Kultūra / Māksla
FOTO: Latvijā sāk kursēt ar Purvīša gleznu motīviem dekorēts sabiedriskais transports
No 2. jūnija Latvijā sāk kursēt AS "Pasažieru vilciens" vilciena sastāvs un AS "CATA" autobusi, kurus rotā Vilhelma Purvīša gleznu iedvesmots dizains. Tas tapis projektā "Satiec Purvīti ceļā", ko, atzīmējot latviešu mākslinieka Vilhelma Purvīša 150. jubilejas gadu, īstenojusi Ogres novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Īpašu vilciena griestu, autobusu sēdekļu un ārējā vizuālā tēla noformējumu radījušas Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Amanda Pabērza un Ilze Grīnberga. Viņu piedāvātie darbi izraudzīti konkursā, informēja Ogres pašvaldībā.
Mirklī nav laika garlaikoties. Saruna ar mākslinieci Elitu Patmalnieci
"Kā agrāk teica Rainis – mirklis ir mūžības vērts. Brīdī, kad cilvēks dzīvē kaut ko redz no teātra, mūzikas, tas ietekmē dzīvi, tas ir svarīgs mirklis. Dzīve sastāv no daudziem mirkļiem, un jebkurš no tiem var izmainīt dzīvi," par savu personālizstādi "Mirklis" mākslas galerijā "Putti" un savu daiļradi stāsta māksliniece Elita Patmalniece. Izstāde "Mirklis" būs skatāma līdz 2022. gada beigām, un LTV raidījumā "Kultūrdeva" māksliniece spriež, ka mākslas galerija "Putti", iespējams, būs vieta, kur gada garumā būs iespēja apskatīt gan viņas veidotos tērpus, gan arī gleznas.
Kurzemē foto klubi sacenšas labāko kadru medībās
Liepājā notikušas Kurzemes foto dienas, kas jau piekto gadu pēc kārtas dažādās pilsētās pulcē reģiona foto klubus, to dalībniekiem sacenšoties labākā kadra medībās. Šoreiz uzvaras laurus plūca Saldus foto klubs "Es daru".
Daba vai māksla? Vakarbuļļu skulptūru parka iecerēm ceļā stājas vides aizstāvji
Starptautiski atzītā latviešu tēlnieka Paula Jaunzema mūža darbam – akmens skulptūru parkam Vakarbuļļos – ierēdniecība vairs neredz tālāku turpinājumu. Vairāk nekā 4 tūkstošu hektāru lielā dabas parka “Piejūra” administrācija neatbalsta mākslinieka lūgumu pat par 30 metriem palielināt skulptūrām atvēlēto laukumu Buļļupes krastā. Parka dabas aizsardzības plāna projekta vadītāja Ilze Priedniece norāda, ka tālāka parka attīstība gar upes krastu nav pieļaujama, jo dabiskais krasts tā teritorijā ir iznīcināts, kā arī tur vairs neaugot ļoti retas sugas augs – jūrmalas armērija.
Birokrātija vai attieksmes paušana? Kāpēc «Latvijas dzelzceļš» demontēja politiskas izstādes izkārtni?
Mākslas stacijā "Dubulti" apmeklētājiem raugāma izstāde "Māksla=Patvērums". Projekts ir par mieru un mīlestību, savukārt iestājas pret naidu, konflikta veidošanu un karu Ukrainā. Izstādē lasāmi uzraksti: "Slava Ukrainai!" "Brīvību Ukrainai!" un citi tamlīdzīgi vēstījumi. Izstādes kuratore jau saskārusies ar pretēja viedokļa paudējiem, pamanot uzrakstītus "Z" burtus. Taču tas nav tik ļoti satraucis, kā "Latvijas dzelzceļa" noņemtie izstādes reklāmas plakāti. Sestdien, 28, maijā, plakāti atgriezās savā vietā, un mākslas stacija "Dubulti" par to savā "Facebook" lapā izteica pateicību veselai rindai iesaistīto, ieskaitot LTV ziņu dienestu, lsm.lv un Latvijas Radio.
Mākslas stacija «Dubulti» par izkārtnes noņemšanu apsūdz «Latvijas dzelzceļu» politiskā cenzūrā
Mākslas stacijā "Dubulti" turpina darboties Šveices mākslinieka Tomasa Hiršhorna interaktīvais projekts "Māksla=Patvērums". Tas vēršas arī pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, un par to jau no tālienes varēja uzzināt, vērojot pie stacijas ēkas piestiprinātās izkārtnes. Pirms divām dienām – 23. maijā – ēkas īpašnieks "Latvijas dzelzceļš" tās noņēma, un izstādes rīkotāji šo rīcību sauc par cenzūru.
Kurināja, kurināja, līdz teicu – jā. Atklāj fotogrāfa Jāņa Deinata portretu izstādi
No 26. maija līdz 9. jūlijam galerijā "Museum LV" piedzīvojama Jāņa Deinata personālizstāde "Jānis Deinats. Laiki. Tik salda". Šoreiz fotogrāfs priekšplānā licis portretus, un to viņam nudien ir daudz. Gatavojoties izstādei, Deinats jaunatklājis paša pirms 30 gadiem uzņemtus kadrus, kuriem šodienas kontekstā piepulcējas vēl citas, ļoti īpašas nozīmes.  
«Izšūtais selfijs» – mākslinieces Ievas Iltneres adatas darbi galerijā «Māksla XO»
Līdz 11. jūnijam galerijā "Māksla XO" skatāma Ievas Iltneres izstāde "Izšūtais selfijs". Tajā izstādīti mākslinieces adatas darbi, kas vispirms tapuši, iedvesmojoties no senlietu veikalā iegādātiem izšuvumiem, bet turpinājušies jau pavisam citos tēlos. Izstādē aizgājušo laiku motīvi mijas ar mūsu nesenās pagātnes un tagadnes zīmēm.  
Liepājā skatāma mākslinieces Ināras Liepas leļļu izstāde «Laika spēles»
Liepājā, galerijā "Romas dārzs", atklāta mākslinieces Ināras Liepas veidoto leļļu izstāde "Laika spēles", kurā autore atskatījusies uz savu veikumu leļļu mākslā pēdējo 30 gadu laikā. Galerijas pagrabos interesentus sagaida gan figurālas skulptūrlelles, gan kustīgi objekti, kā arī daži aptuveni 100 gadus veci rotaļlāči no Liepas vadītā ceļojošā Leļļu mākslas muzeja.
Tas ir stāsts par apgaismību. Sākas Rīgas Fotomēnesis
Par tēmu izraugot dekadenci, no 23. maija līdz 22. jūnijam notiks Rīgas Fotomēnesis. Tā direktors Arnis Balčus atgādina, ka fotogrāfija ir festivāla vadošais, bet noteikti ne vienīgais medijs. Plašo programmu atklās ar mākslinieces Elīnas Semanes izstādi "Mic Drop", viņa arī šī gada festivāla kuratore. 
Ka tu gribi vēl kāpt un vēl esi dzīvs. Saruna ar mākslinieci Intu Celmiņu
Līdz 29. maijam Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apskatāma gleznotājas Intas Celmiņas gleznu retrospekcija savienojumā ar virkni jaunu gleznu, kas tapušas beidzamajos divos gados. Un tā ir mazliet citāda Inta Celmiņa. "Tas varbūt ir tas nebeidzamais [aicinājums], kas ielikts katrā cilvēkā – ka tu negribi beigt, ka tu negribi beigties, ka tu gribi dzīvot, ka tu gribi vēl kāpt un ka vēl tu esi dzīvs, " saka Inta Celmiņa, kuras gleznošanu vienmēr pavada mūzika.
Par cilvēcīgu vidi un mērogu. Saruna ar tēlniecēm Olgu Šilovu un Brigitu Zelču-Aispuri
"Ar ļoti lielu cieņu attiecos pret tiem darbiem, kas radīti okupācijas laikā. Neskatoties uz to visu, kas notika Padomju Savienībā, tas tomēr bija mūsu modernisms, nacionāls un latvisks," uzsver tēlniece Olga Šilova, taču, runājot par Uzvaras parka pieminekli, atzīst, ka "tā ir liela stila degradācija, kad lielais stils kļūst par manierismu. Tas nav dziļi un no sirds". Savukārt māksliniece Brigita Zelča-Aispure ir pārliecināta, ka pieminekļu grautiņi neko labu nevienam nav nesuši: "Vertikālajam objektam, kas tur [Pārdaugavā] stāv, nav nekādas mākslinieciskās vērtības, bet skulptūras ir jāaizved no Rīgas centra un jāizveido vieta, kur varētu novietot dažādus padomju laika objektus."
Satrauktās dzīvelības ņirbēšana. Tomasa Hiršhorna izstādes «Māksla=Patvērums» apskats
Nedaudz nožēloju, ka neesmu vietējā jūrmalniece, kura ik dienu, dodoties darbā uz galvaspilsētu, nonāktu Dubultu vilciena pieturā jeb Mākslas stacijā "Dubulti". Tad es varētu uzskatāmi novērot, kā pamazām šo stilīgi šarmanto septiņdesmito gadu arhitektūras pieminekli līdzīgi kā sēnes micēlijs pārņem Tomasa Hiršhorna (Thomas Hirschhorn) izstāde "Māksla=Patvērums". Izpaliekot tradicionālajiem telpas iekārtošanas datumiem (jo šoreiz tas pamatoti ieskaitīts kopējā projekta publiskajā norises laikā), "Māksla=Patvērums" atvērta no 21. aprīļa līdz 29. jūnijam, pašam autoram pirmajās divas nedēļas aktīvi klātesot. Izstādei pakļautajā telpā Hišhorna nosacītā vadībā ikviens var aktīvi piedalīties, to iekārtojot fiziski vai idejiski. Šajā periodā paralēli uzgaidāmās zāles vizuālajām pārvērtībām, kas būtu jāuzlūko kā instalācija, tajā katru dienu notiek dažādi neliela formāta pasākumi ar lielāku vai mazāku skatītāju līdzdalību – DJ seti, dzejas lasījumi, diskusijas par aktuālām tēmām, lekcijas, mākslinieku prezentācijas.
Talsos Prūsijas zilās fotogrāfijas pārtop košās gleznās
Talsos šobrīd atklāta neparastas formas izstāde, kurā fotogrāfijas, kas jau pašas veidotas neparastā cianotipijas metodē, pārtapušas par košām gleznām. Tā ir divu vietējo mākslinieku – fotogrāfa Ulda Balgas un gleznotāja Andra Biezbārža – sadarbība. Izstādi viņi izvēlējušies veidot Talsu kinoteātrī, un 12 mākslas darbi ir kā kalendāra lapa katram gada mēnesim.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt