Kultūra / Māksla
Māksla kā sadraudzība. Ukrainas un Latvijas mākslinieki vienojušies izstādē «Karš un miers»
Latvijā no kara postītās Ukrainas ieradušies arī ukraiņu mākslinieki, kuriem šeit ir pajumte, bet kuri meklē arī iespējas, kā iesaistīties Latvijas mākslas dzīvē. Viens no pirmajiem projektiem ar Ukrainas mākslinieku līdzdalību tikko atklāts mākslas galerijā "Bazar’t", tirdzniecības centrā "Mols". Tā ir izstāde "Karš un miers", kurā piedalās arī ļoti plašs Latvijas mākslinieku loks.
FOTO: Latvija pošas uz Venēcijas biennāli. Viesos mākslinieču dueta «Skuja Braden» darbnīcā
"Mani vada sajūta, ka kāda lieta būtu jāizgatavo, jo sabiedrībai tā ir vajadzīga, lai sabiedrībai tā varētu piederēt, lai tā būtu redzama, lai tā atklātu ko īstu," stāsta Melisa Breidena no mākslinieču dueta "Skuja Braden". Tas šogad pārstāvēs Latviju Venēcijas biennāles 59. starptautiskajā mākslas izstādē ar ekspozīciju "Tirgot ūdeni upes malā". Venēcijas mākslas biennāles atklāšana gaidāma jau 23. aprīlī, un tā būs apskatāma līdz novembra beigām. 
Mākslinieka ļaunākais ienaidnieks ir bezdarbība. Saruna ar gleznotāju Andri Vītoliņu
"Bieži mākslinieki jaunā darbnīcā sāk arī labāk gleznot. Tāpat kā dzīvē, vārot zupu, ja tev ir vienīgi kartupeļi, ūdens un sāls, tad tas vien sanāks. Ja ir gaļa un sīpoli, to jau var saukt par īstu zupu," saka mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Andris Vītoliņš, kurš uz nākotni raugās cerīgi, jo akadēmijas vidē ir jūtama izaugsme. Viņš ir pārliecināts, ka mākslas augstskolas veido valsts identitāti.
FOTO: Ekspresīvais impresionisms. Imantā skatāma gleznotāja Aivja Pīzeļa izstāde «Savvaļa»
Mirkļa tvērējs un dzīves baudītājs. Tā sevi raksturo mākslinieks Aivis Pīzelis, kura Latvijas laukiem veltītā izstāde "Savvaļa" ir apskatāma Rīgas kultūras un atpūtas centrā "Imanta". Latvijas gleznotājiem neraksturīgi spilgtās un sulīgās akrila un eļļas krāsās attēlotās dabas ainavas viņš pārsvarā veltījis jūrai un dzimtajai pusei Latgalei. Pretendents uz šī gada Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā atzīmē, ka glezniecība ir viņa dzīves dzinulis.
Fotogrāfs Alnis Stakle uzvar «Sony World Photography Awards» konkursa profesionālajā kategorijā
Latviešu fotogrāfs Alnis Stakle ar attēlu kolāžu sēriju "Mellow Apocalypse" jeb "Maigā apokalipse" uzvarējis "Sony World Photography Awards" konkursa profesionālās kategorijas radošuma (Creative) apakškategorijā. Stakles iesniegtais darbs "Mellow Apocalypse" ("Maigā apokalipse") ir attēlu kolāžu sērija, kas ir veidota no publiski pieejamu avotu vizuālajiem materiāliem – muzejiem, zinātniskām institūcijām un brīvpieejas attēlu glabātuvēm, informēja zīmola komunikācijas un sabiedrisko attiecību vadītāja Baltijā Ieva Līcīte.
Uz Liepāju atvesta viena no Faberžē olām
Liepājas interjera muzejā apmeklētājiem līdz aprīļa beigām ir iespēja apskatīt četras 19. gadsimtā darinātas dekoratīvās olas no mākslas centra "Zuzeum" kolekcijas. Starp unikālajiem mākslas priekšmetiem redzama arī slavenajā Faberžē fabrikā darināta ola.
Jūgendstila centrs Lieldienu laikā sagatavojis tematisku izstādi
No 12. aprīļa muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" interjerā būs apskatāmi mākslinieces Tamāras Čudnovskas radīti Lieldienu dekori un šiem pavasara svētkiem raksturīgi priekšmeti no muzeja krājuma. Bet skatlogos tiks izvietoti līdz šim neredzēti dekori, kas darināti pēc 20. gadsimta sākuma rotājumu paraugiem.
