Kultūra / Mūzika
Latvijas Nacionālajā operā izskanēs vērienīgs Zigmara Liepiņa jubilejas koncerts
Svinot izcilā latviešu komponista Zigmara Liepiņa 70. dzimšanas dienu, "Latvijas Koncerti" aicina uz koncertu Latvijas Nacionālajā operā šī gada 17. oktobrī. Koncertā skanēs Zigmara Liepiņa "Vijolkoncerts", svīta "Sarkanais mežs", kuras pamatā ir mūzika tāda paša nosaukuma daudzsēriju filmai, kā arī pirmatskaņojumu piedzīvos "Mesa 2020", informēja organizatori.
Šis ir laiks, kad mums jābūt kopā! Jānis Stībelis ielūdz uz koncertiem
"Esi vienmēr pozitīvs," – tāda ir dziedātāja un dziesmu autora Jāņa Stībeļa personiskā pārliecība, ne tikai dziesmas vārdi. Jau pavisam drīz gaidāma viņa akustiskā koncertu sērija "Mēs būsim kopā", kurā viņš uzstāsies ar ģitāristiem Gintu Smuko un Jāni Kalniņu un tajā skanēs dziesmas viņa pēdējā albuma "Optimists" kā arī viņa zināmākie hiti. Latvijas Radio raidījumā "Nošu atslēga" dziedātājs atklāj, ka kādreiz vēlējies tikt pie pasaules slavas un tādēļ arī mācījies Amerikā un pieņēmis internacionālu skatuves vārdu. Bet pēdējos gados viņam ļoti nozīmīga kļuvusi muzicēšana latviešu valodā un kopības sajūtas radīšana ar vietējiem klausītājiem.
Māksla kā sabiedrības sirdspuksti. Atskats uz Liepājas Mākslas forumu
Septembra pēdējās nedēļas nogalē Liepājā jau astoto reizi norisinājās Liepājas Mākslas forums, piedāvājot ieskatu mūsdienu kultūras daudzveidībā. Šo gadu laikā pasākums ir kļuvis par daļu no Liepājas kultūras vides un arī iemantojis atbalstītājus citviet. Sarunā festivāla mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča stāsta par to, kā izveidot programmu, kas uzrunātu atšķirīgus cilvēkus. 
Mūžībā devies operdziedonis Jānis Sproģis
Piektdien, 7. oktobrī, mūžībā devies operdziedonis un skanīgā tenora īpašnieks Jānis Sproģis (1944 – 2022), sociālajā tīklā "Facebook" vēsta "Latvijas Radio 3".
Festivālā «ORGANismi» pievēršas pēctecībai
Ar jauniem vārdiem un gan vietējā, gan starptautiskā mērogā atpazīstamiem māksliniekiem Rēzeknē atklāts ērģeļmūzikas festivāls "ORGANismi". Pēctecības un unikālā mantojuma izzināšana kļuvusi par šī gada programmas iedvesmas avotu festivāla mākslinieciskajai vadītājai, ērģelniecei Ivetai Apkalnai. Piektdienas vakarā viņa kopā ar vietējiem Rēzeknes māksliniekiem tiekas koncertizrādē bērniem, bet sestdien festivāla kulminācijai gatavo gan pirmatskaņojumus, gan atgriešanos pie pirmsākumiem. 
Festivālā «ORGANismi» tapusi koncertizrāde bērniem «Ķepas, ūsas un Minkāns»
Rēzeknē, Latgales vēstniecībā "Gors" ir sācies ērģeļu mūzikas cienītāju gaidītais festivāls "ORGANismi". 6. oktobrī varēja baudīt koncertu ar jaunās ērģelnieku paaudzes daiļradi, kurā uzstājās Vācijā dzīvojošā ērģelniece Mona Rozdestvenskyte un Nacionālās Mākslu vidusskolas audzēknis Oskars Kalniņš. Savukārt 7. oktobra vakarā izskanēs koncertizrāde "Ķepas, ūsas un Minkāns", koncertizrāde ir neatņemama festivāla sastāvdaļa, kurā katru gadu tiek iesaistīti bērni.
Pirmoreiz Rīgā skanēs godalgotā amerikāņu komponista Kaila Smita «Loks debesīs»
Nedēļas nogalē divos koncertos Rīgā un Daugavpilī izskanēs godalgotā amerikāņu komponista Kaila Smita opuss "Loks debesīs". Par šo skaņdarbu komponists un Filadelfijas koris "The Crossing" 2020. gadā tika nominēts prestižajai "Grammy" balvai. Pirmatskaņojumu Latvijā tas piedzīvo Rīgas projektu kora dziedātāju balsīs, kas patiesi aizkustinājušas skaņradi.
Dzīve uz koferiem. Saruna ar vijolnieku Daniilu Bulajevu
"Jau vairākus gadus ir tā, ka koferis visu laiku ir kaut kur tuvumā, bet nevaru teikt, ka man tas nepatīk," teic vijolnieks Daniils Bulajevs, kurš kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri Andra Veismaņa vadībā šoruden piedalās Latvijas koncerttūrē un studē gan Dārziņskolā, gan Vācijā.
