Kultūra / Mūzika
Komponiste Lolita Ritmane: Vēlos rakstīt to, ko jūtu savā sirdī un dvēselē 
Rīgā no Holivudas ieradusies komponiste, filmas "Dvēseļu putenis" mūzikas autore Lolita Ritmane, lai kopā ar diriģenti Eimiju Andersoni un dzīvesbiedru, skaņu inženieri Marku Matsonu Latvijas Radio studijā ierakstītu skaņu celiņu režisora Daniela Kreicberga animācijas īsfilmai "Tahlequah the Whale: A Dance of Grief". Viņu kopdarbs, albums "Women Warriors: The Voices of Change" saņēma "Grammy" balvu kategorijā "Labākā klasiskās mūzikas izlase". Prestižo godalgu saņēma arī Latvijas Radio skaņu režisors Varis Kurmiņš, kurš pirms diviem gadiem Latvijas Radio 1. studijā veica šo ieskaņojumu, kurā piedalījās Latvijas mūziķu orķestris un Rīgas Doma kora skolas meiteņu koris "Tiara". 
Silts dienvidu vēja glāsts un citi jaunumi «Radio Naba» mūzikas topā
"Radio Naba" pašmāju mūzikas topā jaunumi no apvienībām "DJ Krankenwagen", "Podruga", "Bēdu brāļi" un mūziķes Rūtas Ķergalves. Ārzemju topu papildina kompozīcijas no "The Vacant Lots", "PVA", "Junior Boys", "Drahla", "Cinque Exposed", "Totally Enormous Extinct Dinosaurs", tuaregu kolektīva "Tinariwen" un "Röyksopp" kopdarbs ar Alisoni Goldfrapu.
Pienākums dot labumu savai valstij. Saruna ar dziedātāju Elīnu Garanču
"Ja es varu dot labumu ne tikai muzikāli un ar valsts vārda nešanu pasaulē, tad uzskatu, ka arī šajā ziņā tas ir mans pienākums," teic dziedātāja Elīna Garanča. Šoreiz Latvijas Radio 3 "Klasika" sarunā – mazāk par mākslu, vairāk – par naudu, birokrātiju, koncertaģentiem, aģentūrām un citām ar skatuves aizkulisēm saistītām tēmām, kas klausītājam parasti ir nezināmas un nemanāmas, taču atsedz ļoti nozīmīgu daļu no dziedātāja un pasaulslavena mākslinieka ikdienas rutīnas.
Festivāls «Skaņu mežs» svin divdesmitgadi! Ieskats gaidāmajā programmā
23. un 24. septembrī "Hanzas peronā" eksperimentālās mūzikas festivāls "Skaņu mežs" atzīmēs savu 20. pastāvēšanas jubileju. Savukārt 25. septembrī noritēs arī festivāla bezmaksas pasākums bērniem. Festivāls eksperimentālo mūziku izsenis prezentē visplašākajā izpratnē – mūsdienu avangarda komponisti līdzās trokšņu māksliniekiem, akustiskā līdzās ritmiskai mūzikai, meditatīva iekūņošanās sajūta līdzās mežonīgās dejas plašajiem atvēzieniem. Piedāvājam ieskatu programmas daudzveidībā.
Ironija un sentiments vienā personā. Saruna ar komponistu Zigmaru Liepiņu
"Man ir kāds teicis – un droši vien jāpiekrīt –, ka manī ir divas dabas. Viena ir šī ciniski ironiskā, nešpetnā, otra ir sentimentāla, kur pats rakstu meldiņu, pats apraudos," par savu daiļradi LTV raidījumā "Kultūrdeva" stāsta komponists Zigmars Liepiņš, kurš šogad svin savu 70 gadu jubileju. Komponists Covid-19 gadu laikā ir sarakstījis grāmatu "Mūzaīka" par savu dzīvi, kā arī pievērsies sakrālajai mūzikai, komponējot skaņdarbu "Mesa 2020", kuras pirmatskaņojums norisināsies Latvijas Nacionālājā operā 17. oktobrī jubilejas koncerta programmā.