Māksliniece Ieva Epnere izstādi Kuldīgā velta Ukrainai
"Es gribu būt kā saulespuķe, lai pat vistumšākajā dienā varu atrast gaismu un stāvēt stalti" – šādu nosaukumu māksliniece Ieva Epnere devusi savai personālizstādei, kas atklāta Kuldīgā. Tas ir viņas stāsts par savām sajūtām, cilvēka dzīvības un kultūras trauslumu brutāla pārspēka priekšā, kas izstāstīts fotogrāfijās, video un tekstilā.
Rīgas mākslas telpā atklās Fotogrāfijas biennāles centrālās izstādes
Šī gada 22. aprīlī izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" apmeklētājiem durvis vērs Rīgas Fotogrāfijas biennāles centrālā izstāde "Ekrāna ēra III: Klusā daba" Lielajā zālē un mākslinieku grupas izstāde "Mērītās perspektīvas" Intro zālē. Abas ekspozīcijas būs pieejamas līdz 12. jūnijam, informēja izstāžu zāles pārstāvji.
Fotogrāfija jau ir tāda sajūtu lieta. Meistara Aivara Liepiņa darbs un radošais rokraksts
"Man patīk stāstīt stāstus" – tā uzsver fotogrāfs un fotoreportieris Aivars Liepiņš. Divi fotostāsti jeb cikli "Teiču purvs. Siksala" un "Bērnu pansionāts Nr. 2. Baldone" skatāmi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pastāvīgo fotogrāfiju ekspozīcijā. Darbi tapuši 80. un 90. gados. Šim laikam raksturīga sociālas domāšanas ienākšana fotogrāfijā.
Romu dienu Jūrmalā atzīmē ar izstādi «Tabors»
Atzīmējot Starptautisko Romu dienu, Kauguru Kultūras namā Jūrmalā atklāta izstāde "Tabors". Tās autors ir metālmākslinieks Andris Dukurs no Rūjienas, kurš metāla skulptūrās iekausējis romu dzejas tekstus. 
Stāsts par attieksmi – kā fotoizstāde «Neredzamās dzīves» pielāgota cilvēkiem ar redzes traucējumiem
Nebijis notikums Latvijas kultūras dzīvē ir šonedēļ atklātā multimediālā izstāde "Neredzamās dzīves". Tās centrā ir stāsts par cilvēkiem ar redzes traucējumiem, bet pats svarīgākais – tā ir iekārtota tā, lai to līdzās citiem skatītājiem varētu pilnībā izbaudīt arī vājredzīgi un neredzīgi cilvēki. Izstādē redzamās fotogrāfijas ir papildinātas ar audio komentāriem, kas vizualizē to, kas redzams fotoattēlos, tāpat izstādi papildina arī 3D objekti, kas uztverami ar tausti. Izstāde ir arī viegli pieejama, jo tā iekārtota tirdzniecības centra "Origo" jaunajā ēkā, kas īpaši aprīkota, lai to varētu apmeklēt cilvēki ar dažāda veida funkcionālajiem traucējumiem.
Fotogrāfijas dekonstrukcija Kristīnes Krauzes-Sluckas izstādē «Izšķirtspējas streiks»
Kā mūsdienās aplūkot fotogrāfijas, kad visapkārt valda attēlu pārmērīgums un blīvums? Galerija ISSP pievēršas laikmetīgajai fotogrāfijai visdažādākajos tās izpausmes un arīdzan dekonstrukcijas veidos. Šoreiz mākslinieces Kristīnes Krauzes-Sluckas personālizstādē "Izšķirtspējas streiks" autore izveidojusi jauktu mediju instalāciju telpu, kur ģimenes atmiņu albums pārvērsts amorfā masā, pievēršot uzmanību fotografēšanai kā masu kultūras ikdienas dzīves neatņemamai sastāvdaļai.
Laika ritējums – Torņakalnā skatāma mākslinieces Zīles Ziemeles izstāde «Laikrādis»
Torņkalnā, "Ag galerijā" kopš marta vidus skatāma gleznotājas Zīles Ziemeles izstāde "Laikrādis". Kā noprotams pēc izstādes nosaukuma, tās galvenā tēma ir laika raksturs, laika ritējums. Visi darbi radīti speciāli šai izstādei un tāpēc arī tik labi iederas, uzsver galerijas vadītāja Agnese Čemme. Gleznas ir neliela izmēra, un māksliniece pati savas darbības formātu raksturo kā kamerglezniecību. 
ISSP Galerija dalībai mākslas projektā meklē cilvēkus ar «foto apsēstību»
Projekta “Jūtīgā virsma” autore Elīna Cērpa sadarbībā ar kuratori un mākslinieci Ivetu Gabaliņu meklē cilvēkus, kuriem piemīt “foto apsēstība” – regulāri radīt attēlus par vienu un to pašu tēmu. Projekts tiks realizēts kā multimediju izstāde, atspoguļojot cilvēku attiecības ar realitāti, informēja ISSP Galerijas pārstāvji.
Svarīgākais šobrīd