Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

Katrs pikselis ir no svara. Par multimediālo dejas izrādi «Latvju zīmēs rotāties»
Pandēmijas ietekmē jau ir pierasts kultūru baudīt digitālā formātā, bieži vien neizejot no mājām. Multimediālā deju izrāde "Latvju zīmēs rotāties", kas pirmizrādi piedzīvoja 29. janvārī, ir retais gadījums, kas apvieno digitālo mākslu, latviešu kultūras tradīcijas, iespaidīgu audiālu piedzīvojumu un iespēju iziet no mājas.
Būt vai nebūt? Kinokritiķes Dairas Āboliņas pārdomas pēc Berlināles
Šī gada Berlīnes starptautiskais kinofestivāls ir noslēdzies. Tas notika klātienē ar jaunajai "normalitātei" raksturīgajiem ierobežojumiem: 50% zāles aizpildījumu, Covid-19 vakcinācijas sertifikātu uzrādīšanu, pērkot pat kafijas tasi, sabakstītu deguna gļotādu, ik dienas nododot testus ap Marlēnas Dītrihas laukumu uzstādītajos medicīnas punktos. Protams, sejas maskas visās festivāla lokācijās un kino zālēs. 2021. gadā festivāls pandēmijas dēļ vispār tika atcelts, vien izziņojot festivāla filmu izlasi. Atbilstošs bija gandrīz hamletisks jautājums – būt vai nebūt? Kaut gan arī atrodoties uz vietas šogad, tieši šis jautājums nezaudēja savu aktualitāti gan skatoties filmas, gan analizējot rezultātus.
«Lielais Kristaps» jau šonedēļ – ko nepalaist garām programmā?
Nacionālā kino balva "Lielais Kristaps" norisināsies no 23. līdz 27. februārim, un tās programma skatāma klātienē – festivāla mājās kinoteātrī "Splendid Palace", kur notiks arī diskusija "Latvijas kino. Jaunie laiki" un varēs aplūkot mūža balvas ieguvējai, kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai veltītu izstādi. Tiešsaistē filmas.lv būs skatāma retrospekcijas filmu programma un studentu filmu konkurss. Svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju no "Hanzas perona" tiešraidē pārraidīs LSM.lv un LTV.
«Lielā Kristapa» mūža balvas laureāte Ieva Kundziņa: Lielākā veiksme – strādāt darbu, kas patīk
Visu mūžu esmu strādājusi darbu, kas man ārkārtīgi patīk, – atzīst kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, piebilstot, ka tā cilvēkam ir ļoti liela veiksme. Šonedēļ Ieva Kundziņa saņems nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" par mūža ieguldījumu filmu mākslā. Kino viņa ienāca 1966. gadā ar filmu "Noktirne", pēc tam ir veidojusi kostīmus gandrīz 40 filmām, daudzas no tām pieder mūsu zeltam fondam.
Kādus trillerus taisīja režisors Aloizs Brenčs?
Kinorežisors Aloizs Brenčs jeb tuviniekiem – vienkārši Aļiks – piedzima 1929. gadā Rīgā nabadzīgā audēja ģimenē. Bērnībā viņus ar māsu vasarās sūtīja papildināt ģimenes niecīgo budžetu, ganot lopus kādā Vitrupes saimniecībā. Brenčs ļoti bija gribējis kļūt par operdziedātāju, bet tomēr izvēlējās mācīties Konservatorijas Teātra fakultātes režijas nodaļā un vēlāk pabeidza arī Maskavas Augstāko kinorežisoru kursus. Tiesa, uzdziedāt “O, sole mio” Rīgas kinostudijas jubilejā vai, sēžot Venēcijas gondolā, viņš nekautrējās visu savu turpmāko dzīvi.
Daugavpilī top pirmais seriāls latgaliešu valodā
Daugavpilī top seriāls latgaliešu valodā “Latgalīšu kaļneni” – galveno filmēšanas posmu plānots sākt vasarā, šobrīd gatavs ir scenārijs, treileris, desmit minūšu ilga epizode. “Tas būs pasaulē pirmais seriāls latgaliešu valodā, pagaidām plānojam vienu sezonu, kurā būs četras sērijas. Pēc tam – redzēsim,” Rus.lsm.lv pastāstīja producents Arnis Slobožaņins.
Berlināles žūrija balvu sadalījumā šogad izceļ sieviešu režijas un aktierdarbus
16. februāra vakarā ar svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju noslēdzās Berlīnes Starptautiskais kinofestivāls. Kaut arī oficiāli festivāls turpināsies līdz 20. februārim, līdz svētdienai filmas būs pieejamas tikai Berlīnes publikai. Žūriju vadīja indiešu izcelsmes amerikāņu režisors M. Naits Šjāmalāns, un par “Zelta” un “Sudraba lāčiem” galvenajā konkursā cīnījās 18 filmas no 15 valstīm. Latvijas animācijas filma “Čuči čuči” piedalījās īsfilmu konkursā sadaļā “Generation K plus”, tomēr balvu neieguva.