Latvijas Radio koris dosies koncertturnejā uz Japānu
No 14. oktobra līdz 23. oktobrim Latvijas Radio koris (LRK) un tā mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava koncertēs Japānā. Tūrei sagatavotas trīs vērienīgas koncertprogrammas. Turnejas ietvaros LRK muzicēs kopā ar ‘‘New Japan" filharmonijas orķestri, atskaņojot Volfganga Amadeja Mocarta Rekviēmu, savukārt kora a capella programmās skanēs Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda, Ģērģa Ligeti un Antona Bruknera opusi, informēja kora pārstāvji.
Tiešraidē no Latvijas Radio 1. studijas koncertu sniegs Viktorija Pakalniece, Mihails Čuļpajevs un Agnese Egliņa
10. oktobrī pulksten 18.00 Latvijas Radio 1. studijā koncertu sniegs dziedātāji Viktorija Pakalniece un Mihails Čuļpajevs, kā arī pianiste Agnese Egliņa, bet koncertu vadīs Orests Silabriedis. Koncerta tiešraidi varēs klausīties Latvijas Radio 3 "Klasika" ēterā un skatīties gan "Klasikas" mājaslapā, gan Sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.
Liepājas operas simtgadē top Jēkaba Nīmaņa opera bērniem Māras Ķimeles režijā
Liepājā sāk vērienīgi atzīmēt operas simtgadi. Koncertzālē "Lielais dzintars" oktobrī atskaņos divas operas. Jau šajā sestdienā, 8. oktobrī, gaidāma pirmizrāde operai mazākajiem klausītājiem. 120 jaunieši no Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas, 30 pedagogi un radošā komanda piedalīsies komponista Jēkaba Nīmaņa, režisores Māras Ķimeles, scenogrāfa Reiņa Suhanova un dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces radītajā jaundarbā ģimenēm "Mūž(-uš)īgais lidojums".
Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskola šomēnes svin 95. jubileju
Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskola ir lielākā Latvijā. Tās pirmsākumi saistīti ar Jāzepa Vītola ierosmi pagājušā gadsimta divdesmito gadu vidū vairākās Latvijas pilsētās veidot Tautas konservatorijas. Kopš 1947.gada skolai piešķirts latviešu komponista Jāzepa Mediņa vārds. Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskola šomēnes svinēs 95. jubileju, sākot skolas audzēkņu koncertu sēriju. 
Kurzeme, franču šarms un «Radīts Kalifornijā» – sākas Rudens kamermūzikas festivāls
Jau ierasti oktobrī skanējumu sāk Rudens kamermūzikas festivāls, piedāvājot izsmalcinātu mūziku izcilu mūziķu sniegumā. Šogad festivālā būs seši koncerti Rīgā, Jūrmalā un Liepājā, un pirmais no tiem šo piektdien, 7. oktobrī, Lielajā ģildē, kur kopā ar orķestri "Sinfonietta Rīga" muzicēs pasaulslavenais franču čellists Žans Gijēns Keirass.
Laists klajā veltījums aizgājušajiem grupas «Linga» mūziķiem
Mūziķi Gints Cālītis un Ronalds Briežkalns laiduši klajā veltījuma dziesmu tai saulē aizgājušajiem grupas "Linga" mūziķiem – Edgaram Ķauķim un Gvido Lingam. Jaunais singls ir kaverversija grupas "Linga" dziesmai "Pamestie" un tam tapis arī videoklips, informēja mūziķu pārstāvji.
Rudens kamermūzikas festivālā skanēs «Pastkartes no Kurzemes»
Rudens kamermūzikas festivālā 13. oktobrī "Mazajā ģildē" skanēs koncertprogramma "Pastkartes no Kurzemes". Altiste Santa Vižine, kontrabasists Matīss Eisaks un pianiste Agnese Egliņa satiekas Rīgā, lai vienotos kamermūzikas programmā, kuras kopsaucējs meklējams Kurzemē, informē festivāla organizatori.
FOTO: Koncertzālē un rūpnīcā – aizvadīts Liepājas Mākslas forums
Ar astoņiem spilgtiem kultūras pasākumiem nedēļas nogalē aizvadīts Liepājas Mākslas forums. Tas pulcēja māksliniekus no vairākām pasaules valstīm un norisinājās ne tikai kultūras ļaudīm ierastajā vidē – koncertzālē "Lielais dzintars", bet arī bijušajā rūpnīcā "Liepājas metalurgs", kā skatuvi izmantojot gan tukšu cehu telpas, gan dzelzceļa sliedes un citus industriālus objektus.
Mūzikā saglabāt gaišo. Par grupu «Sudden Lights» stāsta brāļi Zitmaņi
"Tas ir cikls: līdzīgi kā gadalaiki mainās, tā mums mainās [grupas] dzīves posmi. Mums ir ieraksta posms, mums ir albuma iznākšana, tad koncerti, un tas viss jaukā aplī veļas uz priekšu," ansambļa "Sudden Lights" ikdienu raksturo vokālists un instrumentālists Andrejs Reinis Zitmanis. Grupas Latvijas tūre, kas tiek rīkota par godu albuma "Miljards vasaru" iznākšanai, tūlīt būs "aizvēlusies" līdz noslēguma koncertam Rīgā. Šī notikuma gaidās divi brāļi un kolēģi mūzikā – Andrejs Reinis un Kārlis Matīss Zitmaņi – Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūrdeva" stāsta par "Sudden Lights" nosaukuma izcelsmi, par izvēlēto muzikālo virzienu un par grūtībām, kas tomēr ir patīkamas.  
Svarīgākais šobrīd