«Simfoniskais hits ar Goran Gora» sezonu sāk ar stāstu par komponistiem Pēteri Vasku un Arvo Pertu
Ceturtdien, 22. septembrī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mūziķi kopā ar stāstnieku Goran Gora multimediālā koncertā "Simfoniskais hits ar Goran Gora. Vasks un Perts" klausītājus iepazīstinās ar Baltijas akadēmiskās mūzikas ievērojamajām figūrām Pēteri Vasku un Arvo Pertu. Viņu dzīvi un mūziku stāstos atspoguļos Jānis Holšteins, kurš plašāk zināms ar skatuves vārdu Goran Gora, savukārt skaņdarbus atskaņos Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā un obojists Egils Upatnieks. Koncertu papildinās animācijas, ko radījis mākslinieks Krišs Salmanis, informēja LNSO pārstāvji.
«Lielajā dzintarā» notiks Artura Maskata teātra mūzikas autorvakars
Svētdien, 25. septembrī, plkst. 15.00 Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" koncertsērijas "Personīgi" jauno sezonu atklās izcilā mūsdienu latviešu komponista Artura Maskata teātra mūzikas autorvakars, kas iecerēts kā muzikāla saruna starp aktieriem un autoru. Uz skatuves komponista daiļradi dziesmās iznesīs dziedošie aktieri – Maksims Busels, Jūlija Berngardte un Everita Pjata-Gertnere. Koncertu būs iespējams vērot kā klātienē, tā arī tiešraidē koncertzāles digitālajā platformā, informēja koncertzāles pārstāvji.
LSO atklāj sezonu jaunā galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā
Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 17. septembrī Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) svinēja savas 142. koncertsezonas sākumu. Koncertā orķestra priekšā stājās jaunais galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Guntis Kuzma.
Vai zini, cik unikāls ir obojists Heincs Holligers?
Komponists, izpildītājs un klausītājs, protams, ir šis mūžam nedalāmais un mūzikai ļoti svarīgais trīsstūris. Taču kur īsti ir meklējams mūzikas sākuma grauds un iedvesmas pirmais mirklis? To nemaz nav tik vienkārši pateikt un formulēt. Tomēr mūzikas vēsture zina daudzus gadījumus, kad tieši kāda izpildītāja meistarība, iedvesma, iedvesmotā spēle un savas personības unikalitāte ir tā, kas pamudinājusi komponistus uzrakstīt kādu jaundarbu tieši šim savam sapņu izpildītājam.
Ar Maskata pirmatskaņojumu un jaunu galveno diriģentu sezonu sāk Liepājas Simfoniskais orķestris
17. septembrī Liepājas Simfoniskais orķestris uzsāks savu jauno, nu jau 142. koncertsezonu, kas solās būt īpaša orķestra dzīvē, jo galvenā diriģenta amatā stāsies Guntis Kuzma. Orķestra atklāšanas koncertā gaidāms vēl nebijis notikums mūzikas dzīvē, jo notiks Artura Maskata Trīskāršā koncerta "Bērnības taureņu dejas" pirmatskaņojums, kura laikā vienlaikus uz skatuves gaidāma trīs instrumentu un solistu satikšanās.
Saules dziesma čellam, vijolei un korim – festivāla «Čello Cēsis» izskaņā stīginstrumenti sabalsosies ar Latvijas Radio kori
Čellkoncertu "Saules dziesma" komponiste Sofija Gubaiduļina sarakstīja par godu izcilā čellista Mstislava Rostropoviča 70. dzimšanas dienai. Svētdien, 18. septembrī, to dzirdēsim festivālā "Čello Cēsis" franču čellista Žana Gijēna Keirasa lasījumā. Šo mūziķi latviešu klausītājiem bijusi iespēja iepazīt vairākkārt, viņam uzstājoties kopā ar kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" un 2019. gadā Rudens kamermūzikas festivālā. 
Svarīgākais šobrīd