Divi Latvijas kino projekti nominēti «Eurimages» kopražojumu attīstīšanas balvai
Divu Latvijas pilnmetrāžas animācijas filmu projekti, kas top ar Nacionālā Kino centra (NKC) finansiālu atbalstu, – Edmunda Jansona filma "Laimīgie" un Ginta Zilbaloža filma "Straume" – nominēti "Eurimages" kopražojumu attīstīšanas balvai forumā "Cartoon Movie", kas 8. martā sāksies Francijas pilsētā Bordo, informēja NKC.
Rīgā viesosies Nobela Miera prēmijas laureāts Dmitrijs Muratovs
2. starptautiskā dokumentālā kino festivāla "Artdocfest/Riga" laikā Rīgā viesosies Nobela Miera prēmijas laureāts, Krievijas neatkarīgā laikraksta "Novaja Gazeta" redaktors Dmitrijs Muratovs, kurš šogad ir viens no festivāla konkursa programmas "Artdocfest" žūrijas locekļiem. Festivāla organizētā dokumentālā kino simpozija ietvaros 8. martā notiks arī filozofa Ulda Tīrona saruna ar Dmitriju Muratovu, informēja festivāla rīkotāji.
VIDEO: Publicēts daudzsēriju mākslas filmas «Krimināllieta iesācējam» treileris
Jau 11. martā pie televīzijas skatītājiem nonāks jaunā daudzsēriju krimināldrāma "Krimināllieta iesācējam", kuras līdzproducenti ir ''Latvijas Mobilais telefons'' (LMT) un Latvijas Televīzija (LTV). Filmas pamatā ir leģendārā latviešu rakstnieka, detektīvu meistara Andra Kolberga kriminālromāns "Meklējiet sievieti". Spraigus notikumus 1995. gadā septiņās sērijās uz ekrāniem izdzīvos gan Latvijā jau iemīļoti aktieri un uzlecošās zvaigznes, gan spilgti aktieri no ārzemēm, informēja filmas veidotāji.
Kādi bijuši pēdējie 30 gadi Latvijas kinomākslā? Notiks diskusija «Latvijas kino. Jaunie laiki»
Nacionālā kino balva "Lielais Kristaps" sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA)  Nacionālo filmu skolu un portālu "Kino raksti" 23. februārī pulksten 15.00 rīko diskusiju "Latvijas kino. Jaunie laiki", kas skatīs pēdējos trīsdesmit gadus Latvijas kinomākslā. Diskusija būs vērojama tiešraidē portālā LSM.lv, kā arī "Lielā Kristapa" ''Facebook'' lapā, informēja rīkotāji.
Režisors Jāzeps Podnieks debitē īsmetrāžas kino ar filmu «Negaiss»
Režisors Jāzeps Podnieks ir uzņēmis savu otro filmu un debiju īsmetrāžas kino – spēlfilmu "Negaiss". Filma izrādīta vairākos starptautiskos kino festivālos – "Rome Prisma Independent Awards", "Short Shot Fest", "Veracruz World Film Festival", tostarp Japānā, Meksikā, Itālijā, Kanādā, kā arī guvusi vairākas nominācijas un balvas labākās īsmetrāžas un eksperimentālā kino kategorijās, informēja filmas veidotāji. "Negaiss" izvirzīta "Lielā Kristapa" balvām nominācijās ''Labākā īsmetrāžas spēlfilma'' un ''Labākā studentu filma''.
Vientulība, neiederēšanās un milzīgs talants. Top dokumentālā filma par mākslinieci Birutu Delli
Māksliniece, kas sevi visu bez atlikuma atdod mākslai, – tā režisors Andrejs Verhoustinskis raksturo gleznotāju Birutu Delli. Drīzumā pirmizrādi piedzīvos viņa veidotā dokumentālā filma "Delle", kas būs stāsts par Birutas Delles mākslu, personību un dzīvi. Viņai nācies piedzīvot ļoti daudz traģisku notikumu saistībā ar vistuvākajiem cilvēkiem, tomēr viņa spītīgi un neatlaidīgi turpinājusi gleznot un dara to joprojām.
Sarkanais paklājs un Covid-19 testi. Reportāža no 72. Berlīnes kinofestivāla
10. februārī pulksten 19.30 pēc Vācijas laika klātienē tika atklāts 72. starptautiskais Berlīnes kinofestivāls. Pēc tam, kad jau bija apstiprinātas akreditācijas, rezervētas viesnīcas un pasūtītas aviobiļetes, drošības apsvērumu dēļ tika mainīti festivāla nosacījumi. Lietišķā daļa – kino tirgus – notiks tikai tiešsaistē, savukārt mediji ļoti gaidīti klātienē, kaut arī 11 dienu vietā tas ārzemju viesiem tiks atļauts tikai sešas dienas, pēc tam filmu seansus piedāvājot tikai Berlīnes publikai. Visiem, uzrādot trīs vakcīnu sertifikātu, pirms ļauts pārkāpt festivāla pils vai preses centra slieksni, papildus katru dienu jāveic Covid tests. Bet šīs neērtības ir tā vērtas – filmu programma sola jaunas un izcilas Eiropas filmas. 
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt