Kultūra / Māksla
Otrā Latvijas mākslas gadagrāmata – rakstu krājums «WunderKombināts»
Otrā Latvijas mākslas gadagrāmata – rakstu krājums «WunderKombināts»
Decembrī biedrība "Wunder Kombinat" izdeva jau otro "WunderKombināts. Latvijas mākslas gadagrāmata" sējumu, kurā apkopotajās esejās dažādi autori pēta, kā mūsdienu vizuālā māksla ietiecas sociālās, ekonomiskās, politiskās un citās nozarēs, vienlaikus izvairoties no pārmēru akadēmiska rakstības veida, radot izdevumu, kas pieejams visiem.
Kā izskatījās Karostā ražotās lidmašīnas? Liepājā aicina ielūkoties paplašinātajā realitātē
Kā izskatījās Karostā ražotās lidmašīnas? Liepājā aicina ielūkoties paplašinātajā realitātē
Kā izskatījās savulaik Karostā ražotās lidmašīnas un Liepājas fortos izvietotie lielgabali, tagad interesenti var aplūkot arī paplašinātās realitātes programmā. Vairāku mākslinieku izveidotā mobilā lietotne un mājaslapa "ART+" gadumijā papildināta ar jauniem trīsdimensiju mākslas darbiem. Mākslinieki stāsta, ka, attīstoties tehnoloģijām, šāda veida objekti gūst arvien lielāku popularitāti.
Mazkubiņš mākslas. Ko var ieraudzīt «Pasaules mazākajā izstāžu zālē»?
Mazkubiņš mākslas. Ko var ieraudzīt «Pasaules mazākajā izstāžu zālē»?
Reizēm mākslas vārdā ir jādara dīvainas lietas. Jāļaujas absurdam notikumu plūdumam, kas, ja paveicas, finišē vērtīgā pieredzē. Bieži vien šis process jau pats par sevi ir gana interesants – dažādiem piedzīvojumiem bagāts vai arī kā konceptuāls žests. Ar šādiem pacilājošiem tekstiem es sevi mierinu autobusā Rīga–Kuldīga. Es ziedošu veselu dienu savas dzīves – kopumā tās būs deviņas stundas ceļā turp un atpakaļ, lai Aizputē aplūkotu "Pasaules mazāko izstāžu zāli". 10x10x10cm kubiņš pret 9 stundām mākslas vērotāja eksistences.
Porcelāna izstādēs satiekas Rīga un Tallina
Porcelāna izstādēs satiekas Rīga un Tallina
Kas latviešiem kopīgs ar igauņiem? Tas ir 60., 70. un 80. gadu porcelāns. Rīgas Porcelāna fabrikas traukus veda apgleznot pie ziemeļu kaimiņiem, kas uz tiem klāja neredzēti spilgtus zīmējumus. Piemēri patlaban skatāmi Porcelāna muzejā Rīgā izstādē "Satiekas Rīga un Tallina". Bet Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejā tikmēr izstādīti porcelāna trauki, ko dekorēja Rīgā.
Vai zini, kura ir lielākā 2023. gadā atvērtā mākslas galerija Eiropā?
Vai zini, kura ir lielākā 2023. gadā atvērtā mākslas galerija Eiropā?
2023. gada 29. jūnijā apmeklētājiem tika atvērta Karalisko kolekciju galerija Madridē, kurā skatāmi pēdējo piecu gadsimtu laikā Spānijas karaļnama uzkrātie mākslas darbi. Spānijā karaliskās mākslas kolekcijas un arhitektūra kopš Otrās republikas laika (1931) ir valsts īpašums, un par tā saglabāšanu rūpējas "Patrimonio National", ko latviski varētu dēvēt par Nacionālā mantojuma biroju.
Fotogrāfiju veidoju kā teātri. Jubilejas saruna ar fotomākslinieku Gunāru Bindi
Fotogrāfiju veidoju kā teātri. Jubilejas saruna ar fotomākslinieku Gunāru Bindi
Pagājušajā gada pēdējā darbadienā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča cildinājuma rakstu saņēma Gunārs Binde – leģendārs fotomākslinieks, portreta un akta žanra kopējs, kurš 1965. gadā ar režisora Eduarda Smiļģa atveidu guva sensacionālus panākumus ārpus padomju telpas – galveno balvu izstādē Buenosairesā. 27. decembrī Binde svinēja 90. dzimšanas dienu.
