Kultūra / Māksla
Dzīvot līdzi dzīvei. Nacionālajā mākslas muzejā skatāma gleznotāja Ausekļa Baušķenieka izstāde
Dzīve ir tik bagāta, ka no katras situācijas var uztaisīt bildi – tā sarunā ar Latvijas Radio savulaik atzina gleznotājs Auseklis Baušķenieks. Dzīve visā tās daudzveidībā un cilvēks visās tā izpausmēs arī vienmēr bijis viņa gleznu galvenais temats. Par viņa darbu nezūdošo aktualitāti un pravietiskumu var pārliecināties izstādē "Laikmetu vizionārs", kas no 10. jūnija skatāma Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.
Mākslas akadēmijas starptautiskās zinātniskās konferences centrā – mākslas sinerģija un ķermeniskā performativitāte
16. un 17. jūnijā Rīgā norisināsies Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) doktorantūras programmas organizēta 2. starptautiskā zinātniskā konference, kurā ar priekšlasījumiem piedalīsies gan Latvijas, gan starptautiska mēroga zinātnieki un lektori, kuri uzstāsies par šī gada konferences centrālo tēmu – "Humanitāro un dabaszinātņu sinerģija kultūras vēsturē un teorijā", informēja akadēmijas pārstāvji.
«Kad maskas krīt» – Karostas festivālā šogad plenērs, darbnīcas un Karostas Arsenāls
"Kad maskas krīt" – ar šādu moto šonedēļ sākas Karostas festivāls, kas vedina vietējos un ārvalstu māksliniekus pievērsties pasaulē aktuālajai kara tematikai un vienlaikus atklāt līdz šim nezināmas un noslēpumainas vietas Karostā. Šogad Karostas festivāls norisināsies no 6. līdz 12. jūnijam. Šajās dienās notiks mākslinieku plenērs un atvērtās darbnīcas, kā arī apmeklētājiem būs iespēja ielūkoties pamestā, taču savos izmēros iespaidīgā cara laika pulvera pagrabā, ko festivāla rīkotāji nodēvējuši par Karostas Arsenālu.
Nekad nevajag apstāties. Saruna ar izstādes «Purvītis» mākslinieci Sandru Krastiņu
Svinot mākslinieka Vilhelma Purvīša 150. jubileju, kas iekļauta UNESCO 2022. gada svinamo dienu kalendārā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklāta viņam veltīta izstāde. "Purvīša gleznas ir kā tādas simfonijas, kuras var sadzirdēt jebkurš skatītājs, ne tikai mākslā profesionāli izglītots cilvēks. Purvītis redz Latvijas varenību, Latvijas monumentalitāti. Viņa gleznotās ainavas tvertas tādā vispārinājumā, ka skatītājs – un to arī mēs kā izstādes iekārtotāji vēlējāmies panākt – pats sev uzsit uz pleca un saka: hei, es dzīvoju tādā labā vietā!" intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" atklāj izstādes "Purvītis" mākslinieciskās un dizaina koncepcijas veidotāja Sandra Krastiņa. 
Mani interesē tas, ko es nezinu. Intervija ar gleznotāju Andri Eglīti
"Man tie darbu cikli mēdz būt dažādi un atšķirīgi. Tur es ļauju sev vaļu sekot tā brīža interesēm. Un, kā es pats priekš sevis kaut kad esmu formulējis – mani interesē tikai tas, ko es nezinu," stāsta mākslinieks Andris Eglītis, kurš maija sākumā laida klajā savu pirmo grāmatu "Andris Eglītis. Gaišs, apcirsts paralelograms".
FOTO: Latvijā sāk kursēt ar Purvīša gleznu motīviem dekorēts sabiedriskais transports
No 2. jūnija Latvijā sāk kursēt AS "Pasažieru vilciens" vilciena sastāvs un AS "CATA" autobusi, kurus rotā Vilhelma Purvīša gleznu iedvesmots dizains. Tas tapis projektā "Satiec Purvīti ceļā", ko, atzīmējot latviešu mākslinieka Vilhelma Purvīša 150. jubilejas gadu, īstenojusi Ogres novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Īpašu vilciena griestu, autobusu sēdekļu un ārējā vizuālā tēla noformējumu radījušas Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Amanda Pabērza un Ilze Grīnberga. Viņu piedāvātie darbi izraudzīti konkursā, informēja Ogres pašvaldībā.
Mirklī nav laika garlaikoties. Saruna ar mākslinieci Elitu Patmalnieci
"Kā agrāk teica Rainis – mirklis ir mūžības vērts. Brīdī, kad cilvēks dzīvē kaut ko redz no teātra, mūzikas, tas ietekmē dzīvi, tas ir svarīgs mirklis. Dzīve sastāv no daudziem mirkļiem, un jebkurš no tiem var izmainīt dzīvi," par savu personālizstādi "Mirklis" mākslas galerijā "Putti" un savu daiļradi stāsta māksliniece Elita Patmalniece. Izstāde "Mirklis" būs skatāma līdz 2022. gada beigām, un LTV raidījumā "Kultūrdeva" māksliniece spriež, ka mākslas galerija "Putti", iespējams, būs vieta, kur gada garumā būs iespēja apskatīt gan viņas veidotos tērpus, gan arī gleznas.
Kurzemē foto klubi sacenšas labāko kadru medībās
Liepājā notikušas Kurzemes foto dienas, kas jau piekto gadu pēc kārtas dažādās pilsētās pulcē reģiona foto klubus, to dalībniekiem sacenšoties labākā kadra medībās. Šoreiz uzvaras laurus plūca Saldus foto klubs "Es daru".
Daba vai māksla? Vakarbuļļu skulptūru parka iecerēm ceļā stājas vides aizstāvji
Starptautiski atzītā latviešu tēlnieka Paula Jaunzema mūža darbam – akmens skulptūru parkam Vakarbuļļos – ierēdniecība vairs neredz tālāku turpinājumu. Vairāk nekā 4 tūkstošu hektāru lielā dabas parka “Piejūra” administrācija neatbalsta mākslinieka lūgumu pat par 30 metriem palielināt skulptūrām atvēlēto laukumu Buļļupes krastā. Parka dabas aizsardzības plāna projekta vadītāja Ilze Priedniece norāda, ka tālāka parka attīstība gar upes krastu nav pieļaujama, jo dabiskais krasts tā teritorijā ir iznīcināts, kā arī tur vairs neaugot ļoti retas sugas augs – jūrmalas armērija.
Birokrātija vai attieksmes paušana? Kāpēc «Latvijas dzelzceļš» demontēja politiskas izstādes izkārtni?
Mākslas stacijā "Dubulti" apmeklētājiem raugāma izstāde "Māksla=Patvērums". Projekts ir par mieru un mīlestību, savukārt iestājas pret naidu, konflikta veidošanu un karu Ukrainā. Izstādē lasāmi uzraksti: "Slava Ukrainai!" "Brīvību Ukrainai!" un citi tamlīdzīgi vēstījumi. Izstādes kuratore jau saskārusies ar pretēja viedokļa paudējiem, pamanot uzrakstītus "Z" burtus. Taču tas nav tik ļoti satraucis, kā "Latvijas dzelzceļa" noņemtie izstādes reklāmas plakāti. Sestdien, 28, maijā, plakāti atgriezās savā vietā, un mākslas stacija "Dubulti" par to savā "Facebook" lapā izteica pateicību veselai rindai iesaistīto, ieskaitot LTV ziņu dienestu, lsm.lv un Latvijas Radio.
Mākslas stacija «Dubulti» par izkārtnes noņemšanu apsūdz «Latvijas dzelzceļu» politiskā cenzūrā
Mākslas stacijā "Dubulti" turpina darboties Šveices mākslinieka Tomasa Hiršhorna interaktīvais projekts "Māksla=Patvērums". Tas vēršas arī pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, un par to jau no tālienes varēja uzzināt, vērojot pie stacijas ēkas piestiprinātās izkārtnes. Pirms divām dienām – 23. maijā – ēkas īpašnieks "Latvijas dzelzceļš" tās noņēma, un izstādes rīkotāji šo rīcību sauc par cenzūru.
Svarīgākais šobrīd