Kultūra / Mūzika
Vai zini, ka Taškentā Emilis Melngailis patiesībā bija trimdā?
Vai zini, ka Taškentā Emilis Melngailis patiesībā bija trimdā?
Emilis Melngailis 1901. gadā beidza Pēterburgas konservatoriju un pēc tam tur piecus gadus strādāja par mūzikas kritiķi lielākās vācu avīzes "St. Petersburger Zeitung" redakcijā, pasniedza privātstundas, spēlēja ērģeles un vadīja kori latviešu baznīcā, bet tad pēkšņi devās uz Vidusāziju, Taškentu, kur aizvadīja gandrīz 15 sava mūža gadus un strādāja par vācu valodas skolotāju kadetu skolā.
Vai zini, kas bija pirmais fagota spēles pedagogs Latvijas Konservatorijā?
Vai zini, kas bija pirmais fagota spēles pedagogs Latvijas Konservatorijā?
Kad gatavojāmies tagadējās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simtgades sagaidīšanai 2020. gadā, kopā ar profesoru Vilni Strautiņu apzinājām visus pūšaminstrumentu katedras pedagogus, kuri strādājuši akadēmijā kopš pašiem pirmsākumiem. Un viņu vidū – Jāzepa Vītola grāmatā par Latvijas Konservatoriju no 1919. līdz 1929. gadam minēts tāds S. Kovarskis.
Latvijas Radio 5 oriģinālpodkāstā «Remarka» latviešu mūziķi izķidās savas dziesmas
Latvijas Radio 5 oriģinālpodkāstā «Remarka» latviešu mūziķi izķidās savas dziesmas
No otrdienas, 20. februāra, piecu nedēļu garumā ik otrdienu Latvijas Radio mobilajā lietotnē pieejams jauns Latvijas Radio 5 oriģinālpodkāsts jeb raidieraksts "Remarka". Klausītājiem jau pieejama raidieraksta pirmā epizode ar mūziķa Jāņa Krīvēna jeb Krivenchy piedalīšanos. Pie podkāsta "Remarka" veidotāja Klāva Knuta Sukura turpmākās nedēļas viesosies dažādu žanru mūziķi – dziedātāja Būū, mūziķis Mārtiņš Jātnieks, grupas "Tautumeitas" dalībniece Ilona Dzērve, kā arī reperis un producents Fiņķis.
VIDEO: Ukrainas 17. gadsimta baroka mūzika ansambļa «Ældmusic» koncertā
VIDEO: Ukrainas 17. gadsimta baroka mūzika ansambļa «Ældmusic» koncertā
Nedēļa no 19. februāra Latvijas Radio 3 "Klasika" būs Ukrainas kultūras un mūzikas zīmē, tādēļ to ieskandēs mūziķi no Ukrainas, kuri nu jau nepilnus divus gadus par savu mājvietu sauc Latviju, – dziedātāji Natālija Behma, Oksana Nikitjuka un Serhijs Zadorožnijs. Kopā ar Ansi Bētiņu un klavesīnisti Gertrudu Jerjomenko viņi izveidojuši ansambli "Ældmusic", kura nosaukumā ietverta mūziķu interese par vēsturi, renesanses, baroka un vēlāku laiku mūziku. Koncerts izskanēs pirmdien, 19. februārī, pulksten 18.00 Latvijas Radio 1. studijā un Latvijas Radio 3 "Klasika" tiešraidē.
Kad mākoņi no magonēm un rozēm ir stiprāki par dzelzs priekškaru. Dziedātājas Larisas Mondrusas ceļš...
Kad mākoņi no magonēm un rozēm ir stiprāki par dzelzs priekškaru. Dziedātājas Larisas Mondrusas ceļš un mantojums
"Svešā zemē stādu rozes,/ Plūcu sārtās magones,/ Sen ir aizmirsusies dziesma,/ Dziesma tā, no dzimtenes," – ir rindas no Larisas Mondrusas dziesmas, kas nedaudz šarmanti citādā intonatīvā frāzējumā padomju laikā (protams, nelegāli) vēlās pāri Latvijai – ar tik spēcīgu mūzikas un sievišķīga šarma vilni, ka nevienam pat neienāca prātā, ka dziesma ir… salda. Tā nebija salkana, bet gluži kā kvalitatīvs parfīms, kura saldmē ievijas romantisku brīvības ilgu jasmīna un bezcerīgu sāpju bergamota notis, – dziesmā nebija nekā no bezgaumības piedauzības. Mondrusas mūzika valdzina un vilina, gluži kā pirmā mīlestība – kaut kas naivs un tīrs ir tajā –, un smaržu mākonis nekad nav notverams.
Ar dzeju un dziesmām atvadās no komponista Jura Kulakova
Ar dzeju un dziesmām atvadās no komponista Jura Kulakova
Pērkontēvs Juris Kulakovs sestdien, 17. februārī, guldīts zemes klēpī. Raksturojot viņu ar vārdiem – bohēmists, intelektuālis, filozofs, smalkas mūzikas akadēmiķis – no viņa šodien atvadījās ģimene, draugi un viņa mūzikas cienītāji. Skumjos brīžus baznīcā ik pa brīdim pārtrauca Jura balss audio ierakstā, kas rībināja logus kā pērkons – vēl pēdējo reizi.
Ģeniālais huligāns. Juris Kulakovs laikabiedru atmiņās
Ģeniālais huligāns. Juris Kulakovs laikabiedru atmiņās
"To nevar iemācīties, noteikti viņš piedzima, viņam kaut kas no augšas bija iedevis to lielo talantu," mūžībā aizsaukto komponistu, multiinstrumentālistu un grupas "Pērkons" dibinātāju Juri Kulakovu raksturoja grupas "Pērkons" basģitārists Juris Sējāns. "Visas viņa idejas bija modernas, kā tajā laikā."
«Šī pieredze, būt ar jums šeit, Latvijā, man ir ļoti svarīga» – saruna ar LNSO māksliniecisko vadītā...
«Šī pieredze, būt ar jums šeit, Latvijā, man ir ļoti svarīga» – saruna ar LNSO māksliniecisko vadītāju Tarmo Peltokoski
"Šī pieredze, būt ar jums šeit, Latvijā, man ir ļoti svarīga, tāpēc ar lepnumu atskaņošu latviešu mūziku arī citās valstīs," Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūrdeva" teic 23 gadus vecais somu diriģents Tarmo Peltokoski, kurš, sākot ar 2022./2023. gada koncertsezonu, ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents.
Lielbritānijā top pirmais latviešu apvienotais bērnu un jauniešu koris
Lielbritānijā top pirmais latviešu apvienotais bērnu un jauniešu koris
Latviešu diasporas mūzikas pedagogi Lielbritānijā ir apņēmības pilni izdarīt teju neiespējamo – izveidot pirmo Apvienotās Karalistes bērnu un jauniešu kopkori un piedalīties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos 2025. gadā. Nupat kā norisinājās pirmā kopkora nometne latviešu īpašumā "Straumēnos", ko organizēja biedrība "Latviešu pārstāvniecība Apvienotajā Karalistē" (LPAK) ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu. 

Vairāk

Svarīgākais šobrīd