Ir svarīgi, ko tu redzi sev apkārt. Saruna ar mākslas zinātnieci Helēnu Demakovu un dzejnieci Ievu R...
Ir svarīgi, ko tu redzi sev apkārt. Saruna ar mākslas zinātnieci Helēnu Demakovu un dzejnieci Ievu Rupenheiti
"Ir ģimenes, kas brīvdienas pavada lielveikalā, bet ir arī tādas, kas dodas uz muzejiem un tur forši pavada laiku. Varbūt viņiem nav mājās pie sienas ne Beļcovas, ne Purvīša skolnieku darbi, bet tas ir svarīgi, ko tu redzi sev apkārt," par mākslas izglītojošo spēku Latvijas Radio 3 raidījumā "Mākslas vingrošana" saka māksliniece, dzejniece un Ventspils muzeja Komunikācijas nodaļas vadītāja Ieva Rupenheite.
Mūžībā devies mākslinieks Sergejs Davidovs
Mūžībā devies mākslinieks Sergejs Davidovs
20. decembrī mūžībā devies mākslinieks Sergejs Davidovs (28.04.1959.–20.12.2023.), kura radošās aktivitātes bija mākslinieciski spēcīgas 20. gadsimta nogales Latvijas mākslas procesu norisēs, informēja Latvijas Mākslinieku savienība (LMS).
Rīgas Porcelāna muzejam jaunizdevumi – monogrāfija par Aiju Mūrnieci un servīzēm veltīts katalogs
Rīgas Porcelāna muzejam jaunizdevumi – monogrāfija par Aiju Mūrnieci un servīzēm veltīts katalogs
Gada nogales jauno grāmatu klāstā izceļami divi vērtīgi, bagātīgi ilustrēti nišas izdevumi. Rīgas Porcelāna muzejs šonedēļ klajā laidis gan biezu katalogu "Servīzes A-Z. Rīgas Porcelāns. 20. gs. otrā puse", gan monogrāfiju "Aija Mūrniece", kas veltīta vienai no Rīgas Porcelāna rūpnīcas māksliniecēm, grafiskā dizaina autorei Aijai Mūrniecei.
Mājīguma un kopības sajūtai – Āgenskalna Valsts ģimnāzija lepojas ar bagātīgu gleznu kolekciju un iz...
Mājīguma un kopības sajūtai – Āgenskalna Valsts ģimnāzija lepojas ar bagātīgu gleznu kolekciju un izstāžu tradīciju
Mūsu skolā redzamie mākslas darbi uzlabo dienu un rada mājīguma sajūtu – tā par daudzo gleznu klātbūtni Āgenskalna Valsts ģimnāzijā saka šīs skolas audzēkņi. Āgenskalna ģimnāzija patiešām var lepoties ar ļoti bagātīgu gleznu kolekciju, kam pamati likti jau Latvijas pirmās brīvvalsts laikā. Šobrīd kolekcijā ir vairāk nekā pussimts gleznu, kas izvietotas visos skolas korpusos un daudzās klasēs. Skolā regulāri notiek arī izstādes, un pirms neilga laika savus darbus tur plaši eksponējis izcilais gleznotājs Ritums Ivanovs. Gan skolēni, gan skolas personāls atzīst – izstāde viņus ļoti iepriecina.
Kā diena ar nakti – Madaras Neikenas saulainās gleznas un Marko Mētama melnais humors galerijā «Māks...
Kā diena ar nakti – Madaras Neikenas saulainās gleznas un Marko Mētama melnais humors galerijā «Māksla XO»
Cik daudzveidīga un dažādas emocijas raisoša var būt mūsdienu vizuālā māksla, koncentrētā veidā pašlaik var skatīt galerijā "Māksla XO" Rīgā. Tur divās zālēs gluži kā diena ar nakti satikušās jaunās latviešu mākslinieces Madaras Neikenas gaiši saulainās gleznas un igauņu vecmeistara Marko Mētama melnā humora piesūcinātie darbi.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd