietver sevī visu – gan veselību, gan mīlestību, tad vairāk arī patiesībā neko nevajag," saka Latvijas Nacionālās operas čellu grupas koncertmeistars un Dārziņskolas skolotājs Ivars Bezprozvanovs, kuram 14. augustā apritēja piecdesmit.
Garīgās mūzikas festivālā ienāk džezs. Saruna ar Domskolas gospeļkora vadītāju Unu Stadi
Šī gada Garīgās mūzikas festivāla jaunums ir džeza mūzikas noskaņu klātbūtne. 15. augustā Zirgu ielas koncertzālē dzirdēsim Rīgas Doma kora skolas (RDKS) džeza nodaļas gospeļu kori, bet programmas īpašā viešņa būs dziedātāja Vaniša Gūlda no Kalifornijas. Viņu uz Latviju uzaicinājusi RDKS gospeļkora vadītāja Una Stade, kura Latvijā atgriezusies pēc desmit gadu prombūtnes.
Kvintets «Carion»: Savu skatītāju priekšā mugura ir taisnāka
Festivāla “LNSO vasarnīca” ietvaros 24. augusta vakarā Latgales vēstniecības “Gors” Lielajā zālē piedzims kas unikāls un nebijis – starptautiskais pūšaminstrumentu kvintets “Carion” kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) un diriģentu Andri Pogu pirmatskaņos trīs komponistu darbus pūtēju kvintetam un orķestrim. Zviedriete Brita Bīstrema, dānis Anderss Nordentofts un latvietis Andris Dzenītis radījuši ko pavisam svaigu, jo solista vietā likt veselus piecus – tas nebūt nav viegli, bet skaniski aizraujoši gan.
Jaunākie
Interesanti